Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect de lecție

Învățătoare: Popa Nicoleta


Profesor metodist: Lazăr Florin
Profesor coordonator: Mariana Craciunescu
Propunătoare: Vespan Alexandra-Maria
Scoala: COLEGIUL NATIONAL PEDAGOGIC ,, Stefan cel Mare ’’ Bacau

Data: 11.10.2017

Clasa: a IV-a

DISCIPLINA: Științe ale naturii

ELEMENTE DE CONŢINUT: Despre viața plantelor(Ciclul de viață)

TIPUL LECŢIEI: predare-învățare

COMPETENTE SPECIFICE :

1.ȘTIINȚE ALE NATURII

1.1. Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii

1.2. Utilizarea unor criterii pentru compararea unor corpuri, fenomene și procese

2.1. Identificarea etapelor unui demers investigativ vizând mediul înconjurător pe baza unui plan dat

2.2. Aplicarea planului dat pentru efectuarea unei investigații a mediului Înconjurător

2.3. Reprezentarea grafică a rezultatelor unor observații realizate în cadrul diferitelor etape ale demersului
investigativ utilizând tabele, diagrame, formule simple
2.4. Formularea de concluzii pe baza rezultatelor demersului investigative

2.5. Prezentarea concluziilor demersului investigativ realizat pe baza unui plan dat

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

1. COGNITIVE:

Oc1: Să recunoască rolul unei plante în viața omului;

Oc2:Să identifice nevoile de creștere și dezvoltare a plantelor;

Oc3:Să enumere părțile componente ale unei plante;

Oc4: Să recunoască etapele de creștere și dezvoltare a plantelor din imaginile din manual;

Oc5: Să stabilească asemănările și deosebirile dintre plantele aflate în diferite etape de viață;

Oc6: Să găsească răspunsurile corecte pentru rebus.

2. PSIHOMOTORII:

Op1: Vor adopta o poziție corectă în bancă;


3. AFECTIVE:

Oa1: Să manifeste interes pentru oră;

Oa2: Vor manifesta un comportament adecvat.

RESURSE:

Temporale: 50 minute

Spațiale: sala de clasă

Umane: elevii și propunătoarea.

Metode și procedee: conversaţia, explicația, exerciţiul.

Forme de organizare: frontală, individuală.

Mijloace didactice: laptop, manual, tablă.

BIBLIOGRAFIE:
SCENARIU DIDACTIC

Secvența Obiec Conținut și sarcini de învățare Strategia didactică Evaluare


Didactică tive
Activitatea Activitatea Metode și Mijloace Forme de
operaț
propunătoarei școlarilor procedee didactice organizare
ionale
1.Captarea -Propunătoarea va saluta -Școlarii stau în bănci și Conversația -Laptop. Frontală Observarea
atenției Oa1 elevii și se va prezenta. sunt atenți la sistematica a
Va oferi elevilor spre propunătoare. interesului
auditie un fragment din - Sunt solicitați să elevilor
muzică de relaxare " descrie unde "s-au
3min Sunete din natură ", văzut " în momentul de
rugandu-i ca in timpul visare;
audiției să-și imagineze -Se concluzionează că
un colt al naturii; toți "au vazut ", cu
ochii minții, un colț din
natură frumos si
liniștit.

2.Enunțarea Oa1 -În această oră vom discuta Conversația - Frontală -


obiectivelor despre plante, si vom afla
cum cresc, dezvoltă si se
înmultesc, astfel ca ele sa
nu dispara de pe pamant;
3min
-Scriu titlul pe tabla, iar
elevii în caiete
" Despre viața plantelor de
viața plantelor ".
3.Actualizarea Oa1 1.Copii, care este ultima Copii vor răspunde : Conversatia - Frontală Aprecieri
cunoștințelor Oa2 lecție învățată la ora de 1.Ultima lecție învățată verbale-
științe ? se numește „Mod evaluare orală
2.Ce înseamnă un mod de sănătos de viață :dietă
viață sănătos ? echilibrată și mișcare”
3.Ce trebuie să respectăm 2. Un mod de viață
10min pentru a avea un mediu de sănătos reprezintă o
viață sănătos ?
alimentație corectă,
mișcare.
3. Pentru a avea un
mediu de viață sănătos
trebuie să servim cele
trei mese obligatorii ,
să ne spălăm pe mâini
înainte de a mânca, să
dormim cât este
necesar, să facem
sport.

