Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Juganaru Tatiana


Disciplina: Matematica
Clasa a 5 – a
Data: 14.11.2019
Numărul lecţiei în sistemul de lecţii (conform proiectării de lungă durată) 8/56
Numărul lecţiei conform orarului ___
Durata lecţiei: 45 minute
Capitolul /Modulul/Unitatea de învățare: Capitolul I. Numere naturale. Recapitulare si completari.
Subiectul lecţiei: Ora de sinteza
Tipul lecţiei: Lectie de formare a capacitatilor de analiza – sinteza a cunostintelor
Competențe specifice:
I. Identificarea şi aplicarea conceptelor, terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii în contexte
diverse.
II. Utilizarea achiziţiilor matematice dobîndite pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii reale şi/sau
modelate.
IV. Elaborarea unor planuri de acţiuni privind rezolvarea problemei, situaţiei-problemă reale şi/sau modelate.
V. Selectarea şi sistematizarea, din mulţimea de informaţii culese sau indicate, a datelor necesare pentru
rezolvarea problemei reale şi/sau modelate.
Unitățile de competenţă:
1.1. Identificarea caracteristicilor numerelor naturale şi a formei de scriere a unui număr natural în contexte
variate.
1.2. Aplicarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în calcule cu numere naturale.
1.4. Rezolvarea ecuaţiilor de tipul: x±a=b; a±x=b; x×a=b, (a≠0, a – divizor al lui b); x:a=b (a≠0); a:x=b (x≠0, b –
divizor al lui a) utilizînd proprietăţile operaţiilor aritmetice studiate şi algoritmul de determinare a componentei
necunoscute în cadrul operaţiei indicate.
1.5. Estimarea rezultatelor unor calcule cu numere naturale.
1.7. Descrierea activităţilor, precizarea metodelor şi/sau a operaţiilor utilizate în rezolvarea unei probleme.
1.8. Transpunerea unei situaţii reale şi/sau modelate în limbaj matematic, rezolvarea problemei obţinute utilizînd
mulţimi, operaţii cu mulţimi, ecuaţii, organizarea datelor şi interpretarea rezultatului.
1.9. Comunicarea în cadrul activităţilor de învăţare în grup.
2.7. Identificarea tipului problemei de aritmetică date şi rezolvarea acesteia utilizînd metoda adecvată.
2.8. Efectuarea calculelor cu numere naturale prin utilizarea operaţiilor şi a ordinii efectuării operaţiilor.
Obiectivele lecţiei: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1: să identifice caracteristicile numerelor naturale şi a formei de scriere a unui număr natural în contexte variate.
O2:să aplice operaţiile aritmetice şi a proprietăţilor acestora în calcule cu numere naturale.
O3: să rezolve ecuaţii de tipul: x±a=b; a±x=b; x×a=b, (a≠0, a – divizor al lui b); x:a=b (a≠0); a:x=b (x≠0, b –
divizor al lui a) utilizînd proprietăţile operaţiilor aritmetice studiate şi algoritmul de determinare a componentei
necunoscute în cadrul operaţiei indicate.
O4:să estimeze rezultatele unor calcule cu numere naturale.
O5: să transpună o situaţie reală şi/sau modelată în limbaj matematic,
O6: să rezolve probleme obţinute utilizînd mulţimi, operaţii cu mulţimi, ecuaţii,
O7: să efectueze calcule cu numere naturale prin utilizarea operaţiilor şi a ordinii efectuării operaţiilor.
Tehnologii didactice: Forme de organizare: frontal, individual, în grup
Metode: conversația euristică, analiza, sinteza, explicatia, problematizarea, algoritmizarea, lucrul cu manualul,
exercițiul, observatia,
Mijloace de învăţămînt: manual, tabel, poster, fise de lucru, caiet, tablă
Evaluarea:Forme de evaluare: curentă, apreciere verbală, observarea sistematică
Metode de evaluare: observarea sistematică, verificarea orală, verificarea scrisă
Motto: ”Dacă eşti ingenios nimic nu e imposibil.”

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategii didactice
Etapele Ob. Conţinutul lecţiei Timp
lecţiei Metode, Forme de
procedee activitate
EVOCARE
a)Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea conversaţia frontal
organizatoric lecţiei; se face prezenţa şi se notează absenţii.

b)Verificarea Se verifică tema pentru acasă, comentându-se conversaţia frontal


temei pentru ideile de rezolvare enunţate de elevi.
acasă Se rezolvă eventualele nelămuriri
c) - Care sunt criteriile de divizibilitate cu 2,5,10 conversaţia
Reactualizarea - Care este ordinea efectuării operațiilor într-un
cunoștințelor exercițiu
d)Anunţarea Se captează atenţia clasei prin anunţarea temei
temei şi a lecţiei şi a obiectivelor: Explicația frontal
obiectivelor Oră de sinteză

CS1 Se vor împărţi elevilor fişele de lucru anexate conversaţia frontal


şi
CS2 exerciţiul individual
Pe rând , câte un elev rezolvă la tablă câte un
exerciţiu.
II. Realizarea
sensului CG3 exerciţii
Ceilalţi elevi lucrează în caietele de clasă şi se
corectează reciproc.
CS1
Dacă e nevoie profesorul sau elevii pot interveni. exerciţiu
conversaţie

CS2 Se impune supravegherea permanentă a elevilor


pentru desfăşurarea în condiţii optime a lecţiei.

