Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina Geografie
Data: 18.10.22
Clasa IX
Profesor Bejan Dumitrița
Subiectul lecţiei :  „Resursele de apă”
Tipul de lecţie: De asimilare a cunoștințelor și de formare a competențelor

1. Utilizarea termenilor specifici în prezentarea şi explicarea informaţiei geografice;

2. Formarea abilităţilor de comunicare corectă, constructivă în limba maternă;

4. Explicarea fenomenelor şi proceselor specifice mediului la nivel local, regional şi global;

7. Raportarea conţinuturilor geografice la un suport cartografic şi grafic. Citirea şi interpretarea hărţii


geografice;

5. Identificarea relaţiilor dintre componente, fenomene şi procese naturale. Formarea comportamentului în


raport cu natura pe baza cunoaşterii relaţiei cauză – efect;

9. Obţinerea unor tehnici şi deprinderi de învăţare pentru pregătirea sistematică, pentru autoformare;

10. Accesarea informaţiilor cu caracter geografic prin intermediul serviciilor electronice de bază

Obiective operaţionale : la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:


O1 Să explice esența principalelor noțiuni geografice, studiind un fragment de text.
O2. Să recunoască poziția geografică a principalelor rîuri, analizînd harta fizică/completînd harta-contur.
O3. Să stabilească relațiile cauzale dintre trei componente ale naturii, comparînd două hărți tematice/studiind un
fragment de text.
O4. Să argumenteze regimul de scurgere a două rîuri, soluționînd o întrebare-problemă
O5. Să elaboreze comunicări despre două rîuri ale Republicii Moldova, conform algoritmului.
Strategii didactice:
a) metode/tehnici/procedee: problematizarea, conversația, diadele, lucrul cu harta geografică, studierea
fragmentului de text, stabilirea relațiilor cauzale – tehnica Clustering, analiza diagramelor, exerciţiul, lucrul cu
harta-contur; povestirea elevului, prezentarea electronică;
b) mijloace de învăţare: manual, caietul elevului, atlas geografic, harta-contur, harta fizică a Republicii Moldova,
harta climatică a Republicii Moldova, diagramele „Regimul anual al fluviului Nistru”, „Regimul anual al rîului
Prut”, schema „Dependenţa rîurilor de relief şi de climă”, schema „Importanţa rîurilor pentru natură şi om”.
c) forme de activitate: frontal, individual, perechi/grupuri mici.
d) tehnici de evaluare: conversația de verificare, portofoliul, completarea hărţii-contur, analiza diagramelor, analiza
schemelor, jocul didactic.
Demersul didactic
Evenimentele OO Timp Situaţii şi sarcini de învăţare/Strategii didactice Evaluare
lecţiei Activitatea profesorului/ Activitatea elevilor
Se face la recreaţie, înainte de lecţie.
Evocare 2min Captarea atenției: Profesorul prezintă elevilor imagini din Egiptul
Antic, Mesopotamia, India Antică, China Antică.
Întrebare-problemă: Cum credeți: care a fost unul din factorii
principali, care au determinat apariția civilizațiilor umane pe aceste
locuri?
Profesorul: Noi am început călătoria la Centrul Istoric, unde ați
înțeles, că rîurile au avut un rol important în dezvoltarea Chestionar
civilizațiilor umane. Cum considerați, acest fapt se referă și la statul eorală
nostru?
Care rîuri au favorizat dezvoltarea țării noastre?
(Un elev arată la hartă rîurile de frontieră ale țării noastre)

Enunțarea subiectului și a obiectivelor lecției.


Realizarea O1 2min - Actualizarea noțiunilor principale:
sensului Profesorul împarte elevilor fișe/prezintă slide-ul, pe care este un
item de tip pereche:
(Anexa 1) ex .1 din
O3 1min Motivarea învățării: Completați fraza: Eu cred că studierea acestei caiete
teme este importantă pentru mine deoarece...
2min - Noțiune de rețea fluvială. – conversație
Concluzie: rețeaua fluvială a Republicii Moldova:
• S-a conturat în cuaternar
• 3700 rîuri: 246 – mai mult de 10 km;
9 – mai mult de 100 km;
Profesorul: Deci, să purcedem la drum

O2 Centrul Matematicienilor
- Densitatea rețelei fluviale – analiza hărții fizice, studierea
3min fragmentului de text, calcularea densității rețelei hidrografice,
stabilirea relațiilor cauzale
- explicarea noțiunii – studierea fragmentului de text din dicționar
- calcularea densității rețelelei fluviale – rezolvarea exercițiului
- factorii ce determină densitatea rețelei fluviale – studierea
fragmentului de text
SD – Studiați fragmentul de text și identificați doi factori, de care
depinde densitatea rețelei fluviale.
Concluzii: rețeaua fluvială este mai densă în Nordul țării și în
centru, deoarece este mai mare cantitatea de precipitații și
fragmentarea reliefului.

