Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

Metoda – Turul Galeriei

Data :
Clasa : a-V-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Profesor : Mocanu Daniela
Obiectul: Biologie
Unitatea de învaţare: Protectia plantelor si acrotirea naturii
Tema lectiei : Poluarea si combaterea ei
Tipul lectiei: predare de noi cunostinte

Competente specifice:
1.1 Identificarea unor grupe şi specii din regnul Plantae
1.2 Stabilirea relaţiei factori de mediu plante
2.1 Utilizarea de metode şi mijloace adecvate explorării /investigării lumii vegetale
3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
5.1 Utilizarea în viaţa cotidiană a cunostinţelor de biologie vegetalã

Obiective operationale

O1 Sa defineasca poluarea .
O2 Sa cunoasca principalele tipuri de poluare.
O3 Sa precizeze cauzele degradarii mediului.
O4 Sa cunoasca masurile de prevenire si combatere a poluarii .

Strategia didactica

a) Metode si procedee – turul galeriei


-explicatia
-conversatia
-studiu de caz

b) Mijloace didactice – calculator, videoproiector, ecran de proiectie


-coli de hartie
-markere

c) Forme de organizare -frontala


- pe grupe

Metode de evaluare: formativa, prin fisa de evaluare


Locul desfasurarii: sala de clasa

Bibliografie:
1.Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura Teora , Bucuresti 2004;
2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-
invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;
3.Viorel Lazar . –Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009
4.Zoe Partin, Ioana Stama – „Educatie pentru sanatate”-manual pentru clasele V-VI
5.Prof. Gr.I Aurelia Antohi- „Sa invatam sa traim frumos si sanatos”- Ed.SFERA Barlad 2004
6.Aurora Mihail,Ghe. Mohan-„Biologie”- manual pentru clasa a-VIII-a- Ed. ALL, 2000
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECTIEI
Organizarea -Pregătesc materialul didactic. Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
clasei -Notez în catalog elevii absenţi şi verific dacă sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea lecţiei.
Verificarea Prin chestionare orala; elevii trebuie sa raspunda la in trebarile Posibile raspunsuri la intrebarile profesorului:
cunostintelor profesorului legate de tema trecut “Importanta plantelor pt om” - plantele furnizeaza oxigenul necesar realizarii
anterioare procesului de respiratie, o conditie vitala pentru
supravietuire
- plantele sunt folosite in tatarea bolilor de catre
medicina naturista
- plantele produc fructe si seminte folosite de om in
alimentatie, deci reprezinta o veritabila sursa de hrana
- fructele si legumele sunt sursa de energie pentru
organismul uman
- o mare part din hrana omului este asigurata si de
animale care traiesc in diferite medii de viata : acvatic
( pesti, raci, scoici, fructe de mare), terestru ( vaca,
porcul, oaia) sau aerian ( rata salbatica, prepelita)
- o drumetie in natura ne relaxeaza si ne improspateaza
fortele
-
Captarea -Prezentarea materialului stimul : roaga elevii sa observe prezentarea -Observa zone din tara in care deteriorarea mediului este
atentiei . ppt realizata si incurajeaza elevii sa-si exprime parerea despre ce vor grava sau activitati ale omului prin care se produc
studia in aceasta lectie. dezechilibre in mediul de viata. Elevii ajung la concluzia ca
in lectia de astazi vom studia poluarea mediului inconjurator.
Anuntarea -Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele pe care -Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.
temei si a elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.
obiectivelor.
Dirijarea - Profesorul defineste termenul de poluare folosind metoda - asculta cu atentie explicatiile profesorului.
invatarii. brainstorming-ului.
Eliminarea in natura a unor substante care deterioreaza calitatea -ofera raspunsuri, astfel incat sa putem defini acest termen
mediului, cu efecte grave asupra vegetatiei, animalelor si omului,
constituie fenomenul de POLUARE. - elevii urmaresc prezentarea profesorului si noteaza in
caiete informatiile primite, referitoare la clasificare si cauzele
Profesorul prezinta elevilor principalele tipuri de poluare: poluarii
Poluarea poate fi:
 naturală
 artificiala , produsă de om (antropogenă)
Poluarea naturala
Dupa natura poluantului poate fi:
 Poluare fizica: poluare sonora
poluare radioactiva
poluare termica
 Poluare chimica: insecticide, pesticide, plumb, mercur,
substantele petroliere, detergenti
 Poluarea biologica: agenti patogeni si deseuri de origine
umana

- Anunt elevii ca vom folosi metoda turul galeriei pentru studiul


tipurilor de poluare.

 impart elevii în  grupe de câte 4-5 elevi, de preferat cu toate


stilurile de învăţare;
 recomand sa studieze textul din manual (nu fac precizări
referitoare la pagină deoarece elevii trebuie învăţaţi să caute
singuri informaţia)
 notaţi în caiete ideile esenţiale, puteţi să vă consultaţi cu
colegii şi să-mi cereţi lămuriri acolo unde sunt neclarităţi;
aveţi la dispoziţie 5 minute”; Ocupa locul indicat de profesor si elevii studiază
bibliografia, discută în interiorul grupei ideile principale,
 se distribuie materialele de lucru: hârtie, markere, carioca solicită informaţii profesorului;
etc. (Fiecare grupă a primit câte o coală de hârtie flipchart un
set de 4 markere)
Se distribuie fişele de lucru (anexa 1) şi se fac precizări
referitoare la sarcinile de îndeplinit cu precizarea limitei de
timp: prezentarea (temei) sub formă de poster, realizarea
unui careu, prezentarea unei ghicitori Toate grupele au
aceeaşi temă, astfel că în final vom alege cea mai completă
dar şi interesantă prezentare. Pentru realizarea prezentării
aveţi la dispoziţie 10 minute;

Fiecare grupă realizează produsul şi îl afişează în vederea


evaluării;

Echipele “fac turul galeriei”= trec pe la fiecare produs,


discută în interiorul grupei, fac observaţii (puncte slabe în
stânga, puncte tari în dreapta), revin la produsul propriu;

Un reprezentant din fiecare grupă prezintă produsul şi


observaţiile celorlalte grupe, face referiri la produs şi
observaţii;
Obtinerea - Fiecare grupa trebuie sa prezinte un poster cu ideile principale - Realizeaza un poster pe coala A3 conform fisei primite
performantei conform fisei primite.
elevilor.
Evaluarea Se evaluează activitatea (ce a plăcut, ce nu a fost bine, ce ar mai dori Îşi notează termenii noi în caiete
performantei. să înveţe etc.).
Tema pentru Realizati un eseu cu tema „ Vreau un mediu sanatos” Isi noteaza tema in caiete.
acasa

Anexa 1

Fişa de lucru - Turul galeriei

TEMA: Poluarea si combaterea ei

Temă de  lucru:

1. Studiaţi noţiunile prezentate in manual la pagina 194 referitoare la poluare: definiţie, tipuri de poluare, cauzele fiecarui tip de poluare.
2. Discutaţi în cadrul grupei despre cele învăţate şi observate (5 minute)
3. Prezentaţi sub formă de poster noţiunile referitoare la ecosistemele antropizate, care să cuprindă referiri la (10 minute):
o Definiţie
o Tipuri de poluare
o Cauzele fiecarui tip de poluare
o Efectele lor asupra mediului
o Metode de combatere a poluarii

S-ar putea să vă placă și