Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic la matematică nr.

1
Profesor: Beșliu Aliona
Clasa a VI-a „A”, „C” Data _______/________/_______ 2019 Durata lecției 45 min
Unitatea de învățare: Mulțimi.
Subiectul lecției: Mulţimi. Operaţii cu mulţimi.
Obiectivele lecției: Elevii vor fi capabili:
O1: Să identifice noțiunile și notațiile specifice mulţimilor
O2: Să utilizeze corespunzător relaţiile de apartenenţă, de incluziune, de egalitate a mulțimilor
O3: Să analizeze unele situaţii în contextul operațiilor cu mulţimi
O4: Să interpreteze, în limbaj matematic, situaţii practice utilizând mulţimi, operații cu mulțimi
O5: Să comunice în cadrul activităților utilizând limbajul adecvat.
Tipul lecției: de formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor.
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontală, individuală, în perechi;
b) Metode: conversație euristică, expunerea problematizată, lucrul cu manualul, metoda exercițiului;
c) Mijloace: cretă colorată, carioci, planșe, Manual cl. a VI-a, Ghidul profesorului.
Evaluarea: curentă, întrebări și exerciții orale, exerciții în scris, lucru independent fără aprecieri cu note.
Scenariul lecției:
Etapele Timpul
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
lecției Ob/tive
Salută elevii, face apelul. Verifică vizual dacă elevii Se pregătesc cu cele necesare pentru lecţie. Se asigură ordinea
2′ sunt pregătiți pentru lecție. şi disciplina
Pe tablă este indicată data și subiectul lecției: Mulţimi. Se prezintă conform apelului. Scriu data și subiectul lecției în
Operaţii cu mulţimi.. caiete. Conversația
Evocarea Profesorul expune următoarea „dilemă”: Se implică în activitatea propusă de profesor. Expunerea
M/nt organiz. 8′ În vacanță, elevii clasei a VI-a au vizitat teatrul și problematizată
Verificarea muzeul. Se știe că la teatru au fost 16 elevi, la muzeu
temei pt ac. au fost 13 elevi, 10 elevi au fost şi la teatru și la muzeu,
Reactualiz
cunoștințelor. iar 5 elevi n-au participat la nici una dintre aceste
activități. Aflați câți elevi sunt în clasa a VI-a.
Profesorul așteaptă răspunsurile elevilor, justificate
matematic și invită unul dintre elevi să exemplifice, cu
ajutorul diagramei sau prin orice metodă corectă,
răspunsurile găsite..
Profesorul recapitulează, împreună cu elevii, noțiunile Elevii studiază tema și completează fișa. dau răspuns la Lucru în
Realizare teoretice învățate, prezentând „Posterul cu mulțimi”. exercițiile orale propuse în manual (pag.7-8). perechi
a sensului 15′
Elevii primesc fișa de lucru și au sarcina să o Ciorchinele
completeze independent. Dacă întâmpină greutăți li se
Predarea – oferă indicații. Verificarea fișei se va face frontal.
învățarea
materiei noi. Elevii vor spune pe rând ce soluții au găsit.
Propune spre rezolvare ex. 2,3,5(oral) din „Lucrăm în
perechi” (p. 7-8).
I) Propune în scris ex. 8, 10, 12 (a,g,i) (pag. 11). I) În caiete rezolvă ex. 3, 8, 10, 12 (a,g,i) (pag. 11). Frontal la Exerciții orale
10′ Frontal la tablă se rezolvă ex. 9, 11 , 17, 18, 19 (p. 11). tablă rezolvă câte un elev ex. 9, 11 , 17, 18, 19 (p. 11).. și în scris
Individual propune ex. 20 (p.11) Individual rezolvă ex. 20 (p.11)
Reflecția
II) Evaluare formativă Lucru
Consolid Ex:12 (c,h,l), 16 (pag. 11-12) II) Individual în caiete lucrează la ex:12 (c,h,l), 16 (pag. 11-12) individual fără
materiei. 7′ La extindere – în perechi ex. 10 (pag. 11). Răspund la întrebările profesorului. aprecieri cu
Aplicații.
Evaluarea. Propune câteva întrebări: Notează în agende tema pentru acasă: De studiat tema §1 (pag. note
Bilanț lecției. Ce am învățat astăzi la lecție? 6-9).De rezolvat I I) ex.5, 7, 8(p.10) II) ex. 12(b-f, i), 21 (pag.
Concluzii. Propune pentru acasă: §1 (pag. 6-9); I) ex.5, 7, 8(p.10) 12). Întrebări orale
Tema pt ac.
II) ex. 12(b-f, i), 21 (pag. 12).

3′

S-ar putea să vă placă și