Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECIE

DATA:
CLASA: a VI-a
PROFESOR: Toader Elena Cristina
DISCIPLINA: Matematic - Algebr
UNITATEA DE NVARE: Numere raionale
TEMA LECIEI : Operaii cu numere raionale pozitive: Aplicaii
TIPUL LECIEI: De sistematizare i generalizare
SCOPUL LECIEI: Formarea i dezvoltarea deprinderilor de lucru cu operaiile cu numere raionale pozitive

COMPETENE GENERALE:
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii-problem
6. Modelarea matematic a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunotinelor din diferite domenii

COMPETENE SPECIFICE
1. Recunoaterea fraciilor echivalente, a fraciilor ireductibile i a formelor de scriere a unui numr
raional
2. Utilizarea proprietilor operaiilor n efectuarea calculelor cu numere raionale pozitive
3. Determinarea regulilor de calcul eficiente n efectuarea calculelor cu numere raionale pozitive
4. Interpretarea matematic a unor probleme practice prin utilizarea operaiilor cu numere raionale pozitive i a ordinii efecturii operaiilor

OBIECTIVE OPERAIONALE:
-

La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:


s efectueze adunri, scderi, nmuliri, mpriri i ridicri la putere (cu exponent numr natural)
n mulimea numerelor raionale pozitive;
s utilizeze n calcule proprietile operaiilor cu numere raionale pozitive;
s respecte ordinea efecturii operaiilor n mulimea ;
s recunoasc i s foloseasc regulile de transformare din fracie zecimal n fracie ordinar;
s rezolve exerciii i probleme cu toate operaiile nvate

STRATEGII DIDACTICE:
-

METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, observaia, demonstraia, exerciiul, explicaia, metodele active: ciorchinele i floarea de
nufr.

MIJLOACE DE NVMNT: fie de lucru, manualul/culegerea de matematic, flip-chart, fie de lucru, fi de evaluare, marker, tabl,
cret.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual i pe grupe.

RESURSE
1. umane: 21 elevi;
2. temporale: 50 minute;
3. spaiale: sala de clas.

BIBLIOGRAFIE:
o Tatiana Udrea, Daniela Niescu, Matematic - manual pentru clasa a VI a, EDP, Bucureti, 2010.
o

tefan Smrndoiu, Marius Perianu, Matematic pentru clasa a VI-a. Clubul Matematicienilor, Editura Art, Bucureti, 2012.

Programa de matematic - clasa a VI- a.

Scenariul didactic
Etapele leciei
I.
Moment
organizatoric
(2 min)
II.
Verificarea
temei pentru
acas
(2 min)
III.
Captarea
ateniei
(3 min)

IV.
Reactualizarea
i fixarea
cunotinelor
(10 min )

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii
didactice
-conversaia;

Forma de
organizare
-frontal

-observaia;
-conversaia;
-explicaia.

-frontal

Aprecieri
verbale

Elevii particip la joc.

-conversaia

-frontal

Aprecieri
verbale

Elevii, sub ndrumarea profesorului,


vor nota pe tabl toate ideile care le
vin n minte n acel moment despre
numr raional.
Elevii vor completa cu operaiile
corespunztoare: adunarea,
scderea, nmulirea, mprirea i
ridicarea la putere i vor preciza
proprietile acestora.

-observaia;
-conversaia;
-explicaia;
- metoda
ciorchinelui;
- metoda
floarea de
nufr.

-frontal;
-individual;
-pe grupe.

Aprecieri
verbale;

Profesorul noteaz n catalog elevii abseni Elevii se pregtesc cu cele necesare


i verific dac sunt condiii optime pentru pentru lecie.
desfsurarea leciei.
Se impart elevii n 5 grupe de cte 4-5
elevi.
Se verific frontal tema, eventual se lucreaz Elevii compar rspunsurile din
la tabl exerciiile mai dificile pe care n-au caiete i argumenteaz rspunsurile
tiut s le efectueze elevii acas.
lor, corectnd eventualele greeli.
Se realizeaz jocul didactic Prinde
mingea, profesorul precizeaz o operaie i
elevul care d rspunsul corect prinde
mingea, spune o alt operaie i arunc
mingea colegului care-i rspunde corect.
Jocul este contra timp, iar la terminarea
acestuia se face o statistic a rspunsurilor
corecte n raport cu ntreg numrul de elevi
al clasei.
Reactualizarea noiunilor referitoare la
numere raionale se va realiza prin metoda
activ a ciorchinelui: se scrie n centru
Numr raional.
Urmatoarea metod folosit este floarea de
nufr: se prezint floarea principal care
are ca noiune central: Operaii cu
numere raionale, iar fiecare grup, printrun reprezentant, are de completat o petal a
acesteia cu una din operaiile studiate.

