Sunteți pe pagina 1din 8

MINISTERUL EDUCAŢIEI, CULTURII ȘI CERCETĂRII

AL REPUBLICII MOLDOVA
COLEGIUL POLITEHNIC BĂLŢI

„___” ___________ a. 2018 „APROB”


Şef catedră Științe Exacte Director adjunct pe instruire și educație
____________/ Stela Berega/ __________/ Stela Stah/

Proiect didactic al lecţiei de matematică


Tema lecției: Ecuații de gradul II în C. Ecuații bipătrate

Profesor: Pelevaniuc Natalia


Proiect didactic al lecţiei de informatică
Grupa: C-216, profil real
Profesor: Pelevaniuc Natalia
Data: 12.02.2018
Numărul lecţiei în modul (conform proiectării didactice de lungă durată): 10-11/17 ore
Numărul lecției conform orarului: 2.
Durata lecţiei: 90 de minute
Modulul: Numere complexe
Subiectul lecţiei: Ecuații de gradul II în C. Ecuații bipătrate.
Subcompetenţe:
S1. Utilizarea terminologiei aferente noţiunii de număr complex în situaţii reale şi/sau
modelate.
S2. Aplicarea numerelor complexe scrise în formă algebrică şi formă trigonometrică, a
operaţiilor cu ele în situaţii reale şi/sau modelate.
S3. Generalizarea noţiunii de număr prin extinderea acestuia de la noţiunea de număr
natural la noţiunea de număr complex.
Obiectivele lecţiei. La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1. să efectueze operații cu numere complexe scrise în formă algebrică;
O2. să efectueze operații cu numere complexe scrise în forma trigonometrică;
O3. să utilizeze proprietățile operațiilor cu numere complexe la rezolvarea exercițiilor;
O4. să rezolve ecuații de gradul II cu coeficienți reali și complexi în mulțimea numerelor
complexe;
O5. să rezolve ecuații bipătrate în mulțimea numerelor complexe;
O6. să manifeste curiozitate şi interes sportiv în soluţionarea ecuațiilor.
Tipul lecţiei: Lecţia de formare a capacităţilor de aplicare a cunoștinţelor;
Evaluare: întrebări orale, lucrul independent, careul de cuvinte.
Exerciţii de:
– evidenţiere a necesităţii extinderii noţiunii de număr;
– utilizare a terminologiei aferente noţiunii de număr complex în diverse contexte;
– identificare a părţii reale şi a celei imaginare a numărului complex;
– transformare a numerelor complexe dintr-o formă în alta;
– aplicare a numerelor complexe scrise în formă algebrică şi formă trigonometrică, a
operaţiilor cu ele în diverse contexte;
– efectuare de calcule cu numere complexe, scrise în diverse forme;
– aplicare a numerelor complexe în rezolvări de probleme;
– alegere a formei de reprezentare a unui număr complex în funcţie de caz în vederea
efectuării calculelor şi rezolvării problemelor;
– rezolvare în mulţimea C a ecuaţiilor de gradul II, a ecuaţiilor bipătratice.
Tehnologii didactice:
a) forme de învăţare:
- frontală;
- în grup;
- individuală;
b) metode de predare:
- problematizarea;
- instruire prin implementarea TIC;
-algoritmizarea;
- asalt de idei;
- lucrul în echipe;
c) mijloace de învăţămînt:
- Calculator;
- Televizor.
- Prezentarea cu tema lecţiei „Ecuații de gradul II în C, ecuații bipătrate”;
- Creta, tabla, fișe de lucru, planșe cu rezultatele lucrului;
- Foi de hârtie, carioce.
Scenariul lecţiei

Obiectivele

Evaluarea
Timpul
Nr. Secvenţele
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
d/o lecţiei

