Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECIE

DATA: 6-II-2013
CLASA: a VI-a B
COALA Gimnazial Vasile Alecsandri
PROFESOR: Sljan Raluca Anamaria
DISCIPLINA: Matematic Geometrie
UNITATEA DE NVARE: Triunghiul
TEMA LECIEI: Metoda triunghiurilor congruente: aplicaii
TIPUL LECIEI: Lecie de consolidare a cunotinelor
SCOPUL LECIEI: Formarea i dezvoltarea deprinderilor de lucru de a aplica metoda triunghiurilor congruente n rezolvri de probleme


COMPETENE GENERALE:
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii-problem
6. Modelarea matematic a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunotinelor din diferite domenii

COMPETENE SPECIFICE:
1. Cunoaterea i nelegerea conceptelor, a terminologiei i a procedurilor de calcul specifice matematicii;
2. Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare i rezolvare de probleme;
3. Dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul matematic;
4. Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate.


OBIECTIVE DE REFERIN:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
1. s recunoasc proprieti simple ale figurilor geometrice;
2. s utilizeze proprieti simple ale figurilor geometrice;
3. s msoare lungimi i unghiuri, innd cont de indicaiile profesorului;
4. s ivestigheze valoarea de adevr a unei afirmaii, prin construirea unor exemple sau contraexemple;
5. s prezinte ntr-o manier clar, corect i concis, oral sau n scris, succesiunea operaiilor din rezolvarea unei probleme, folosind
terminologia i notaiile adecvate;
6. s-i formeze obinuina de a transpune in limbaj matematic anumite fenomene sau relaii din viaa cotidian;
7. s-i manifeste perseverena i gndirea creativ n rezolvarea de probleme.


STRATEGII DIDACTICE:
- METODE I PROCEDEE: nvarea prin cooperare (mozaicul), conversaia, nvarea prin descoperire, exerciiul, brainstormingul,
explicaia, munca independent i n echipe.
- MIJLOACE DE NVMNT: fi de lucru, manualul/culegerea de matematic, flip-chart, fi de nvare, marker, tabl, cret,
video-proiector, calculator.
- FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual i pe grupe.
- RESURSE
1. umane: 20 elevi;
2. temporale: 50 minute;
3. spaiale: sala de clas.
- BIBLIOGRAFIE:
o Tatiana Udrea, Daniela Niescu, Matematic - manual pentru clasa a VI a, EDP, Bucureti, 2010.
o tefan Smrndoiu, Marius Perianu, Matematic pentru clasa a VI-a. Clubul Matematicienilor, Editura Art, Bucureti, 2012.
o Programa de matematic - clasa a VI- a.









Scenariul didactic

Etapele leciei

Activitatea profesorului Activitatea
elevului
Strategii
didactice
Forme de
organizare
Evaluare
I .
Moment
organizatoric
(2 min)
Profesorul creeaz condiiile necesare desfurrii
leciei. Verific prezena elevilor.
Profesorul mparte elevii n 4 grupe de cte 5 elevi.
Elevii i
pregtesc
materialele
necesare
leciei.
-conversaia -frontal
I I .
Verificarea
cunotinelor
din lecia
anterioar,
tema
(5 min)
Verificarea temei.
Verificarea cunotinelor dobndite n cadrul
leciei anterioare, referitoare la metoda triunghiurilor
congruente i cazurile de construcie i congruen
ale triunghiurilor oarecare.
Profesorul noteaz n mijlocul tablei cuvntul
triunghi, l ncercuiete i solicit elevii s precizeze
toate ideile care le vin n minte despre cuvntul
scris.

Elevii sunt
ateni i
rspund
ntrebrilor
date.
-conversaia;
-explicaia.



-brainstorming
-frontal




-individual
Aprecieri
verbale
I I I .
Captarea
ateniei
(3 min)
Captarea ateniei, prin prezentarea pe calculator ale
unor imagini din realitate asemntoare cu
triunghiurile studiate.
Profesorul solicit elevii s dea ei exemple de lucruri
din mediul nconjurtor asemntoare triunghiului.
Elevii privesc
cu atenie
imaginile i
realizeaz
corespondena
ntre triunghi i
realitate.
-video-
proiecie
-frontal
I V.
Anunarea
temei i a
obiectivelor.
(3 min)
Lecia de azi se numete ,,Metoda triunghiurilor
congruente: aplicaii.
Ne propunem consolidarea cunotinelor dobndite
anterior, recunoaterea i utilizarea criteriilor de
congruen ale triunghiurilor oarecare, precum i
aplicarea metodei triunghiurilor congruente
bazndu-ne pe aceste cazuri, n rezolvri de
Elevii noteaz
titlul leciei n
caiete.
-conversaia


-frontal
probleme.
V.
Realizarea
sensului(I )
(10 min)
Profesorul mparte fiecrei grupe 2 fie de lucru
(Anexa A i Anexa B), cu explicaiile de rigoare.
Dup distribuirea fielor, profesorul trece pe la
fiecare grup discutnd cu elevii eventualele
neclariti, monitoriznd modul n care se implic
fiecare n activitate.
Elevii rezolv
sarcina de pe
fi.
-explicaia - munca n
echip
Aprecieri
verbale
VI .
Realizarea
sensului(I I )
(25 min)
Dup ce fiecare grup i-a rezolvat sarcina din fia
de lucru (Anexa A), profesorul poftete un
reprezentant al fiecrei grupe s scrie pe flip-chart
rezolvarea exerciiului din fia sa.
Rezultatele de pe flip-chart de la cele 4 grupe, vor fi
afiate pe tabl, fiecare grup avnd ocazia s-i
completeze rezultatele celorlate 3 cerine n fia de
lucru primit (Anexa B).

