Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic al lecţiei

Profesorul: Lozinschi Vasile


Disciplina: Fizica
Clasa: IX-a
Data:
Subiectul lecţiei: Oglinda plană
Tipul lecţiei: mixtă.
Timpul acordat: 45 min.
Competenţe specifice:
- de achiziţii intelectuale
- de investigaţie ştiinţifică
- de comunicare ştiinţifică
- de achiziţii pragmatice
Subcompetenţe:
-verificarea experimentală a legilor reflexiei în oglinda plană.
-construcţia imaginii în oglinzile plane.
-utilizarea legilor reflexiei la rezolvarea problemelor.

Obiective operaţionale, elevii să fie capabili:


O1- să definească noţiunea de oglindă plană;
O2 -să enumere forţele care acţionează asupra miscarea oscilatorii liberă şi forţată;
O3 - să aplice formulele de bază la rezolvări de probleme.
O4- să descrie transformările energie mecanice în cazul oscilaţiilor pendulului gravitaţional.

Metode: explicaţia, conversaţia, rezolvarea de problemă, studiul de caz, descoperire, modelare, observaţia, experimentul, demonstraţia.
Forme: expunerea orală, lucru independent, lucrul în grup.

Resurse: fişe, dispozitive.


Manual de Fizică pentru cl. VIII-a - Ion Botgros, Viorel Bocancea ed. a IV-a 2017.
Ghid de implementare a curriculumului modernizat la treapta gimnazială-2010
Desfăşurarea lecţiei:

Obiectivele Tehnologii Activitatea profesorului Activitatea elevului Observaţii


Etapele lecţiei
operaţionale didactice
Verific prezenţa elevilor, disponibilitatea Elevii comunică absenţii şi se
Evocarea.
colectivului clasei pentru începerea orei pregătesc de lecţie.
8 min
Frontal şi pregătesc materialele necesare
O3 desfăşurării lecţiei. Verific tema pentru
acasa.
Anunţ şi afişez pe un ecran aflat în faţa Elevii notează în caiet titlul
Frontal elevilor, cu ajutorul unui videoproiector, lecţiei noi, ascultă şi devin
titlul lecţiei noi: „Oscilaţii libere şi atenţi la obiectivele ce se vor
oscilaţii forţate. Pendulul gravitaţional.”, urmări oe parcursul lecţiei
după care enumăr pe scurt obiectivele respective.
operaţionale ale lecţiei respective.
Realizarea Lucrul Se prezintă nou conţinut atrăgînd atenţie Elevii lucrează cu manualul,
sensului individual la noţiunile cheie: analizează experimentele şi
Procesează -oscilaţii libere după dorinţă vin la masa
informaţia. O1, O2 Experiment -oscilaţii forţate. profesorului şi demonstrează
După care se v-a analiza situaţia expusă experimente şi explică,
22 min Demonstrarea la pag.13 din manual, rubrica exemplifică.
,,Analizează situaţia,,.

Experiment Invit elevii să realizeze sarcina 1-4, 6-8, Elevii participă activ la .
REFLECŢII
O3 iar sarcina nr.9 pag.14 am să o rezolv eu realizarea sarcinilor.
12 min
drept exemplu.
Rezolvare de Fac aprecieri asupra activităţii elevilor.
Extindere problemă Propun elevilor pentru acasă să rezolve Rezolvă problema individual.
O4 problema 5 pag.14.
3 min Individual

S-ar putea să vă placă și