Sunteți pe pagina 1din 1

Proiect didactic la matematică nr.

4
Profesor: Cobzac Diana
Clasa a V-a „B”, „C”, „D” Data _______/________/_______ 2018 Durata lecției 45 min
Unitatea de învățare: Numere naturale. Recapitulare și completări.
Subiectul lecției: Reprezentarea numerelor naturale pe axa numerică.
Obiectivele lecției: Elevii vor fi capabili:
O1: Să compare două numere naturale;
O2: Să aranjeze pe axa numerică un șir de numere date;
O3: Să ordoneze numerele în ordine crescătoare și/sau descrescătoare;
O4: Să comunice în cadrul activităților utilizând limbajul matematic adecvat.
Tipul lecției: mixtă.
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontală, individuală;
b) Metode: conversație euristică, lucrul cu manualul, metoda exercițiului;
c) Mijloace: cretă colorată, carioci, planșe, fișe, Manual cl. a V-a, Ghidul profesorului.
Evaluarea: curentă, întrebări și exerciții orale, exerciții în scris, lucru independent fără aprecieri cu note.
Scenariul lecției:

Etapele Timpul
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
lecției Ob/tive
Salută elevii, face apelul. Se prezintă conform apelului. Prezintă
2′ Propune motto-ul lecției. caietele cu tema pentru acasă la
Evocarea Verifică vizual în caiete marginea băncii.
realizarea temei pentru acasă. Răspund la întrebări: Î1: Cum se Întrebări
M/nt organiz. Propune câteva întrebări de compară două numere naturale? Î2: Ce orale
Verificarea
temei pt ac. reactualizare a cunoștințelor la semne de comparație cunoașteți?
Reactualiz subiectul „Compararea și R2: mai mic, mai mare, mai mic sau
cunoștințelor. 8′ ordonarea numerelor naturale”: egal, mai mare sau egal, egal, diferit. Î3:
Anunță subiectul lecției: ex. 8 (pag.15) (oral).
„Reprezentarea numerelor
naturale pe axa numerică”. Notează subiectul lecției în caiete.
Amintește elevilor ce este axa Elevii notează în caiete elementele axei
numerică, cum se trasează o numerice: origine, direcție, segment
Realizare axă și cum se reprezintă pe ea unitate; fixează noțiunea „coordonata
a sensului numerele naturale. Propune punctului”. Elevii studiază tema și
15′ studierea temei din manual încearcă să răspundă la exercițiile orale
Predarea –
învățarea (pag.11) după care se discută propuse în manual (pag.11).
materiei noi. cele citite. Propune spre Dau câteva exemple, rezolvă câte un
rezolvare ex. 3 din „Exersăm” exercițiu pentru a memoriza mai bine
(frontal la tablă) (pag. 12). regulile (ex.3 din „Exersăm” pag.12).
Propune spre rezolvare orală Elevii răspund oral la exercițiile Exerciții
10′ ex. 4 (pag.12). În scris la tablă propuse. La tablă, un elev rezolvă ex. 5. orale și în
Reflecția frontal ex. 5(pag.12). Indiv. ex. Individual în caiete lucrează la ex. 6, scris
3(c) (pag. 14). (Rezervă ex.9) (cu rezervă ex. 9). Lucru
Consolid
materiei. Propune câteva întrebări: Răspund la întrebări. individual
Aplicații. 7′ Ce am învățat astăzi la lecție? fără
Evaluarea. Care sunt elementele unei axe aprecieri cu
Bilanț lecției.
Concluzii. de coordonate? Ce este note
Tema pt ac. coordonata punctului? Notează în agende tema pentru acasă: Întrebări
Propune pentru acasă: §2.2 De studiat tema §2.1 (pag. 10). De orale
3′ (p.11); ex. 3(a,b), 9(b,d) (p.14). rezolvat ex. 3(a,b), 9(b, d) (pag. 14-15).

S-ar putea să vă placă și