Sunteți pe pagina 1din 7

Livia Mohirta

Proiect de activitate didactică


An şcolar: 2021/2022

Şcoala Gimnazială Nr. 1 Cernica


Avizat

Disciplina:FIZICA
Data: 16.12.2021
Clasa: a VIII-a A
Profesor :Livia Mohirta
Titlul lecţiei: Circuit electric .Componente ale unui circuit electric.
Tipul lecţiei: însușire de noi cunoștințe
Durata: 40 minute
Competențe urmărite:
1.1 Explorarea proprietăților și fenomenelor fizice în cadrul unor investigații ştiințifice diverse
(experimentale/ teoretice)
1.2 Descrierea unor fenomene fizice din domeniile studiate, a unor procedee de
producere sau de evidenţiere a unor fenomene, precum şi a cauzelor producerii acestora
1.3 Formularea unor răspunsuri complexe la situații problemă, argumentate cu probe
obținute în investigațiile derulate
3.1 Extragerea datelor științifice relevante din observații proprii și/sau din surse bibliografice
diverse
3.3. Identificarea riscurilor pentru mediu și pentru propria persoană ca efect al producerii
unor fenomene fizice în laboratorul şcolar sau în natură
Obiectivele lecţiei: elevii vor fi capabili:
 să utilizeze corect terminologia ştiinţifică şi simbolistică;
 să recunoasca simbolurile diferitelor elemente de circuit electric simplu ;
 să enumere componentele unui circuit electric;
 să identifice sensul de deplasare al sarcinii electrice in firul de conductor;
 să construiasca un circuit electric ;.

1
Livia Mohirta

Materiale didactice: surse de tensiune; -fire conductoare; -întrerupătoare; -becuri; - ac magnetic ,


calculator, tabla, cretă
Metode: explicația, algoritmizarea, conversația, problematizarea.
Manual: Fizică – manual pentru clasa a VIII-a – Editura Didactica si Pedagogica

Forma de realizare: individual, frontal,grup

2
Livia Mohirta

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
ORGANIZAREA MIJLOACE
METODE
ETAPA LECŢIEI ACTIVITATEA ELEVILOR ÎNVĂŢĂRII DE
TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI
ŞI PROCEDEE
ÎNVĂŢĂMÂNT

Momentul frontal
2 min - notează absenţii şi asigură cadrul necesar - se pregătesc pentru lecţie conversaţia manual
organizatoric
desfăşurării lecţiei în bune condiţii. individual

- răspund la întrebările adresate


de către profesor
- adresează elevilor întrebări referitoare la
a) Sarcină electrică
noţiunile teoretice dobândite în lecţiile
anterioare elementară (e) este cea mai
Reactualizarea a) Ce este o sarcina elecrica? mică sarcină existentă în
cunoştinţelor
b) Cate tipuri de sarcini electrice cunosc? natură, fiind egală cu modulul
anterioare 6 min conversaţie frontal
c) Ce se intampla daca sarcinile electrice sarcinii unui electron
( sensing ) sunt in miscare ? (respectiv proton).
Elevii răspund la întrebări: b) Sarcini electrice pozitive si
negative
c)Se formeaza curentul electric
.
Anunţarea tablă, cretă,
1 min - anunţă tema lecţiei şi obiectivele - notează titlul lecţiei în caiet expunere frontal
lecţiei noi
caiet de notiţe

Prezentarea 20 min Profesorul -provoaca elevii la o reflectie - urmăresc secvenţele lecţiei expunere frontal Caiet
conţinutului şi despre importanta curentului electric in
dirijarea viata noastra surse de

3
Livia Mohirta

învăţării - conversează cu profesorul conversaţia individual tensiune;


Integrating and
Te-ai gândit măcar odată când ai avut o
- rezolvă cerinţele explicaţia grup -fire
aplied pană de curent electric, cum ar fi viața ta și conductoare;
-identifica elementele dintr -un
a celorlalți fără electricitate ?
circuit electric
-întrerupătoa
Dacă ar avea loc o puternică explozie
re -becuri;
solară, sistemele de transmitere a
curentului electric s-ar avaria.? - ac magnetic

Consecințele acestei avarieri ar fi:

Profesorul ii invita pe elevi sa se bucure de


aceasta minunatie a lumii numita
“CURENT ELECTRIC”
Introduce definitia curentului electric:
Curentul electric este mișcarea ordonată a
purtătorilor de sarcină electrică printr-un
circuit electric.
Profesorul atrage atentia asupra notiunii de
purtatori de sarcina ;
-Electronii liberi, în metale.

-Ionii și electronii, în electroliți (soluții sau


topituri de acizi, baze sau săruri) și în gaze.

Introduce definitia Circuitului electric:

4
Livia Mohirta

Curentul electric;reprezinta drumul


parcurs de sarcinile electrice care formeaza
curentul electric
Deseneaza si identifica componentele unui
circuit electric;
- Sursa electrica sau
generator( curent continu sau curent
alternativ
- Consumatori-becuri și lămpi
incandescente; reșouri electrice, cuptoare
electrice, aeroteme electrice, boilere
electrice, mașini de spălat etc.;
- Conductori electrici –
- Intrerupatoare electrice

Fixarea 10 min - propune elevilor sa realizeze un circuit - aleg componetele unui conversaţia frontal Masa lucru
cunoştinţelor simplu . circuit din trusa electrica surse de
individual/grup
Expand and apply - dirijează integrarea corecta a tensiune;
- verifică corectitudinea
componetelor unui circuit.
realizarii circuitului -fire
conductoare;

-
întrerupătoar
e; -becuri;

5
Livia Mohirta

- ac magnetic
de

Tema pentru - indică drept temă pentru acasă desenarea


1 min schemei unui circuit electric pe care il are - notează tema pentru acasă conversaţie frontal caiet
acasă
in camera sa
Concluzii şi
- face aprecieri asupra desfăşurării lecţiei conversaţie
aprecieri asupra 2 min frontal
finală
lecţiei - notează elevii activi

6
INTOCMIT :
Profesor : Livia Mohirta

S-ar putea să vă placă și