Profesorul: În continuare ne vom diviza în 4 centre de activitate


7min Centrul Cartografilor
- Rîurile R.Moldova – studierea fig 46 din manual, analiza hărții
+3min din fig 44, localizarea rîurilor pe harta-contur.
- Identificarea rîurilor principale;
- Identificarea bazinelor de scurgere;
O3 Evaluare
Evaluare formativă: ex 2, p.18 din caiete, un elev – la harta de la formativă:
tablă ex. 2, p. 18
Centrul Geomorfologilor
+3min - Influența reliefului asupra rîurilor – stabilirea relațiilor Ex. 3, p. 39
cauzale – tehnica Clustering din caiet
Ex.3, p.39 din caiet
O4 Centrul Climatologilor Ex. 4, p. 39
- Influența climei asupra rîurilor - stabilirea relațiilor cauzale – din caiet
+3min tehnica Clustering
Ex.4, p.39 din caiet
Pe parcursul analizei schemei se desfășoareă o conversație de
actualizare :
- Sursele de alimentare și regimul de scurgere – conversație de
2min actualizare, analiza diagramelor, problematizarea
- conversație: Cum credeți care sunt sursele de alimentare
principale pentru rîurile din R Moldova?
Cum depinde regimul hidrografic al rîului de sursa de
alimentare?
Generalizarea:
- Noțiune de debitul rîului – studierea fragmentului de text
Cum credeți în care anotimpuri debitul rîurilor
Republicii Moldova va fi mai mare? Din ce cauză?
- Analiza diagramelor din manual – fig. 45 Scurgerea pe
3min anotimpuri a rîurilor Nistru și Prut
Întrebare-problemă: De ce scurgerea maximă a rîurilor Nistru și
Prut revine anotimpului de primăvară, cu toate că au alimentație
predominant din ploi, iar maximum de precipitații se înregistrează Evaluare
vara? formativă:
Evaluare formativă: Scurgerea rîurilor mici din sudul țării – identificare
identificarea relațiilor cauzale a relațiilor
3min cauzale
Profesorul prezintă elevilor un tabel în care sunt înscrise
particularitățile scurgerii rîurilor mici:

Particularități Cauza
Cea mai mare scurgere o au Atunci se topesc zăpezile
primăvara
Se reduce aproape complet Scade nivelul apelor subterane
alimentarea subterană
Este relativ mare scurgerea de Cad ploi torențiale
vară
Scurgerea minimă se Este mică cantitatea de
înregistrează în lunile august- precipitații
septembrie
Crește scurgerea de iarnă Au loc dezghețuri, cauzate de
moine

SD – identificați cauzele, ținînd cont de particularitățile climei


teritoriului – se completează a doua coloană a tabelului

Centrul Situațiilor excepționale


Noțiune de viitură
+3min - Ce se întîmplă, de obicei, în urma ploilor torențiale vara? Povestirea
- Are loc creșterea nivelului apei în rîuri.
Profesorul explică noțiunea de viitură.
În urma viiturilor pot avea loc inundații.

Evaluare formativă: Importanța rîurilor pentru populație –


analiza unei scheme, argumentarea cu exemple, conversație.

Reflecția 3min Caracterizarea unui rîu – rîul Nistru – prezentare PPT –


activitate individuală

Extensia 2min Particularitățile rîurilor Republicii Moldova:


 rețeaua fluvială este mai densă în Nordul țării și în centru,
deoarece este mai mare cantitatea de precipitații
 doar 9 rîuri au lungime mai mare de 100km
 toate rîurile RM aparțin la 4 bazine de scurgere
 rîurile RM au alimentație mixtă, predominant pluvial-nivală
 scurgerea maximă se revine anotimpului de primăvară
1min Pentru acasă:
Finalizarea exercițiilor din caiet;
Rezolvarea grilei – ex. 6 din caiet;
*O prezentare despre rîurile Republicii Moldova.

Cuvîntul de încheiere al profesorului:


1min Rîurile prezintă un component al naturii important, de aceea
necesită protecție deosebită
În Convenția Internațională a DO, Convenția cu privire la DC,
Constituția Republicii Moldova este specificat, că avem dreptul la
un mediu ambiant sănătos. ați argumentat azi la lecție că rîurile au
importanță pentru activitatea umană, deci este o responsabilitate a
noastră să le păstrăm. Despre protecția apelor vom discuta și în
cadrul lecțiilor viitoare.

1min Profesorul face bilanțurile lecției, notează elevii.

Anexa 1
În coloana A sînt indicate cîteva noțiuni geografice, iar în coloana B este explicată esența lor. Uniți, prin
săgeți, noțiunea din coloana A cu expplicarea respectivă din coloana B.

Coloana A Coloana B

Rîu Un torent permanent de apă


Afluent Un rîu ce se varsă în alt rîu mai mare/într-un fluviu
Bazin hidrografic Teritoriu de pe care un rîu își colectează apele
Căderea rîului Diferența de înălțime dintre izvorul rîului și gura lui
Cumpăna de ape Hotarul dintre două bazine hidrografice
Regim hidrologic Variația nivelului apei unui rîu în decursul unui a

S-ar putea să vă placă și