4. Prezentarea Oa1 -Astăzi vom învăța, cum Conversația. Frontală -


noului conținut Oa2 v-am spus despre viața
plantelor.
15 min -

5. Dirijarea Oa1 Dragii copii, știm noi ce -copii vor fi atenți și Conversatia -manual; Frontala Aprecieri verbale
învățării Oa2 este o plantă? activi. -caiet.
Oc1 - Ce rol au plantele pe Terra
Oc2 ?
Oc3 Plantele asigura viata prin
Oc4 producerea oxigenului;
10min Oc5 Ele asigura hrana
oamenilor si animalelor;
Ne bucura prin frumusetea
si parfumul lor, impiedica
poluarea mediului;
Sunt folosite la fabricarea
medicamentelor, trateaza
unele boli ;
Sunt folosite in industria
textila (in, canepa,
bumbac);
-Ia să vedem, de ce
credeți voi că au nevoie
plantele pentru a crește
și a se dezvolta?
-Pentru a crește și a se
dezvolta, plantele au
nevoie de sol bogat, de
apă și îngrijire din partea
omului. Atunci când
plantele sunt atacate de
boli sau de insecte
dăunătoare, de exemplu
gândacii de Colorado,
care afectează
cartoful,sunt stropite cu
substanțe speciale, de
protecție. Le arăt o
imagine cu acești
gândaci(anexa 1).
Plantelor uneori li se
adaugă îngrășământ la
rădăcină, acest
îngrășământ este pentru
plantă ca vitaminele
pentru om.
-Propunătoarea le spune
elevilor să deschidă
cartea la pagina 18 și să
ne uităm la exercițiul 2
pentru a recunoaște
părțile componente ale
unei plante.
Le explic părțile
componente ale plantelor
din imagini, apoi rolul
acestora: RADACINA-
fixeaza planta si ia din
sol substantele hranitoare
pe care le trimite la tulpina.
TULPINA - sustine
frunzele, florilesi transporta
hrana de la radacina la
frunze;
FRUNZA- fabrica hrana,
un lichid verde
numit seva;
prin frunza planta respira si
transpira;
FLORILE- sunt parti
atractive ale plantei,
ivand rolul de inmultire .
- Le voi spune copiilor de
ce sunt importante
semințele în viața unei
plante: Sămânța este
partea unor plante,
închisă în fruct, din care,
în condiții prielnice,se
poate dezvolta o nouă
plantă.
-Voi discuta împreună cu
elevii aplicațiile de la
pagina 19 din manual,
care constau în
observarea etapelor de
creștere și dezvoltare a
unei plante,observarea
asemănărilor și a
deosebirilor dintre
plantele aflate în diferite
etape de viață.

6. Obținerea -Voi rezolva cu elevii un -Copii vor fi activi. Conversația Tabla Frontală Aprecieri verbale
performanței Oa1 rebus la tablă.(anexa 2)
Oa2 -După rezolvarea
Oc6 rebusului le voi citi
elevilor curiozități despre
10min plante(anexa 3).
Exercițiul Individuală
7. Feed-back Oa1 -Copii, unde vom aplica Copiii vor dori să Conversația Frontală Conversatia de
Oa2 ce am învățat astăzi la ora răspundă. verificare
6min de științe? Individuală

8.Evaluarea Oa1 Propunătoarea îî întreabă Aceștia vor fi răsplătiți Conversația Frontală Aprecieri verbale
Oa2 pe elevi cum se numește prin aprecierea orală. Individuală
lectia invatata astazi. Voi Primesc entuziasmati
4min face aprecieri verbale cu aprecierile
privire la modul de propunatoarei.
participare al elevilor la
lectie.
Anexa 3
ȘTIAȚI CĂ
-Plantele cresc mult mai repede dacă ascultă muzică, specialiștii de la clinică de cercetare din Buzău au încercat mai
multe piese muzicale, cel mai mare succes l-a avut Bolero de Ravel și Primăvara lui Vivaldi.

-Cel mai batran arbore din lume are aproximativ 5000 de ani. Baobabul creste in Africa rasariteana.
Frunzele cele mai mari sunt ale palmierului rafie. Frunzele arborelui pot ajunge la aproximativ 22 m lungime si 12 m
latime si pot adaposti pana la 10 oameni.
 
-Cea mai inalta specie de copaci din lume este eucaliptul. Acesta mai este cunoscut si sub numele de copacul fara
umbra sau copacul care transpira foarte mult. Poate atinge aproximativ 150 m si, dupa bambus, creste cel mai rapid.
 
-Planta care creste cel mai repede este bambusul. Intr-o ora tulpina unui bambus poate creste cu 2-3 cm, iar in 5
saptamani poate ajunge la o inaltime de aproximativ 20 cm.
 
-Tulpina nufarului de balta poate atinge pana la 5 m inaltime. Floarea acestuia se ofileste in momentul in care este
rupta, chiar daca,ulterior, este asezata in apa.
 
-Mimosa Pudica , denumita si planta rusinoasa isi inchide frunzele atunci cand este atinsa cu degetul.
 
-Daca pui un trandafir alb intr-o glastra cu apa colorata, petalele trandafirului se vor colora si ele, in aceeasi culoare.
 
-Planta cu cea mai mare floare este Rafflesia Arnoldi. Aceasta creste in insulele Filipine. Floarea ei are circumferinta de
3 m si poate atinge greutatea de 10 kg. Bobocul acestei flori este de aproape trei ori mai mare decat o capatana de
varza.
 
-Amorphophallus Titanum este cea mai inalta floare din lume. Ea are 2,5 m inaltime si 1 m in diametru. Poate cantari
peste 75 kg.

-Mirosul florii de cactus american se poate simti si de la o distanta de 1 km, fiind cea mai parfumata floare cunoscuta.
 

S-ar putea să vă placă și