Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 05.02.2020
CLASA: a VIII-a
OBIECTUL: Geografie
SUBIECTUL: Marea Neagra
TIPUL LECŢIEI: mixtă
PROFESOR:
UNIT DE INV.:
COMPETENTE SPECIFICE:
2.1 Localizarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice
3.3. Explicarea diversității naturale, umane și culturale a realității geografice,
realizînd corelații interdisciplinare;
3.4 Prezentarea patrimoniului mondial utilizând diverse surse
4.1 Utilizarea unor metode de investigare
4.2 Ierarhizarea unor elemente, fenomene și procese, după caractreisticile lor
geografice
COMPETENTE DERIVATE:
O1-localizarea pe hartă, a Marea Neagră siidentificarea vecinilor şi legăturile ei
cu Oceanul Planetar;
O2-caracterizarea ţărmurilor Mării Negre, localizând pe hartă insulele
principale, peninsulele, golfurile şi strâmtorile;
O3-descrierea reliefului submarin, folosind şi informaţii dobândite în anii
anteriori, precum şi desenul geografic, şi subliniind importanţa platformei
continentale din punct de vedere economic;
O4-explicarea salinitatii Mării Negre, pe cele două straturi de apă, precum şi
formarea principalilor curenţi (circulari şi de compensaţie);
O5-prezintarea elementelor specifice vegetaţiei şi faunei din Marea Neagră;
O6-localizarea pe hartă a principalelor oraşe-porturi la Marea Neagră,
observând specificul economic.
METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia euristică,demonstraţia, observaţia, explicaţia, pro-
blematizarea, algoritmizarea, munca independentă, filmul di-
dactic, prezentarea Power Point, „Brainstorming”, „Ciorchi-
nele”
MATERIAL DIDACTIC (MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT): Harta fizică a lumii,
Harta Europei, Harta României, atlase, planşe, desene geogra-
fice, fişe de lucru, laptop.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Ilinca, N. (2006)-Didactica geografiei, Ed. Did. şi Ped., Bucureşti;
 ***(2003)-Atlas geografic general, Ed. Teora, Bucureşti;
 Atlasul României, Ed. Corint;
 Internet.
INSTRUMENTE ŞI TEHNICI DE EVALUARE: fişa de evaluare
STRATEGIA PEDAGOGICĂ: euristică, semidirijată, semialgoritmică
TIPUL LECŢIEI: mixtă

1
SCENARIUL LECŢIEI:

Momentele Activitatea profesorului Comportamentul psiho- Strategii


lecţiei pedagogic (Activitatea elevilor) didactice
Evaluare

1.Moment -se pregătesc materialele -elevii îşi pregătesc materialele Conversaţia


organizatoric necesare lecţiei; necesare lecţiei;
-profesorul îi organizează pe frontal
elevi în 4 grupe ( de câte 2 elevi) -se organizează pe grupe.
şi îi anunţă că lecţia de azi se va
desfăşura sub forma unui
concurs între echipe.
2.Verificarea -se verifică informaţii din lecţia -răspund la întrebările adresate de Conversaţia de
cunoştinţelor „Râurile şi lacurile României”; profesor, pe echipe, participând la verificare
-mai întâi se realizează o concurs.
verificare orală, prin întrecere pe -echipa care răspunde cel mai bine,
grupe, cu localizare pe hartă a are un + pe centralizator.
elementelor geografice indicate
de profesor, de exemplu: Demonsraţia
-Localizaţi pe hartă râurile din -Tisa, Someş, Barcău, Crişul Observaţia
Vestul ţării!Prin ce oraş trece Repede etc….Satu Mare, Oradea,
Someşul?Dar Crişul Repede?Dar Arad….
Mureşul? -Someşul Mic din M.Apuseni, iar Problematizarea
-De unde izvorăşte Someşul?Dar Someşul Mare din
Mureşul?Cum este debitul M.Rodnei;debitul e mare datorită
acestor râuri?De ce? precipitaţiilor bogate… Pe grupe şi
-Localizaţi râurile din grupa de -Jiu, Olt, Argeş, Ialomiţa, individual
Sud!Cine colectează aceste Călmăţui...; sunt colectate de
râuri?Cine influenţează Dunăre; clima …..
debitul/scurgerea acestor râuri şi
pe cel al Dunării?
-Numiţi şi localizaţi cel mai lung -Oltul….izvorăşte din M.
afluent al Dunării, în întregime Hăşmaşul Mare..
pe teritoriul României!De unde
izvorăşte Oltul?
-Localizaţi râurile din Estul ţării!
-Siret, Prut, Suceava, Moldova,
Care sunt cei doi colectori Bistriţa, Trotuş, Putna, Zăbala,
importanţi?Unde se varsăRâmnic, Buzău, Bârlad, Jijia cu
aceştia?Care este debitul
Bahlui…..colectorii:Siret şi Prut,
Siretului?De ce?Care sunt
se varsă în Dunăre. Argumentează
consecinţele acestui debit? debitul mare al Siretului, de 220 m³
-Localizaţi pe hartă râurile pe sec. şi prezintă consecinţele…
dobrogene!Cum este debitul lor? -localizează râurile dobrogene şi
De ce?Unde se varsă, de obicei? demonstrează că debitul e redus
din cauza climei foarte uscate…; se
varsă în limanele şi lagunele de pe
-munca independentă:pe grupe, litoral…
elevii au de rezolvat câte o temă: -elevii rezolvă temele pe echipe; Munca

