Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ:
Data: 19. 03. 2019
Profesor:
Obiectul: Geografie
Clasa: a VI-a;
Unitatea: Europa-identitate geografică
Subiectul lecţiei:Relieful și hidrografia Europei
Tipul lecţiei: evaluare scrisa

COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanent

Competente specifice:
1.1. Utilizarea termenilor geografici în contexte diferite
1.2. Descrierea unor elemente, fenomene sau procese geografice observate direct sau indirect
2.3. Citirea reprezentărilor grafice şi cartografice simple
3.2. Precizarea legăturilor dintre realitatea geografică şi fenomene din domeniul ştiinţe şi tehnologii
3.3. Descrierea diversităţii naturale a realităţii geografice realizând corelaţii cu informaţiile dobândite
la alte discipline şcolare
4.3 Aplicarea cunoştinţelor şi a abilităţilor dobândite în contexte noi/situaţii reale de viaţă
Competente derivate
- identificarea corectă a termenilor însusiți
-completarea unui text lacunar cu termenii potriviți
- asocierea corectă dintre râuri și gura de vărsare
- extragerea răspunsurilor corecte dintr-un test dat
Strategii didactice: dirijată, cognitivă, euristică
Metode didactice: explicaţia, dialogul, muncă independentă
Materialul didactic: Fişa de evaluare
Organizarea activităţii:Activitate individuală
Loc de desfăşurare: sala de clasa
Desfăşurarea lecţiei

Momentele ACTIVITATEA DE PREDARE – ÎNVĂŢARE


lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
- verifică prezența Se pregătesc pentru
Organizarea -atenţionează elevii asupra momentelor lectiei desfăşurarea orei
clasei

Primesc fişa de
Verificarea Distribuie fişa de evaluare fiecărui elev din clasă şi evaluare, ascultă
cunoştinţelor oferă indicaţii cu privire la modul de rezolvare a indicaţiile, analizează,
anterioare cerințelor cu diferite tipuri de itemi din test. gândesc şi formulează
răspunsurile pe baza
cunoştinţelor însuşite.
Precizarea Se strâng testările, se verifică oral testul în clasă Ascultă, răspund.
activităților împreună cu elevii. Se notează. Noteză tema.
pe care Tema pentru acasă- „Căutați informații referitoare la
elevii le vor clima Europei”.
desfășura
acasă
Clasa a VI a Elev_________________________________

Test de evaluare - Geografie


clasa a VI-a
Relieful și hidrografia Europei

I. Încercuiește litera corespunzătoare răspunsului corect pentru fiecare dintre afirmațiile de mai jos:
6x5 p=30 puncte

1. Vârful Mont Blanc 4807 m este situat în munții:


a. Carpați b. Alpi c.Pirinei
2. Munții Alpii Scandinaviei s-au format în timpul orogenezei:
a. alpine b. caledoniene c.hercinică
3. După modul de formare Lacul Sfânta Ana este de origine:
a. vulcanică b. glaciară c. tectonică
4. Fluviul Volga se varsă în marea:
a. Marea Caspică b. Marea Neagră c.Marea Baltică
5. Limita dintre Europa și Asia este dată de munții:
a. Apenini b. Ural c. Carpați
6.Este un lac de origine tectonică:
a. Lacul Onega b. Lacul Balaton c. Lacul Ladoga

II.Asociați termenii corespunzător între râurile din coloana A și mările în care se varsă din coloana B:
3x4p=12 puncte
A B
a. Nipru 1. Marea Nordului
b. Pad 2. Marea Neagră
c. Rin 3. Marea Adriatică

III.Citiți textul de mai jos și răspundeți la cerințe: 16x3p =48 puncte


Dunărea
Este al doilea fluviu ca lungime din Europa, după Volga. De la izvor, din Munții Pădurea Neagră
(Germania) și până la vărsarea în Marea Neagră, marele fluviu străbate zece țări și patru capitale: Germania,
Austria (trece prin capitala Viena), Slovacia (trece prin capitala Bratislava), Ungaria (trece prin capitala
Budapesta), Croația, Serbia (trece prin capitala Belgrad), România , Bulgaria, Republica Moldova și Ucraina.
De la intrarea în țară și până la hidrocentrala Porțile de Fier, Dunărea curge printr-o vale îngustă,
mărginită de munți. Înainte de vărsarea în mare, Dunărea se desface în trei brațe: brațul Chilia, brațul Sulina și
brațul Sfântu Gheorghe, formând astfel o deltă de o rară frumusețe.
Apele Dunării și ale râurilor sunt importante pentru: alimentarea localităților, irigarea terenurilor
agricole, producerea curentului electric în hidrocentrale, transportul călătorilor și al mărfurilor, pescuit, turism
etc. Activitățile omenești afectează calitatea apelor care trebuie protejate împotriva poluării de orice fel.

Pentru fluviul Dunărea nota-ți :


a. locul de unde izvorăşte fluviul: ………………....................………………………………...........................;
b. marea în care se varsă: ………………………...................……………………………………......................;
c. statele pe care le străbate: ……………...............................................................................................................
……………………………………......................................................................................……………………..
d. capitalele prin care curge: …………………...............……................………………………………………

Se acordă 10 puncte din oficiu.


Clasa a VI a

Barem de corectare și notare


TEST DE EVALUARE
-Relieful și hidrografia Europei-

I.Se acordă 5p pentru fiecare ăaspuns corect. Total 6x5p=30 puncte

1- b. Alpi ; 2- b. caledoniene; 3- a. vulcanică; 4-a. Marea Caspică ; 5- b. Ural; 6-b. Lacul Balaton

II.Se acordă 4p pentru fiecare asociere corectă. Total 3x4p =12 puncte

a. Nipru - 2. Marea Neagră


b. Pad - 1. Marea Adriatică
c. Rin - 3. Marea Nordului

IV.Se acorda 3p pentru fiecare raspuns corect. Total 16x3p =48 puncte

a. Munții Pădurea Neagră (3p)


b. Marea Neagră (3p)
c. Germania, Austria, Slovacia, Ungaria, Croația, Serbia, România, Bulgaria, Republica Moldova și Ucraina
(10x3p=30p)
d. Viena, Bratislava, Budapesta, Belgrad (4x3p=12)

Notă
Se acordă 10 puncte din oficiu.

Total 30+12+48=90 + 10 oficiu=100 puncte

S-ar putea să vă placă și