Elevii rezolv
sarcina de pe
fi.
-explicaia
-exerciiul






-conversaia

- munca n
echip


Aprecieri
verbale

Observarea
sistematic
VI I .
Evaluarea i tema
pentru acas
(2 min)
Notarea elevilor care s-au evideniat n timpul orei n
caietul profesorului.
Profesorul scrie la tabl tema pentru ora viitoare, n
aceasta regsindu-se aplicaii ale metodei
triunghiurilor congruente pe baza criteriilor studiate.
Tem: Problemele 4, 6 i 7, de la pagina 231
(culegere Matematic pentru clasa a VI-a Clubul
Matematicienilor)



Elevii noteaz
tema de cas
-conversaia

-frontal Aprecieri
verbale













Fi de lucru (Anexa A)

Grupa 1.

Cazul L.U.L (latur-unghi-latur). Dou triunghiuri care au dou laturi i unghiul determinat de ele, respectiv congruente, sunt triunghiuri
congruente.
C C'



A B A' B'


Aplicaie:

n figura 1 se cunosc : figura 1
m(< ABC) = m ( <BAD)

[BC] [AD] A
Artai c [AC] [BD].
D
Ip:

. C
C : ..
Dem: .......................................... B
.................................................
....................................................







Comparm triunghiurile ABC i A'B'C'
tim c:
m(<A)=m(<A')

m(<B)=m(<B')

[AB][A'B']
. . L U L
ABCA'B'C'
. Def
m(<C)=m(<C')
[AC][A'C'] [BC] [B'C']


Fi de lucru (Anexa A)
Grupa 2.

Cazul U.L.U (unghi-latur-unghi). Dou triunghiuri care au o latur i unghiurile alturate ei, respectiv congruente, sunt triunghiuri congruente.



C C'
m(<C)=m(<C')
[BC][B'C']
A B A' B' [AC][A'C']


Aplicaie:

n figura 2 se cunosc : figura 2
m(< GEF) = m ( <EGH)

m(< EGF) = m ( <GEH)
Artai c < EFG < GHE. F H

Ip:.
.....
......
C : . E G
Dem: .................................................
.................................................
..................................................





Comparm triunghiurile ABC i A'B'C'
tim c:
m(<A)=m(<A')

[AB][A'B']
. . U L U
ABCA'B'C'
. Def

m(<B)=m(<B')






Fi de lucru (Anexa A)
Grupa 3.

Cazul L.L.L (latur-latur-latur). Dou triunghiuri care au laturile, respectiv congruente, sunt triunghiuri congruente.

C C'



A B A' B'


Aplicaie:

n figura 3 se cunosc :
[LM] [NK] figura 3
[MN] [KL]

L
Artai c < KNL < MLN. K
Ip:.
......
......
C : N M
Dem: ............................................
............................................
............................................



Comparm triunghiurile ABC i A'B'C'
tim c:
[AC]


[A'C']

[AB][A'B'] m(<A)=m(<A')
[BC][B'C']
. . L L L
ABCA'B'C'
. Def
m(<B)=m(<B')
m(<C)=m(<C')



Fi de lucru (Anexa A)

Grupa 4.

Cazul L.U.U (latur-unghi-unghi). Dou triunghiuri care au o latur, un unghi alturat ei i unghiul opus ei, respectiv congruente, sunt
triunghiuri congruente
B B'




A C A' C'


Aplicaie:

n figura 4 se cunosc : figura 4
m(< RPQ) = m ( < RPS)

m(< RQP) = m ( < RSP) R

Artai c [RQ] [RS].

Ip:.
..... P
...... Q S
C : .
Dem: ................................................
.................................................
...............................................


Comparm triunghiurile ABC i A'B'C'
tim c:
m(<A)=m(<A')

m(<C)=m(<C')

[AC][A'C']
. . L U U
ABCA'B'C'
. Def
[AB][A'B']
m(<B)=m(<B') [BC][B'C']

Fi de lucru (Anexa B)

1) n figura 1 se cunosc : figura 1
m(< ABC) = m ( <BAD)

[BC] [AD] A
Artai c [AC] [BD].
D
Ip:.
.....
.. ... C
C :
Dem: ............................................. B
...............................................
................................................



2) n figura 2 se cunosc : figura 2
m(< GEF) = m ( <EGH)

m(< EGF) = m ( <GEH)
Artai c < EFG < GHE. F H

Ip:.
......
......
C : E G
Dem:.................................................
..................................................
...................................................





3) n figura 3 se cunosc :
[LM] [NK] figura 3
[MN] [KL]

L
Artai c < KNL < MLN. K
Ip:.
.....
.....
C : N M
Dem: ..............................................
...............................................
................................................



4) n figura 4 se cunosc : figura 4
m(< RPQ) = m ( < RPS)

m(< RQP) = m ( < RSP) R

Artai c [RQ] [RS].

Ip:.
..... P
..... Q S
C :
Dem:..................................................
..................................................
.................................................

S-ar putea să vă placă și