Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic al lecţiei de fizică

Tema: Curent continuu. Legile curentului


continuu. Tensiunea electromotoare. Legea
Ohm pentru un circuit întreg.
Scurtcircuitul.

Motto:
,, Trei căi duc spre cunoştinţe:
Calea meditării - cea mai nobilă;
Calea imitării - cea mai uşoară;
Calea experienţei - calea cea mai amară.
Confucius

Profesor: Gore Viorica

1
1. Data
2.
3. Tipul lecţiei: de însuşire a temei noi.
4. Competenţe specifice
 Crearea situaţiilor de problemă pe baza imaginilor computerizate pentru însuşirea şi
generalizarea temei studiate.
 Însusirea de cunoştinţe noi si dezvoltarea capacităţilor de explorare/
investigare a realităţii şi de experimare, prin folosirea unor proceduri proprii
fizicii.
5. Subcompetenţe:
SC1 Extrapolare cunoştinţelor despre intensitate, densitate a curentului electric, rezistenţa circuitului
electric.
SC2 Definirea noţiunii de tensiune electromotoare, circuit electric extern; intern, legea lui Ohm pentru
un circuit întreg, scurtcircuitul.
SC3 Descrierea analogică a tensiunii electromotoare prin intermediul pompei de apă.
SC4 Identificarea analitică a legii Ohm;
SC5 Utilizarea legii Ohm la rezolvarea problemelor;
6. Obiective
7. Strategii didactice:
a) Metode şi procedee
 explicaţia,
 conversaţia,
 interogarea multiprocesuală,
 brainstorming,
 studiu comparativ,
 discuţie în plen,
 lucrul cu textul.
 lucrul în grup
 Accesarea la calculator
Studierea imaginilor Power Point

b) Mijloace didactice
 Calculatoare
 Ecran
 Informaţia AEL
 Clasa virtuală
 Proiector

8. Literatura folosită
 M. Marinciuc „Fizica-XI”
 Lecţii electronice AEL
 Teste BAC-2003
 R. Gladcova „Culegere de probleme la fizică”

2
Etapele Obie- Activitatea profesorului şi a elevului Durata Metode
lecţiei ctive (min) şi
procedee
1 2 3 4 5
1.Evocarea Profesorul saliută elevii, monitorizează fregvenţa şi 5min Interogarea
propune elevilor să-şi aducă aminte de noţiunea de multiproces
uală
curent prin intermediul prezentării Power Point-1 Acesarea
2. Profesorul propune elevilor prin metoda 6-1 să se
Realizarea
O2 la calculator
grupeze în grupuri mici. Primesc sarcina pe fişe la care 50(min)
sensului
trebuie să dee răspuns în formă de poster. Vor alege un Lucrul în
elev din grupă care v-a susţine posterul la tablă. Celelate echipe
grupe oferă două întrbări elevului referent. Analiza
SC1 Profesorul generalizează după finalizare informaţia prezentărilor
prezentată de elevi. brainstormin
Se propune elevilor în continuare studierea prezentaţiei g
Power Point-2
Fie că avem două sfere izolate, electrizate pînă la Explicaţie

A_şi _B
Problematiz
potenţialele în aşa mod că  A  B . are

studiu
comparativ

Conversaţie

Problematiz
Unim aceste sfere cu un conductor subţire. Sarcina are
electrică sub acţiunea forţei columbiene va „curge” discuţie în
asemănător apei de la potenţialul mare la potenţialul plen
O1 mic.
Profesorul: Pînă cînd se petrece fenomenul de
deplasare a sarcinii?
Conversaţie
Elevii: Acest fenomen are loc pînă atunci, pînăcînd
euristică
potenţialele nu se egalează.
Profesorul: În continare trebuie să electrizăm manul de
ficare dată sferele, ceia ce este imposibil, sau să mai
adaugăm încă o porţiune de circuit în care forţele Experiment
SC2 secundare vor deplasa electronii de la sfera cu
potenţialul mic la sfera cu potenţialul mare. Legea Analogia
conservării energiei spune că pe aciastă porţiune de
circuit alte tipuri de energie trebuie să se transforme în brainstormin
energie electrică şi să creeze forţele secundare. g
Profesorul: Elevi, daţi exemple de energii ce pot fi
trecute în energie electrică?
Elevii: Energia mecanică (a apei, a vîntului) prin
intermediul generatorului trece în energie electrică;
energia solară, energia chimică în baterii solare,
respectiv acumulatoare trece în energie electrică. Explicaţie
SC3 Profesorul: Aciastă porţiune de circuit este numită
conversaţie
problematiz
tensiune electromotoare (T.E.M.), sau sursă. are
SC3 TEM este raportul dintre lucrul efectuat de forţele
secundare pentru deplasarea sarcinii împotriva
forţelor coulombiene şi valoare acestei sarcine.
Lsec
 (1)    si   J   V  si
q  C  si 3
Se propune elevilor confecţionarea unei surse chimice,
Conversa-
folosind o lămîe şi doi electrozi, unul de zinc şi altul de
rea
 circ . int erior  sursă
Fsec
 e

A  B 


Fc
e 
circ.exterior  consumator

S-ar putea să vă placă și