1. Moment 1 Salut elevii. Notez absenţele în registru. Pregătesc rechizitele pentru lecţie. Elevul Vizual
organizatoric min. deserviciu anunţă elevii absenţi de la oră.
Elevii scriu în caiete data de azi.
2. Verificarea 2 -Care a fost tema pentru acasă? -De studiat tema operații cu numere Evaluare
temei pentru min. complexe scrise în forma trigonometrică, orală
acasă -Sunt întrebări la tema pentru acasă? de rezolvat exerciţiile de la pag. 213, din
(În caz că sunt le clarificăm, dacă nu problemar, numerele 2-5 (c, d, e).
continuăm). Răspund la întrebările profesorului.
3. Reactualizarea 7 Activitate frontală:
cunoştinţelor min. -Ce noțiune am studiat la lecțiile -Numărul complex.
și capacităților precedente? Apreciez
-În continuare propun să reactualizăm corectitu-
partea teoretică studiată, răspunzând la dinea
câteva întrebări și descoperind cuvântul formulărilor
cheie al lecției de azi. Răspund la întrebările profesorului;
Pe rând sunt întrebaţi mai mulți elevi, Forma algebrică
răspunsurile sunt discutate. Forma geometrică
-Să ne reamintim formele de reprezentare a Forma trigonometrică
numerelor complexe. Operațiile cu numere complexe în forma
Cele necesare pentru descoperirea careului algebrică: conjugatul, modulul, adunarea,
se includ în rebus. diferența, înmulțirea, împărțirea, ridicarea
-Care sunt operațiile asupra numerelor la putere, extragerea rădăcinii pătrate.
complexe scrise în forma algebrică? 𝑍 = 𝑟(𝑐𝑜𝑠𝜑 + 𝑖𝑠𝑖𝑛𝜑)
-Care este forma trigonometrică a 𝑟 = √𝑎2 + 𝑏 2 modulul numărului complex;
numărului complex? 𝑎
𝑎𝑟𝑐𝑐𝑜𝑠 𝑟 , 𝑏 ≥ 0
-Ce trebuie să determinăm ca să scriem 𝜑={ 𝑎 - argumentul;
numărul complex în forma trigonometrică? −𝑎𝑟𝑐𝑐𝑜𝑠 𝑟 , 𝑏 < 0
-Ce operații se efectuează cu numerele Operațiile cu numere complexe în forma
complexe scrise în forma trigonometrică? trigonometrică: înmulțirea, împărțirea,
ridicarea la puterea n, extragerea
rădăcinii de ordinul n.
-Din ce este format un număr complex 𝑎 = 𝑅𝑒𝑍 – partea reală a numărului
scris în forma algebrică? complex;
𝑏 = 𝐼𝑚𝑍 – partea imaginară a numărului
complex;
15 O1 -Propun în continuare să efectuați Doritorii trec pe rând la tablă și rezolvă
min. O2 rezolvarea următoarelor exerciții: exercițiile propuse.
O3 1. (3 + 𝑖) ∙ (3 − 𝑖) − (4 + 𝑖) ∙ (5 + 3𝑖). 1. (3 + 𝑖) ∙ (3 − 𝑖) − (4 + 𝑖) ∙ (5 + 3𝑖) =
9 − 𝑖 2 − 20 − 5𝑖 − 12𝑖 − 3𝑖 2 = −7 − 17𝑖
1 1 1 1 1−𝑖+1+𝑖 2 2
2. 1+𝑖 + 1−𝑖. 2. 1+𝑖 + 1−𝑖 = (1+𝑖)(1−𝑖) = 1−𝑖 2 = 2 = 1.
Exercițiile 1 și 2 presupun efectuarea 3. √3 + 𝑖 = 2(𝑐𝑜𝑠 6 + 𝑖𝑠𝑖𝑛 6 )
𝜋 𝜋
operațiilor cu numere complexe în forma
algebrică. 2
𝑟 = √√3 + 1 = √4 = 2.
Exercițiile 3 și 4 pentru a optimiza și
√3 𝜋
eficientiza rezolvarea se vor efectua în 𝜑 = 𝑎𝑟𝑐𝑐𝑜𝑠 =
2 6
forma trigonometrică. 𝜋 𝜋
5 1 + 𝑖 = √2(𝑐𝑜𝑠 + 𝑖𝑠𝑖𝑛 )
3 4 4
3. (√3 + 𝑖) ∙ (1 + 𝑖) .
𝑟 = √1 + 1 = √2.
1 √2 𝜋
𝜑 = 𝑎𝑟𝑐𝑐𝑜𝑠 = 𝑎𝑟𝑐𝑐𝑜𝑠 =
√2 2 4
5 5𝜋 5𝜋
(√3 + 𝑖) = 32 (𝑐𝑜𝑠 + 𝑖𝑠𝑖𝑛 )
6 6
3𝜋 3𝜋
(1 + 𝑖)3 = 2√2 (𝑐𝑜𝑠 + 𝑖𝑠𝑖𝑛 )
4 4
5 19𝜋
(√3 + 𝑖) ∙ (1 + 𝑖)3 = 64√2(𝑐𝑜𝑠 +
6
19𝜋
𝑖𝑠𝑖𝑛 )
√3+𝑖 6
4. . 𝜋 𝜋
(√3−𝑖)
5 4. √3 − 𝑖 = 2(𝑐𝑜𝑠 (− 6 ) + 𝑖𝑠𝑖𝑛 (− 6 ))
2
𝑟 = √√3 + 1 = √4 = 2.
√3 𝜋
𝜑 = −𝑎𝑟𝑐𝑐𝑜𝑠 = −6
2
5 5𝜋
(√3 − 𝑖) = 32 (𝑐𝑜𝑠 (− )+
6
5𝜋
𝑖𝑠𝑖𝑛 (− ))
6
√3+𝑖 1
5 = 16 (𝑐𝑜𝑠𝜋 + 𝑖𝑠𝑖𝑛𝜋)
(√3−𝑖)
Oral se răspunde la următoarele întrebări:
a) conjugatul numărului complex a) conjugatul numărului complex
𝑍1 = −2 – 3𝑖; 𝑍2 = 5 + 4𝑖 ̅̅̅̅
𝑍1 = −2 + 3𝑖; ̅̅̅𝑍2 = 5 − 4𝑖
b) modulul numărului complex b) modulul numărului complex
𝑍1 = 3 – 4𝑖; 𝑍2 = −8 + 6𝑖 |𝑍1 | = 5; |𝑍2 | = 10.
4. Consolidarea 30 O1 -Din rebusul rezolvat mai sus am Exerciţii în
