Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Juganaru Tatiana


Disciplina: Matematica
Clasa a 5 – a
Data: 17.10.2019
Numărul lecţiei în sistemul de lecţii (conform proiectării de lungă durată) 29/44
Numărul lecţiei conform orarului :3
Durata lecţiei: 45 minute
Capitolul /Modulul/Unitatea de învățare: Capitolul I. Mulțimea numerelor naturale.
Subiectul lecţiei: Evaluare sumativă
Competențe specifice:
1. Operarea cu numere reale pentru a efectua calcule în diverse contexte, manifestând interes pentru
rigoare și precizie.
2. Aplicarea raționamentului matematic la identificarea și rezolvarea problemelor, dovedind claritate,
corectitudine și concizie.
3. Investigarea seturilor de date, folosind instrumente , inclusiv digitale, și modele matematice, pentru a
studia/explica relații și procese, manifestând perseverență și spirit analitic.
4. Extrapolarea achizițiilor matematice pentru a identifica și explica procese, fenomene din diverse
domenii, utilizând concepte și metode matematice în abordarea diverselor situații.
5. Justificarea unui demers sau rezultat matematic, recurgând la argumentări, susținând propriile idei și
opinii.
Unitățile de competenţă
1.1.Identificarea, scrierea, citirea numerelor naturale în contexte variate.
1.2.Reprezentarea pe axă, clasificarea, compararea, ordonarea și rotunjirea numerelor naturale.
1.3.Aplicarea algoritmilor, a proprietăților operațiilor, pentru efectuarea și optimizarea calculelor cu
numere naturale.
1.4.Aflarea componentei necunoscute în cadrul operațiilor de adunare, scădere, înmulțire și împărțire cu
numere naturale.
1.5.Transpunerea unei situații reale și/sau modelate în limbaj matematic, rezolvarea problemei obținute
și interpretarea rezultatului, utilizând calculul cu numere naturale.
1.8.Justificarea și argumentarea rezultatelor obținute cu numere naturale.
Obiectivele evaluării:
OE1: Să efectueze operații cu numere naturale: adunarea, scăderea, înmulțirea, împărțirea, ridicarea la
putere;
OE2: Să aplice proprietățile adunării și înmulțirii numerelor naturale la rezolvarea exercițiilor;
OE3: Să respecte ordinea efectuării operațiilor aritmetice la rezolvarea exercițiilor cu multe operații cu N;
O4: Să aplice metodele aritmetice studiate la rezolvarea problemelor textuale.
O5: Să rotunjească numere naturale
Tipul lecţiei: Lectie de formare a capacitatilor de evaluare a cunostintelor
Tehnologii didactice:
Forme de organizare: individual, independent
Metode: conversația euristică, explicatia, lucrul cu testul, exercițiul, observatia
Mijloace de învăţămînt: test, maculator
Evaluarea:
Forme de evaluare: evaluare sumativă
Metode de evaluare: observarea sistematică, verificarea scrisă
Scenariul lecţiei:
1.Moment organizatoric (Salutul. Verificarea prezenței elevilor la oră. Împărțirea testelor )
2. Instrucţiuni privind realizarea testului de evaluare.
3. Realizarea testului de evaluare
4. Bilanţul lecţiei. Concluzii.
Evaluare sumativă la matematică, clasa a V-a
Numele, prenumele elevului: _________________________
Timp efectiv de lucru: 45 de minute Data: 17.10.2019
Nr. Item Scor
crt
L
1. Fie dat numărul: două mii patruzeci 0
1
a. Scrie numărul cu cifre arabe ___________
2
b. Subliniază cifra care se află pe poziția unități de mii ___________ 3

c. Descompuneți în baza 10 numărul

____________________________________________________________

L
2. Adevărat sau fals? 0
1
a) 4569 < 459 b) 27988 ≥ 9878 2
c) 561004 = 651004 d) 5473 ≤ 5473 3
4