2
1.Explică debitul mare al râului -echipa care termină prima şi Independentă
Siret! rezolvă corect primeşte un + în pe grupe
2.Explică debitul scăzut al centralizator.
râurilor dobrogene!
3.Explică debitele mari ale
râurilor din Vestul ţării!
4.Explică scurgerile mari de
primăvară ale Dunării şi
afluenţilor ei din Sud!
5.Explică de ce vara debitele
râurilor sunt scăzute!
-pornind de la ultima idee, cea -numesc principalele categorii de Demonstraţia
legată de lagunele şi limanele de lacuri, localizează pe hartă cele Observaţia
pe litoral, se numesc şi se mai importante lacuri; Problematizarea
localizează principalele tipuri de Algoritmizarea
lacuri din România, mai ales că Frontal
elevii au prezentat cu o
săptămână înainte câteva
proiecte Power Point cu lacurile.
-profesorul lansează şi întrebări- -răspund la întrebările-problemă.
problemă, de exemplu:De ce
sunt amenajate iazurile?
-Cum s-au format lacurile
glaciare?etc.
-individual, elevii au de -completează fişa de evaluare. Munca
completat o fişă cu râuri, lacuri independentă
şi oraşe. Fişa de evaluare
3.Captarea -se adresează o întrebare:Unde -…..în Marea Neagră…. Problematizarea
atenţiei se varsă Dunărea (principalul Conversaţia
colector al râurilor din euristică
România)?
-se pregăteşte prezentarea Power
Point…
4.Enunţarea -li se precizează elevilor că azi -conştientizează ceea ce au de Conversaţia
scopurilor şi vor studia un alt element din învăţat azi.
obiectivelor hidrografia României, dar care, frontal
noii lecţii ca şi Dunărea, are numeroase
legături şi cu alte ţări şi asigură
legătura ţării noastre cu alte ţări.
5.Anunţarea -se notează titlul lecţiei pe tablă: -îşi notează titlul pe caiete. conversaţia
temei MAREA NEAGRĂ
6.Pregătirea -se realizează o discuţie -participă la discuţie; Conversaţia
aperceptivă pregătitoare şi se demonstrează euristică
elevilor că Marea Neagră va fi
analizată ca orice unitate fizico-
geografică, respectându-se
algoritmul aşezare geografică,
relief, climă, vegetaţie.., dar se
adaugă şi alte elemente specifice
Mării Negre.