materiei și min. O2 descoperit că cuvântul cheie al lecției de scris
formarea O3 azi este ecuație. Astăzi vom studia tema
capacităților O4 ”Ecuații de gradul II în C, ecuații
O5 bipătrate.”
O6 Împreună cu elevii se fixează obiectivele
pentru lecția curentă.
Propun pentru rezolvare următoarele
ecuații:
1. 𝑍 2 − 2𝑍 + 5 = 0 Efectuează rezolvarea ecuațiilor propuse.
Notează concluziile. Verific
Ecuațiile de gradul II cu coeficienți reali, pe lucrul
mulțimea numerelor complexe, au două efecuat la
soluții complexe conjugate. tablă
2. 𝑍 2 − 2𝑍 + 2𝑖 + 1 = 0 La rezolvarea acestui tip de ecuații utilizăm
3. (1-i) z2 –(1+i)Z-2+6i=0 formula de extragere a rădăcinii pătrate
dintr-un număr complex scris în forma Apreciez
algebrică. răspunsurile
4. z4 + z2 – 2 = 0 O ecuație bipătratică cu coeficienți în elevilor
C este o ecuație algebrică de forma:
𝑎𝑍 4 + 𝑏𝑍 2 + 𝑐 = 0, 𝑎, 𝑏, 𝑐 ∈ 𝐶, 𝑎 ≠ 0.
Soluțiile ecuațiilor sunt: Se rezolvă prin introducerea notațiilor 𝑍 2 =
1. 𝑆 = {1 − 2𝑖; 1 + 21}; 𝑦.
2. 𝑆 = {𝑖; 2 − 𝑖}; Îşi notează rezolvările corecte la exerciții.
3. 𝑆 = {−2 + 𝑖; 2}
4. 𝑆 = {±1; ±√2𝑖}
5. Evaluarea 30 O5 Lucrul în grup Elevii rezolvă în grup însărcinarea propusă. Lucrul în
min. O6 Grupurile se formează din câte două bănci echipă
O7 vecine în fiecare echipă fiind câte 4-5
membri.
Ecuațiile propuse pentru lucrul în grup:
1. z2 – 4z + 5 = 0
2. z2 – 3z + 6-2i = 0
3.(1+i)z2 –(1+i)z + 2+6i =0
4. z4 - z2 – 6 = 0
5. Compuneți ecuația care are soluțiile
S={1-2i;i} Elevii verifică realizarea însărcinării din
Solicit clasificarea ecuațiilor corespunzător grupul său cu cele efectuate de colegi se Verific
metodei lor de rezolvare, sau tipului ei. corectează greşelile. corectitudi-
Elevilor li se dă o foaie de hîrtie A1 şi -Răspund la întrebările profesorului. nea
carioce. realizării
Li se acordă timp de 15 min pentru
rezolvarea ecuațiilor și oformarea
răspunsurilor.
Pentru a egala șansele tuturor echipelor,
elevul cel mai bun este trecut la tablă
pentru lucru independent asupra unei
ecuații bipătrate: z4 + z2 –+1 = 0 și 𝑆 = 1 √3 1 √3
𝑆 = {± (2 + 𝑖 2 ) ; ± (2 − 𝑖 2 )}
{2 + 3𝑖; 1 − 𝑖}.
După expirarea timpului acordat, se solicită 𝑍 2 − (3 + 2𝑖)𝑍 + 𝑖 + 5 = 0
prezentarea rezultatului. Echipile apreciază Soluțiile așteptate:
lucrul reciproc. Răspunsurile corecte sunt 1. S={2-i;2+i}
apreciate. Se argumentează clasificarea 2. S={2+2i;1-2i}
corespunzătoare. 3. S={1-2i;2i}
-Care a fost dificultatea întâlnită la această 4. S={±√3;±√2𝑖}
însărcinare? 5. z2 +(-1+i)z + 2+i =0
6. Bilanţul 3 a) bilanţul cantitativ: Elevii răspund la întrebările formulate. Întrebări
lecţiei min. -Care temă am studiat la oră? orale
-La câte tipuri de ecuaţii am lucrat astăzi la
lecţie?
b) bilanţul calitativ: Apreciez
-Cum consideraţi, ce obiective au fost răspunsurile
realizate astăzi la lecţie? elevilor
Să facem totalurile lucrului în echipe.
Toţi membrii echipei după verificarea
temei de acasă vor fi notați cu notele
corespunzătoare clasamentului echipelor în Notez
conformitate cu corectitudinea și munca
rapiditatea rezolvărilor prezentate. elevilor
Se fac concluzii privind activitatea elevilor efectuată pe
în cadrul lecţiei. Se trec notele în registru. parcursul
- Poftim întrebări privind subiectul lecţiei lecţiei
de azi.
7. Tema pentru 2 De învăţat tema ”Ecuații de gradul II în C, Notează tema pentru acasă în caiete.
acasă min. ecuații bipătrate. Pentru rezolvare luaţi
exerciţiul 3, pagina 177.

S-ar putea să vă placă și