3. Scoateți factorul comun în afara parantezelor: L


0
25·34+26·25 = 1

L
4. a) Determinați ordinea efectuării operațiilor și calculați: 0
1
2486 – 150 · [ 192 – ( 152 + 53)] = 2
3
4
5
6
7
8

L
0
b) Rezultatul obținut îl rotunjiți pînă la zeci: _____________________________
1
L
5. Află toate numerele care împărțite la 5 dau câtul 12. 0 1
2 3
4 5

L
6. Dacă 5 caiete costă 35 de lei, atunci cit va costa 9 caiete de același fel? 0
1
2
3

Răspuns: _______
L
7. Ana parcurge un traseu între localitǎţile A şi B în trei etape. 0
În prima etapǎ parcurge jumǎtate din traseu şi încǎ 2 km. În a doua etapǎ 1
parcurge o treime din ce i-a rǎmas şi încǎ 3 km. În a treia etapǎ mai are de 2
parcurs 9 km sǎ încheie traseul. Ce lungime are traseul? 3
4
5
6
7

Răspuns: _______
Baremul de convertire a punctelor în note:

Nota 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Punctaj 32-31 30-29 28-26 25-23 22-17 16-10 9-6 5-4 3-2 1-0
acumulat

Barem de corectare:

 pentru orice soluție corectă, chiar dacă este diferită de cea din barem, se acordă punctaj maximum
corespunzător.
It. Scor Răspuns Etapele rezolvării Punctaj Observații
maxim corect acordat
Fie dat numărul: două mii patruzeci
1 3p.
a) 2040 a)Scrierea numărului cu cifre arabe 1p
b) 2040 b)Subliniază cifra care se află pe poziția 1p.
c)2040=2*10 + 3
unități de mii
0*102+4*101+ c)Descompune în baza 10 numărul 1p.
0*101

Adevărat sau Fals?


2 4p.
F a) 4569 < 459 1p
Se acordă câte
A b) 27988 ≥ 9878 1p. 1punct pentru
răspuns corect.
F c) 561004 = 651004 1p.
A d) 5473 ≤ 5473 1p

Se acordă
3. 1p. pentru răspuns
25(34+26) a) 25·34+26·25 1p
corect.
4. a) Ordinea efectuării operațiilor 1p Un punct pentru
8p. 836 ordinea efectuării
Efectuarea operațiilor 7p
operațiilor
1)152=225; 2) 53=125;
Câte 1 punct
3)225+125=350; pentru rezolvarea
corectă a fiecărei
4)192=361; 5)361-350=11; operații.

6)150*11=1650;

7)2486-1650=836.
1p. 840 b) Rotunjirea corectă 1p 1p.p-u rotunjirea
corectă a nr.
5. 5p. 60,61,62,63,64 Cîte un punct se acordă pentru fiecare 5p
număr găsit corect
6 3p. 63 lei 35:5 =7 (lei)- costă un caiet 1p
7*9=63 (lei)- costă 9 caiete 1p
Răspuns corect 1p
7 7p. Determinarea metodei și scrierea corectă a 2p Dacă lanțul a
32 km lanțului fost alcătuit
greșit dar
Rezolvarea fiecărei operații 4p rezolvat corect i
Răspuns corect 1p se acordă 2 p
Matricea de specificații:

Domenii
Cunoaștere Aplicare Integrare
Cognitive Nr.de
și înțelegere Total (%)
ore Itemi (%)
Itemi (%) Itemi (%)
Conținuturi
Citirea și scrierea 2 2,4% 3,2% 2,4% 8%
numerelor naturale. It 1 (a,b,c)
Compararea, ordonarea 3 3,3% 4,4% 3,3% 11%
și aproximarea 1 item 1 item
numerelor naturale.
Operații cu numere 16 18,3% 24,4% 18,3% 61%
naturale 1 item 1 item
Probleme textuale. 5 6% 8% 6% 20%
1 item 1 itemi
Total itemi (%) 26 30% 40% 30% 100%

S-ar putea să vă placă și