3
-se prezintă o planşă cu relieful -observă formele reliefului Demonstraţia
submarin şi se analizează. submarin şi înţeleg că unele din ele Observaţia
se vor regăsi şi în relieful Mării problematizarea
Negre.Îşi reactualizează unele
noţiuni dobândite în anii anteriori.
7.Dirijarea -iniţial se face un -elevii se gândesc mai întâi la ce Brainstorming
învăţării „Brainstorming” şi apoi un ştiu ei despre Marea Neagră, după Ciorchine
„Ciorchine” cu ce ştiu ei despre care fac un „Ciorchine” şi Pe grupe
Marea Neagră. comunică rezultatele profesorului.
-se prezintă filmul Power Point -urmăresc filmul, îşi notează ideile Prezentare
cu Marea Neagră şi elevii principale, localizează ţările Power Point
desprind ideile principale, iar vecine, răspund la întrebările-
profesorul completează schema problemă. Problematizarea
lecţiei pe tablă, localizează pe
hartă, lansează întrebări-
problemă etc. Demonstraţia
-se observă aşezarea geografică, -localizează vecinii Mării Negre, Observaţia
ţările vecine, poziţia Mării Negre observă că este o mare închisă, Explicaţia
Obţinerea între Europa şi Asia, de unde intracontinentală…
performanţei rezultă poziţia geostrategică a
României în Europa…
-se observă ţărmurile puţin -observă şi localizează Pen. Algoritmizarea
articulate. Crimeea, G. Odessa, Str. Kerci, Problematizarea
M.Azov etc., observă cum
comunică M. Neagră cu Oceanul
-se studiază relieful submarin; Planetar.
-se explică nivelurile de
salinitate şi se adresează şi o
Obţinerea întrebare-problemă:De ce în Problematizarea
performanţei stratul de suprafaţă salinitatea e -….în M. Neagră se varsă multe
mai mică (apa e mai dulce)? fluvii, care aduc apă dulce…
-De ce s-au format cele două -….lipsesc curenţii verticali, care Frontal,
straturi de apă? să oxigeneze apele….stratul de individual şi pe
deasupra, mai dulce, e mai uşor şi grupe
-se analizează curenţii orizontali, pluteşte pe cel de dedesubt….
de suprafaţă, circulari, datoraţi
vânturilor din NE, apoi cei de
compensaţie, de schimb de ape
între M. Neagră şi M.
Mediterană.
Obţinerea -De ce în M. Mediterană -…clima e mai caldă Problematizarea
performanţei salinitatea e mai mare decât în (subtropicală), suprafaţa e mai
(conexiune M. Neagră? mare, deci şi cantitatea de săruri e Demonstraţia
inversă) -De ce în M. Baltică salinitatea e mai mare… Frontal
foarte mică? -…În M. Baltică se varsă multe
râuri care aduc apă dulce,
precipitaţiile sub formă de zăpadă
sunt mai mari, climatul e mai
rece…
-se prezintă elementele de

4
specificitate ale vegetaţiei şi -folosesc şi informaţii dobândite la
faunei, cu un accent pe prezenţa Delta Dunării despre sturioni ş alte
sturionilor… elemente de vegetaţie şi faună…
--se prezintă principalele oraşe- Demonstraţia
porturi, din care Constanţa e cel -localizează oraşele-porturi, îşi Observaţia
mai mare port la M. Neagră… reactualizează informaţii despre problematizarea
-în final se prezintă activităţile vechimea acestora…
economice
dominante:exploatarea şi
prelucarrea petrolului, turismul,
comerţul…
8.Asigurarea şi -se dă spre completare o fişă de Fişa de
intensificarea evaluare: -elevii rezolvă individual, fişa de evaluare
retenţiei şi 1.Numiţi trei ţări vecine Mării evaluare. individual
transferului Negre.
cunoştinţelor 2.Numiţi o insulă, o peninsulă şi
un golf din Marea Neagră.
3. Cele trei forme de relief
submarin din Marea Neagră
sunt:
a)până la 200m adâncime……..
b)între 200-2000m adâncime….
c)la peste 2000m adâncime…..
4.De ce stratul de suprafaţă al
Mării Negre e mai dulce?
5.Numiţi trei forme de viaţă din
M. Neagră!
6.Daţi exemple de trei porturi.
7.Ce se exploatează din
platforma continentală?
9.Verificarea şi -se strâng fişele de evaluare; -participă la aprecieri, conversaţia
aprecierea -se fac aprecieri, notări. autoaprecieri.
rezultatelor
10.Tema pentru -elevii au de pregătit această -îşi notează ceea ce au de pregătit. conversaţia
acasă lecţie şi pe cele din urmă, în
vederea unui test de evaluare.

S-ar putea să vă placă și