III. Reflecții Se repetă cu elevii algoritmul de rezolvare a conversaţie frontal


problemelor; compararea,ordonarea și rotunjirea N
IV. Bilanțul La sfârşit au loc concluziile şi aprecierile conversaţie frontal
lecției profesorului.
Elevii îşi exprimă părerea în legătură cu activitatea
susţinută,
Sunt notaţi elevii care s-au remarcat la lecţie
V. Tema O2 Vor rămâne ca temă pentru acasă, problemele 17 şi conversaţie frontal
pentru acasă O3 18 din fişă.
Profesorul oferă indicaţii pentru rezolvarea temei

2
3
FIȘA : 1 FIȘA : 2
1p.
1. Scrie cu cifre arabe numărul cinci milioane nouăsprezece mii şapte. 1p. 1. Scrie cu cifre arabe numărul patru milioane nouă mii cincisprezece. 1p.
2. Scrie cum se citeşte numărul 2001014. 1p. 2. Scrie cum se citeşte numărul 1023004.
2p.
3. Scrie cu cifre arabe numerele scrise cu cifre romane: 2p. 3. Scrie cu cifre arabe numerele scris cu cifre romane:

a) CXIV ; b) XLVI. a) LXIV ; b) XCVI .


2p.
4. Scrie două numere naturale care ar fi consecutive cu numărul 501 şi mai mici 4. Scrie două numere naturale care ar fi consecutive cu numărul 699 şi mai mari
2p.
decît el. decît el.
1p.
5. Completează casetele libere cu numere ce corespund ordinii efectuării 1p. 5. Completează casetele libere cu numere ce corespund ordinii efectuării
operaţiilor:      operaţiilor:     
4p.
23  16  13  144 : 24
2 4p. 
21  126  514 : 162  1 
5p.
6. Efectuează calculele cît mai raţional (dacă este posibil): 5p. 6. Efectuează calculele cît mai raţional (dacă este posibil):

a) 5472 : 18 + (10021-9992)  304; a) (10105-9799) : 51 + 6  306;

b) 2887+5728-2844; b) 3687-4336+5636;

c) 82  3 
4 3
 05 . 5p.
c) 65  4 3 2
 50
5p.

5p.
7. Suma a trei numere naturale a, b şi c este 1000. Aflaţi numerele, ştiind că a este 7. Suma a trei numere naturale a, b şi c este 1000. Aflaţi numerele, ştiind că c este
5p.
de patru ori mai mare decît c şi cu 37 mai mic decît b. de şase ori mai mic decît a şi cu 56 mai mic decît b.
6p
8. Cîţi elevi sunt în clasa Eugeniei, dacă la aniversarea zilei sale de naştere constată 8. Un ţăran are într-un coş 280 de mere, iar în altul - 320 de mere. El începe să pună
6p.
că dacă va servi colegii cu cîte 3 bomboane , patru dintre ei ar rămîne fără într-un al treilea coş gol cîte două mere din primul coş şi cîte trei mere din al doilea,
bomboane, iar dacă îi serveşte cu cîte două bomboane, îi vor rămîne 14 repetînd operaţia pînă cînd în primele două coşuri rămîne un număr egal de mere.
bomboane? Cîte mere vor fi în al treilea coş?

4
Obiective de evaluare.
Elevul va: scrie şi va citi numere naturale scrise în diferite forme
ordona şi compara numere naturale
recunoaşte ordinea efectuării operaţiilor
efectua calcule cu numere naturale
rezolva probleme, utilizînd metoda adecvată
Barem de corectare
Scor Răspuns corect Răspuns corect
Itemul Etapele rezolvării Punctaj acordat
maxim Varianta 1 Varianta 2
I. 1p. 5019007 4009015 - scrierea corectă cu cifre arabe a numărului. 1p.
Două milioane o Un milion douăzeci şi trei - citirea corectă a numărului scris cu cifre arabe. 1p.
II. 1p.
mie paisprezece de mii patru
III. 2p. a) 114; b) 46 a) 64; b) 96 - scrierea corectă cu cifre arabe a fiecărui număr scris cu cifre romane. 1p.+1p.
IV. 2p. 499; 500 700; 701 - scrierea corectă a numerelor. 1p.+1p.
3 1 2 5 4 sau orice 3 5 4 1 2 sau orice altă - completarea corectă a şirului de casete. 1p.
V. 1p.
altă ordine corectă ordine corectă
VI. a) 4p. 9120 1842 - efectuarea corectă a fiecărei operaţii 1p.+1p.+1p.+1p.
2800 3600 - efectuarea corectă a fiecărei operaţii sau 1p.+1p.+1p.+1p.+1p.
VI. b) 5p. - scoaterea corectă a factorului comun 2p.
- efectuarea corectă a celor trei operaţii 1p.+1p.+1p.
VI. c) 5p. 1 2 - efectuarea corectă a fiecărei operaţii 1p.+1p.+1p.+1p.+1p.
- reprezentare grafică corectă a numărului a 1p.
- reprezentare grafică corectă a numărului b 1p.
a=428; b=465;
a=708; b=174; c=118. - reprezentare grafică corectă a numărului c 1p.
c=107.
- determinarea corectă a valorii unui segment 1p.
VII. 5p. - răspuns corect sau 1p.
- introducerea unei necunoscute x 1p.
- exprimarea a două numere rămase prin x 1p.+1p.
- scrierea corectă a ecuaţiei 1p.
- rezolvarea ecuaţiei şi obţinerea răspunsului corect 1p.
- introducerea unei necunoscute x 1p.
- scrierea corectă a ambilor membri ai ecuaţiei şi a ecuaţiei în x 3p.
VIII. 6p. 26 200
- reducerea ecuaţie la una de gradul I 1p.
- răspuns corect 1p.
Schema de convertire a punctelor în note

Nota 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Punctaj
32-31 30-28 27-24 23-20 19-16 15-11 10-8 7-5 4-2 1-0
acumulat

5
6

S-ar putea să vă placă și