Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lectie

Data: 29.05.2015
Clasa :a V-a B
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Obiectul : Matematica
Profesor:
coala Generala
Unitatea de invatare: Elemente de geometrie si unitati de masura
Tema: Probleme uniti de masur monetare.
Tipul lectie: Fixare
Competente generale :
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite ;
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a algoritmilor de prelucrare a acestora;
2. Modelarea matematica a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunostintelor din diferite domenii.
Competente specifice
1. Interpretarea unei configuraii geometrice n sensul recunoaterii elementelor ei i a relaionrii cu unitile de msur studiate
2. Transpunerea n limbaj matematic a unor probleme practice referitoare la bani, utiliznd transformarea convenabil a unitilor monetare
Activiti de invare
Exerciii n care intervin transformri ale unitilor monetare
Competene derivate
Pe parcursul activitii i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
a) afective:
s participe responsabil la munca in echipa, ajutandu-si coechipierii;
s dea dovad de rbdare i perseveren;
s fie obiectivi;
s dea dovad de seriozitate intelectual;
s fie ordonai i disciplinai;

b)cognitive:
-- sa transforme corect timpul utilizand ceasul si calendarul;
-- sa recunoasca bancnotele si monedele romanesti;
-- sa calculeze corect pretul unui obiect utilizand unitati monetare;
-- sa gaseasca rapid solutia in cazul unor situatii problematice legate de impartirea banilor;
c)psihomotorii
-- sa-si dezvolte capacitile rezolutive, perseverena, atenia, gndirea logic independent i rapid, imaginaia, intuiia superioar, spiritul de
observaie i de comparare, capacitatea de reflecie, capacitatea de deducie, de inducie i de analogie, capacitatea de analiz i de sintez,
modul de exprimare oral i scris.
-- sa-si formeze unele deprinderi de munc intelectual si de colaborare
Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea, jocul de rol, analiza, sinteza, invatarea prin descoperire
Materiale didactice: -manual clasa a V-a, culegere, fisa de lucru
Forme de organizare : activitate frontala, individuala si pe grupe
Forme de evaluare: exercitiul, observarea sistematica, chestionarea orala, fise de lucru, autoevaluarea, verificarea centrata pe competente
Bibliografie :

... , Manual pentru clasa a V-a, Editura Radical, 2010;


Stefan Smarandache, Victor Balseanu, Emil Mavrodin, Matematica pentru clasa a V-a , Editura Sigma,2008.

Desfasurarea activitatii
Momentele
leciei
1.Moment
organizatoric
2.Captarea
atentiei
Anuntarea
temei si a
competentelor
4.Actualizarea
cunostintelor

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Noteaza absentii; verificatema

Respecta indicatiile profesorului

Voi anuna tema i


competentele leciei, astfel
nct acestea s fie pe nelesul
elevilor
In cadrul orei de astzi vom
studia lecia Unitati
monetare; transformri

Elevi sunt ateni la explicaiile profesorului


si isi noteaz pe caietul de clasa Probleme
uniti de masur monetare.

Adresez intrebari legate de


unitatile de masura pentru timp

Elevii raspund exercitiilor orale:


-Care este unitatea de masura pentru timp?
-1 mileniu=?ani
-1 secol=?ani
-1 deceniu=?ani
-1 an=?luni
-1 lun=?zile
-1 sptmn=?zile
-1 zi=?ore
-1 or=?minute
-1 minut=?secunde
-Ci ani sunt n 8 secole?Dar n 15 secole?
Dar n 19 secole?
-Cte zile sunt n dou sptmni?Dar n 5
sptmni? Dar n 10 sptmni?
-Cte minute sunt n 3 ore? Dar n 5 ore?Dar
n 10 ore?
-Cte ore sunt n 10 zile i 12 ore?
Care din urmatorii ani este an bisect:

Metode

Resurse

Evaluarea

Conversaia
explicaia
Expunerea,
explicaia

Tabla i
creta

Ev. orala.
Ev. scrisa

Exerciiul
observaia,
conversaia,
explicaia,
demonstrati
a

Caietele
de clasa
ale
elevilor,
calendar,
ceas

Observarea
sistematica a
elevilor
Evaluarea
individuala
Capacitatea de a
efectua
transformri ale
unitilor de
msur pentru
timp
Capacitatea de a
compara diferite
obiecte

2000,2001,2002?
Cate minute au trecut de la ziua Larisei?
Elevi sunt ateni la explicaiile profesorului
5.Dirijarea
invatarii

Unitatea monetara utilizata in


Romania este LEUL.
Incepand cu 1 iulie 2005 in tara
noastra se utilizeaza:
-bancnote de: 1 leu; 5 lei; 10
lei; 50 lei; 100 lei; 500 lei.
-monede:1 ban; 5 bani;10 bani;
50 bani

si isi noteaz pe caietul de clasa


Elevi isi noteaz pe caietul de clasa:
Tipuri de bancnote:
-1 leu; 5 lei; 10 lei; 50 lei; 100 lei; 500 lei.
Tipuri de monede:
1 ban; 5 bani; 10 bani; 50 bani

Elevii isi noteaza pentru Euro:


Notez cateva observatii:
1. 1 leu= 100 de bani
2. Monedele si bancnotele
sunt emise de Banca
Nationala a Romaniei
in functie de necesitati
3. Unitatea monetara
utilizata in Uniunea
Europeana este EURO

euro, 100 euro


- monede de: 1 eurocent; 2 eurocenti; 5
eurocenti; 10 eurocenti; 20 e eurocenti; 50
de eurocenti; 1 euro si 2 euro.

1. Calculeaza cati bani ii mai raman lui


Rila Iepurila;

mparte fise de lucru elevilor


Corecteaz caietele elevilor cu
rezolvrile.
Numete cate un elev pentru
fiecare exerciiu
Corecteaz greelile de la tabla

fia de
lucru
Caietele
de clasa
ale
elevilor
Culegere
a de
probleme

Observarea
sistematica a
elevilor
Evaluarea
individuala
Capacitatea de a
lucra in echipa,
de a colabora;

-bancnote de : 5 euro, 10 euro,20 euro, 50

Elevii formeaza 3 ateliere de lucru:


Pregatesc ateliere pentru joc de
rol si munca in echipa

Exerciiul
observaia,
conversaia,
explicaia,
jocul de rol,
problematizarea,

2. Construiesc meniul unei petreceri la


restaurant in functie de bugetul
alocat;
3. Fac cumparaturi la piata , estimand

Capacitatea de a
corela
matematica cu
practica
Capacitatea de
analiza si sinteza

cu expicatiile impuse.
Noteaz elevi in funcie de
rezolvarea de pe caiete si de la
tabla

preturile si calculand in asa fel incat


sa le ramana bani de drum.
Elevii rezolv exercitiul III 1. din culegere
de la pagina 103 .
Se procedeaz la verificarea exerciiilor la
tabl dup care se pornete.
Elevii scriu pe caiete rezolvrile corecte
Rezolvari de probleme de la pagina 99.

4.Asigurarea
feed-back-ului

5.Incheierea
activitii

Profesorul evalueaz oral:


Care este unitatea monetara
folosita in Romania?
Are sunt monedelele si
bancnotele romanesti?
Voi face aprecieri asupra
desfasurarii leciei, asupra
cunotinelor elevilor.
Tema Culegere pag99 ex 1, 2.

Activitate
interactiv

Evaluare orala

Elevi voluntari raspund:

Elevii fac aprecieri critice asupra leciei.

Conversaia
Explicaia
Exerciiul
Conversaia
explicaia

Culegere
Ev. finala
a de
probleme

Fisa de lucru
Ajutai-i pe iepurai s-i calculeze suma de bani cu care rmn:

RIL IEPURIL

A primit de la prini

I-a dat bunica pe ascuns

A cheltuit pe guma de
mestecat

A cumprat iepurai de
ciocolat

Suma rmas

BUGS
BUNNY

URECHIL

FRICOSUL

S-ar putea să vă placă și