Evaluare

Se apreciaz
cunoaterea
terminologiei
matematice.

V.
Anunarea
temei i a
obiectivelor
(1 min)

VI.
Intensificarea
reteniei i
asigurarea
transferului
(15 min)

VII.
Obinerea
performanei i
asigurarea
feedback-ului
(15 min)

Se anun tema i obiectivele urmrite:


Lecia de azi se numete Operaii cu
numere raionale pozitive: Aplicaii. n
cadrul leciei ne propunem consolidarea
cunotinelor dobndite anterior,
recunoaterea i utilizarea operaiilor cu
numere raionale pozitive, studiate i
aplicarea lor n rezolvri de exerciii i
probleme.
Fiecare grup primete, prin tragere la sori,
cte o fi de lucru format din diferite
exerciii cu un nivel mediu de dificultate.
Se atrage atenia elevilor asupra faptului c
trebuie s fie ateni la prezentarea celorlali
colegi pentru a nota corespunztor
produciile acestora.

n continuare, fiecrei grupe i se va cere s


rezolve problemele din fia de evaluare, pe
care au primit-o, ntr-un timp limitat astfel
nct fiecare elev s rezolve o sarcin.
Elevii vor fi informai asupra faptului c
grupa ctigtoare va fi premiat
corespunztor, dup verificarea acesteia.

Elevii noteaz titlul n caiete


Operaii cu numere raionale
pozitive.

-conversaia;
-explicaia.

-frontal;
-individual.

Fiecare grup are la dispoziie 15


minute pentru a rezolva toate
exerciiile de pe fie.
Un reprezentant din fiecare grup va
prezenta la tabl sarcina de lucru i
modul de realizare a ei.
Fiecare elev urmrete cu atenie
modul n care au fost rezolvate
exerciiile, modul de exprimare n
limbaj matematic.

-conversaia;
-explicaia.

-individual;
-pe grupe.

Elevii vor trebui s se organizeze,


autoevalundu-i cunotinele i
s-i mpart singuri sarcinile din
fi. n cadrul grupului pot aprea
discuii/certuri, toate ns
constructive. Fiecare membru al
grupului se va strdui s lucreze
corect i rapid sarcina proprie
pentru a finaliza fia de evaluare.

-exerciiul

Observarea
sistematic a
elevilor
Evaluarea
oral
continu

-individual;
-pe grupe.

Interevaluare
Autoevaluare
Aprecieri
verbale
Colaborare de
grup
Autoevaluarea

VIII .
Evaluarea i
tema pentru
acas
(2 min)

Aprecieri generale asupra modului


participrii la activitate i acordarea
diplomelor. Profesorul anun echipa
ctigtoare. Se anun tema pentru acas.
Exerciiile 8, 9 si 10 de la paginile 102-103

Noteaz tema

-conversaia

-frontal;
-individual.

Aprecieri
verbale
Premierea

ECHIPA ADUNAREA NUMERELOR RAIONALE


1. Completati spatiile libere cu raspunsuri corecte :
7
4

este...........................
15 15
b) Rezultatul calculului 1,5 0,25 4 este...........................
11
2

c) Rezultatul calculului
este...........................
24 15
2
3
d) Rezultatul calculului 8 0 1 este...........................
5
4

a) Rezultatul calculului

e) Rezultatul calculului 0,5 2,1(3) este...........................

ECHIPA SCDEREA NUMERELOR RAIONALE


1. Completati spatiile libere cu raspunsuri corecte :
17 7

este...........................
19 19
b) Rezultatul calculului 4 1,5 0,25 este...........................

a) Rezultatul calculului

c) Rezultatul calculului 4

5
este...........................
6

19 1

este...........................
24 48
2
3
e) Rezultatul calculului 5 2,5 este...........................
7
5

d) Rezultatul calculului

ECHIPA NMULIREA NUMERELOR RAIONALE


1. Completati spatiile libere cu raspunsuri corecte :
1 4

este...........................
3 5
b) Rezultatul calculului 1,7 4 este...........................
1 6
c) Rezultatul calculului 3 1 este...........................
2 7

a) Rezultatul calculului

2 3
d) Rezultatul calculului 8 este...........................
5 4
0,
25
0, (12) este...........................
e) Rezultatul calculului

ECHIPA MPRIREA NUMERELOR RAIONALE

1. Completati spatiile libere cu raspunsuri corecte :


7 14
:
este...........................
3 15
b) Rezultatul calculului 12,12 : 4 este...........................
4 55
c) Rezultatul calculului 3 :
este...........................
17 51

a) Rezultatul calculului

1 1
d) Rezultatul calculului 1: : este...........................
2 3
e) Rezultatul calculului 0, 75 : 0, (3) este...........................

