Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Prof. MORARIU ELENA


Unitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic de Transporturi Piatra-Neamţ
Disciplina: Matematică tehnologic
Clasa: a X-a
Unitatea de învăţare: Numere complexe
Titlul lecţiei: Operaţii cu numere complexe. Rezolvarea în C a ecuaţiei de gradul 2 cu coeficienţi reali
Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
Durata: 50’
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Data: noiembrie
Competenţe generale
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situatii-problemă
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţeleor din diferite domenii
Competenţe specifice
1.Identificarea caracteristicilor tipurilor de numere utilizate în algebră şi formei de scriere a unui număr complex în contexte specifice;
2.Determinarea echivalenţelor între forme diferite de scriere a unui număr;
3.Aplicarea unor algoritmi specifici calculului cu numere complexe în contexte variate;
4.Alegerea formei de reprezentare a unui număr complex în vederea optimizării calculelor;
5.Alegerea strategiilor de rezolvare în vederea optimizării calculelor;
6.Determinarea unor analogii între proprietăţile operaţiilor cu numere complexe scrise în forme variate şi utilizarea acestora în rezolvarea unor
ecuaţii.
Valori şi atitudini
o Dezvoltarea unei gândiri deschise, creative, a independenţei în gândire şi acţiune
o Manifestarea iniţiativei, a disponibilităţii de a aborda sarcini variate, a tenacităţii, a perseverenţei şi a capacităţii de concentrare
o Dezvoltarea simţului estetic şi critic, a capacităţii de a aprecia rigoarea, ordinea şi eleganţa în arhitectura rezolvării unei probleme sau a
construirii unei teorii
o Formarea obişnuinţei de a recurge la concepte şi metode matematice în abordarea unor situaţii cotidiene sau pentru rezolvarea unor
probleme practice
o Formarea motivaţiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaţa socială şi profesională
Obiective operaţionale: Până la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1. să facă operaţii cu numere complexe scrise în formă algebrică;
O2. să aplice corect proprietăţile conjugatului şi modulului unui număr complex în diverse exerciţii;
O3. să determine un număr complex dint-o relaţie dată;
O4. să rezolve o ecuaţie de gradul 2 cu coeficienţi reali şi Δ<0.
Metode şi procedee de instruire: conversaţia, exemplificarea, problematizarea, explicaţia, exerciţiul.

Mijloace de învăţământ: manualul, culegeri, fişe, creta, tabla.

Bibliografie: Culegere pentru clasa a X-a (Ed. Campion-M. Burtea, G. Burtea)


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Obiective Metode Procedee


Etapele lecţiei operaţio- Activitatea profesorului Activitatea elevilor şi de
nale procedee evaluare
1. Moment - Asigurarea condiţiilor optime - Elevii răspund la întrebări conversaţia
organizatoric pentru desfăşurarea lecţiei. frontală
- Verificarea prezenţei elevilor
Elevii vor avea pe bănci caietele -Elevii lucrează independent 2-3 min. Activitatea
de matematică. independentă Verificarea prin sondaj a
2. Captarea -Profesorul prezintă tema lecţiei şi - Elevii răspund la întrebări şi îşi conversaţia răspunsurilor
atenţiei şi O1 obiectivele acesteia. corectează eventualele greşeli frontală
reactualizarea -Profesorul cere elevilor să Analiza răspunsurilor
cunoştinţelor completeze spaţiile punctate la -Elevii rezolvă la tablă unele cerinţe
întrebările din fişă (partea I-itemi din fişa cu itemii de completare
de completare)
-Profesorul verifică prin sondaj - a
răspunsurile elevilor.

3. O2, O3,O4 -Profesorul cere elevilor să -Elevii rezolvă fişa. Munca


Desfăşurarea rezolve punctul II din fişă(itemi de independentă - observarea sistematică
lecţiei tip grilă). -Se rezolvă la tablă exerciţiile , pentru a -exerciţiul
- Profesorul cere elevilor să identifica varianta corectă de răspuns. Activitate
rezolve punctul III din fişă(itemi frontală -aprecierea verbală a
rezolvare de probleme). -explicaţia răspunsurilor
-notarea elevilor

4. Concluzii şi Exerciţiile rămase din fişa de lucru


tema rămân ca temă pentru acasă
pentru acasă
Colegiul Tehnic de Transporturi Piatra Neamţ
Prof. Morariu Elena
FIŞĂ DE LUCRU
Partea I Completaţi spaţiile punctate :

1. Forma algebrică a unui număr complex z este…………………….


2. i2=………..
3. Conjugatul numărului complex z=a+bi este……………..
4. Modulul numărului complex z=a+bi este……………………
5. Partea reală a numărului complex z=-2+3i este………………….
6. Partea imaginară a numărului complex z=4i+1 este…………………
7. Soluţiile complexe ale ecuaţiei ax2+bx+c=0,a,b,c∈ ℝ ,a≠0 şi Δ<0 sunt…………………………
Partea II Aflaţi litera corespunzătoare singurului răspuns corect la următoarele probleme:

1. Forma algebrică a numărului complex z= (2+i)(3-i) este:


A) -7+i B) -7-i C) 7+i D) 1-7i
2+𝑖 2−𝑖
2. Numărul z= + este egal cu:
2−𝑖 2+𝑖
6 4
A) 4 B) C) 5 D)
5 5
6
3.Modulul numărului complex z= 1 + 3𝑖 este egal cu:

A) 64 B) 16 C) 8 D) 12
4. Numărul i13+i14+i24+i25 este egal cu:
A) i B) 2i C) 1 D) 0

5. Soluţiile complexe ale ecuaţiei x2-2 3 x+4=0 sunt :

A) 1+ 3 i ; 1- 3 i B) 3 +i ; 3 - i C) 1+i ;1-i D)2+2i;2-2i


Partea III La următoarele probleme se cer rezolvări complete.

1. Determinaţi numărul complex z , ştiind că:


a) 3z-2𝑧 =1-10i;
b) z+ 𝑧 =3+i.
10 10
2. Arătaţi că numărul z= + este număr natural.
1+2𝑖 1−2𝑖

1+3𝑖 2018 1−3𝑖 2018


3. Arătaţi că numărul z= + este număr real.
1−3𝑖 1+3𝑖
4. Formaţi ecuaţia de gradul 2 cu coeficienţi reali , ştiind că una din soluţii este:
1−𝑖 3+2𝑖
a)z1= b) z1=
1+𝑖 𝑖

S-ar putea să vă placă și