Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Școala: Școala Gimnazială „Sfinții Voievozi” București


Data: 03.12.2019
Anul școlar: 2019-2020
Semestrul: I
Disciplina: MATEMATICĂ
Clasa: a V-a
Titlul capitolului: Operații cu numere naturale
Titlul lecţiei: Criterii de divizibilitate cu numerele 2,3,4,5,9,10 – exerciții
recapitulative
Scopul lecţiei: Formarea capacităților de aplicare a cunoștințelor referitoare la
criterii de divizibilitate
Tipul lecţiei: Mixtă
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Durata lecţiei: 50 minut

Competențe specifice:

C1- Selectarea şi utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaţiilor cu numere


naturale şi pentru divizibilitatea cu 2,3,4,5,9,10
C2- Transpunerea unei situaţii-problemă în limbaj matematic, rezolvarea problemei
obţinute şi interpretarea rezultatului

Obiective operaţionale:

O1- să folosească corect notaţiile relaţiei de divizibilitate;


O2- să identifice numerele divizibile cu 2,3,4,5,9 sau 10 dintr-un şir de numere naturale;
O3- să rezolve corect exercițiile numite.

Metode şi procedee de instruire: conversaţia, explicaţia, exemplificarea, exerciţiul.

Mijloace de învăţământ: fișă de lucru

Forme de organizare: frontal, individual


Secvențele Timp Obiective Conținutul științific al lecției Strategia didactică
lecției operațio-
nale Metode Mijloace Mod de
org. a clasei
1. Organizarea 2’ - salutul; conversatia catalogul frontal
învațării - consemnarea absentelor;

2.Captarea 6’ Criteriii de divizibilitate cu 2,3,4,5,9 şi 10 – exerciții expunere tabla, frontal


atentiei recapitulative. În cadrul lecţiei ne propunem consolidarea caietul
anunțarea cunoştinţelor dobândite anterior, notarea corectă a elevului
relaţiilor de divizibilitate, identificarea numerelor divizibile
subiectului si a
cu 2,3,4,5,9 sau 10 dintr-un şir de numere naturale şi
obiectivelor
utilizarea criteriilor de divizibilitate pentru rezolvareaa
operaționale exercițiilor

3.Dirijarea 17’ O2 , Pentru a recapitula criteriile de divizibilitate elevii vor


învațării O3, rezolva cate o aplicație corespunzătoare fiecărui criteriu: Individual
O4 exercitiul
Prima aplicaţie: Alegeţi dintre numerele următoare 22, 55,
caietul
37, 26, 59, 70, 64, 43, 11, 88 pe cele care sunt divizibile cu
invatare elevului Frontal
2.
Apoi, elevii vor răspunde la întrebarea următoare: Care este prin
ultima cifră a numerelor alese? Enunţarea criteriului de descoperie
divizibilitate cu 2
„Un număr natural este divizibil cu 2 dacă ultima sa cifră
este 0, 2, 4, 6 sau 8” .

A doua aplicație: Alegeți dintre numerele 12, 57, 84, 91, 72,
54 pe cele care sunt divizibile cu 3. Elevilor li se adresează
întrebarea: Ce au numerele alese in comun? Enunţarea
criteriului de divizibilitate cu 3 :„Un număr natural este
divizibil cu 5 dacă suma cifrelor sale este divizibilă cu 3.”

A treia aplicaţie: Alegeţi dintre numerele 124, 165, 144,


153, 1240, 112 pe cele care sunt divizibile cu 4. Din nou
elevilor li se adresează întrebarea: Ce au în comun
numerele alese? Enunţarea criteriului de divizibilitate cu 4:
„Un număr natural este divizibil cu 4 dacă numarul format
din ultimele sale cifre este divizibil cu 4”

A patra aplicaţie :Alegeţi dintre numerele 25, 40, 67, 99, 75,
80 pe cele care sunt divizibile cu 5. Elevilor li se adresează
întrebarea: Care este ultima cifră a numerelor alese?
Enunţarea criteriului de divizibilitate cu 5 :„Un număr
natural este divizibil cu 5 dacă
ultima sa cifră este 0 sau 5”

A cincea aplicaţie : Alegeţi dintre numerele  108, 123, 117,


126, 179, 135 pe cele care sunt divizibile cu 9. Din nou
elevilor li se adresează întrebarea: Ce au în comun
numerele alese? Enunţarea criteriului de divizibilitate cu 9:
„Un număr natural este divizibil cu 9 dacă suma cifrelor sale
este divizibilă cu 9.”

Aplicaţia a șasea: Alegeţi dintre numerele urmatoare 82, 50,


77,120, 35, 68, 300 pe cele care sunt divizibile cu 10. Apoi,
se cere elevilor să răspundă la întrebarea următoare: Care
este ultima cifră a numerelor alese?
Enunţarea criteriului de divizibilitate cu 10
„Un număr natural este divizibil cu 10 dacă
ultima sa cifră este 0”

5.Intensificarea 20’ O1, Se va distribui elevilor o fişă de lucru, iar elevii rezolvă Fisa de individual
transferului si a O2 exercițiile 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 exercitiu lucru frontal
retenției explicatia tabla

6.Încheierea 5’ Se apreciaza activitatea elevilor pe parcursul lectie si se expunere frontal


activitații explica tema pentru acasa – exercițiile rămase din fișă.
explicatie
Fișă de lucru :

1) Determinați numerele divizibile cu 2 de forma:


a)79a b)8b4
2) Determinați numerele divizibile cu 3 de forma:
a)a40 b)39b
3) Determinați numerele divizibile cu 4 de forma:
a)31a b)3a28
4) Determinați numerele divizibile cu 5 de forma:
a)57a b)6b0
5) Determinați numerele divizibile cu 9 de forma:
a)313a b)15b
6) Determinați numerele divizibile cu 10 de forma:
a)7a b)72b0
7) Completați pentru a obține propoziții adevărate:
a) Cel mai mic număr de trei cifre diferite, divizibil cu 2, este ……………..
b) Cel mai mare număr de trei cifre diferite, divizibil cu 5, este ………….
c) Între numerele 725 și 789 sunt cuprinși …………… multipli ai numărului 10.
8) Stabiliţi care din propoziţiile de mai jos sunt adevărate:
a) 36 este divizibil cu 8 b) 1001 se divide cu 7
c) 3490 este multiplu al lui 10 d) 6 este divizor al lui 86
9) Unele din afirmaţiile de mai jos sunt false. Aflaţi care.
a) 58 nu este divizibil cu 5 b) 6 nu divide 216
c) 64 se divide cu 1 d) 8 este divizor al lui 8
10) Stabiliţi care numere din mulţimea A={1208; 666; 67293; 398; 1314; 730300; 1902} sunt divizibile cu 4.
11) Selectaţi toate numerele naturale care se divid cu 2, dar nu se divid cu 4, din şirul 7358, 7359, 7360,.....,7372.
12) Dintr-un număr natural de trei cifre se scade suma cifrelor sale. Arătaţi că diferenţa rezultată se divide cu 9.

S-ar putea să vă placă și