ECHIPA RIDICAREA LA PUTERE A NUMERELOR RAIONALE

1. Completati spatiile libere cu raspunsuri corecte :


0

3
a) Rezultatul calculului ...........................
5
3

2
b) Rezultatul calculului ...........................
3
3
c) Rezultatul calculului
2

3

2

...........................

10

1 1
d) Rezultatul calculului :
3 3

...........................
3

7 7 2
e) Rezultatul calculului
3 3

7
:
3

...........................

Clasa.

Data..
Nume elev..

FI DE
EVALUARE
Operaii cu numere raionale
Rndul I
1. Determinai valoarea de adevr a propoziiilor urmtoare:
(1 punct)
1
3

a) ,,

2 3

7 10

1 7
8

3 6
6

1 2 5

6 5 12

b) ,,

c) ,, :

d) ,,

4 2
6

3 5 15

3
5

2. Alegei rezultatul corect :


a)

Forma zecimal a fraciei


A. 1,4

b)

9
este:
5
B. 1,5

(2 puncte)

C. 1,8

1
1
0,5 este egal cu
2
4
A. 1,25
B. 0,25

C. 0,50

D. 1,42
D. 0,75

3. Completai spaiile libere cu rspunsuri corecte: (3 puncte)


17
a). Numrul
se scrie sub form zecimal ..
40
b). Dup simplificare, fracia 0,2(67) este egal cu fracia ordinar ireductibil ..
c). Dintre numerele 7 i 3 1 este mai mare .
4
3
4. Calculai: (3 puncte)
b) 3 15 : 5

21 21 21
45 75 3
e) 4,5 (3,2)3 + (5,4)2 : 3,6
a) 15 6 12

c) 25 7 2
6 15 49

d) 5 : 15

7 42

Se acord 1 punct din oficiu.


Total 10 puncte.

SUCCES !
`

e) ,,

6
25

Clasa.
Data..
Nume elev..

FI DE
EVALUARE
Operaii cu numere raionale
Rndul II
1. Determinai valoarea de adevr a propoziiilor urmtoare:
(1 punct)
1
3

a) ,,

2 3

7 10

b) ,,

4 1
1

3 6
6

5 2 5

6 3 4

c) ,, :

2. Alegei rezultatul corect :


a)

Forma zecimal a fraciei

b)

A. 0,8
1
1
0,5 este egal cu
2
4
A. 1,25

4
este:
5
B. 4,5

d) ,,

14 2 16

3 5 15

(2 puncte)

C. 1,41

B. 0,25

7
6

C. 0,50

D. 1,42

D. 0,75

3. Completai spaiile libere cu rspunsuri corecte: (3 puncte)


13
a). Numrul
se scrie sub form zecimal ..
20
b). Dup simplificare, fracia 0,22(6) este egal cu fracia ordinar ireductibil ..
c). Dintre numerele 7 i 5 1 este mai mare .
4
7
4. Calculai: (3 puncte)
a) 15 6 12
b) 3 15 5
21 21 21
45 75 7
3
2
e) 4,5 (5,2) + (7,2) : 0,6

8

15

c) 5 9 27
6 15 49

d) 15 : 15
7 42

Se acord 1 punct din oficiu.


Total 10 puncte.

SUCCES !

e) ,,

14

12

Barem de corectare i notare:


Exerciiul 1.

Exerciiul 2.
Exerciiul 3.

Exerciiul 4.

a) Fals
b) Adevrat
c) Adevrat
d) Fals
e) Fals
a) A
b) D
a) 0,85
4
b)
15
1
c) 2
3
a) 1
4
b)
15
3
c)
14
d) 2
e) 14,4

0,2 puncte
0,2 puncte
0,2 puncte
0,2 puncte
0,2 puncte
1 punct
1 punct
1 punct
1 punct
1 punct
0,6 puncte
0,6 puncte
0,6 puncte
0,6 puncte
0,6 puncte

Se acord un punct din oficiu.


Total 10 puncte.

Ciorchinele

prin amplificare

prin simplificare

subunitare:

echiunitare:
echivalente
supraunitare:
Ordinare:

a-numrtor; bnumitor
Numere
rationale
pozitive

Fractii

finite:
12,325
Zecim
ale

periodice simple:
0,149
1,(34)
4, (49)

Operatii
periodice mixte:
23,24(5)
6,78(5)

Floarea de nufr

Operaii
Operaii
cu
cu numere
numere
raionale
raionale
pozitive
pozitive

S-ar putea să vă placă și