Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Scoala :
Profesor :
Clasa : a VII a
Data :
Unitatea de invatare : Asia – regiuni și țări
Titlul lectiei : India
Tipul de lectie : predare-învatare - evaluare
Timpul : 50 minute

Scopul lectiei– Însuşirea temeinică a unor cunoştinţe specifice referitore la


particularităţile generale ale unui stat.
Competențe specifice:
3.3. Prezentarea structurată a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene,
a regiunilor şi ţărilor acestora
4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe
hărţi ale continentelor extraeuropene
4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale
continentelor extraeuropene
3.4. Analiza comparativă a elementelor din realitatea geografică extraeuropeană după
caracteristicile solicitate, stabilind asemănări şi deosebiri
7.2. Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare)
Competențe derivate:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
- să localizeze pe hartă India, precizând limitele, vecinii, caracteristicile țărmurilor,
precum și consecințele așezării geografice asupra dezvoltării țării;
-să caracterizeze principalele medii geografice din India, precizând unitățile de relief,
principalele elemente climatice, apele, zonele și etajele de vegetație, fauna și solurile;
- să identifice și să explice elementele de specificitate ale cadrului uman și cultural al
Indiei, localizând principalele orașe și identificând legături istorice, sociale și culturale cu
alte spații studiate;
- să precizeze principalele elemente ale economiei Indiei, realizând o comparație cu
economia altor state din Asia.
Strategii didactice:
Metode didactice : conversația, explicația, expunerea, învățarea prin descoperire,
problematizarea, lucrul cu harta, „Brainstorming”,organizatorul grafic, eseul de cinci
minute
Mijloace de învățământ : manualul , harta fizica a Asiei, atlasul geografic, materiale
ppt, videoproiector
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;
Bibliografie :
 Ilinca, N. 2006. „Didactica geografiei”. Ed. Didactică și Pedagogică București;
 Neguț, S., Nicolae, I. 2012. Superlativele Terrei. O enciclopedie a recordurilor.
Ed. Meronia. București;
 ***. 2003. Atlas geografic al lumii. Ed. Teora. București.
Planul conținutului de ideei

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Forme şi


procedee instrumente
didactice de evaluare
Momentul Consemnează absenții. Comunică absenții. Conversația
organizatoric Organizează materialele ce vor fi Pregătesc
(2`) folosite. materialele necesare
desfășurării orei.
Reactualizarea Se realizează o verificare a Elevii completează Jocul Evaluarea
cunoștințelor cunoștințelor din lecția „Asia-regiuni rebusul. geografic/ predictivă
(8`) și țări. Asia de Sud- specificul Rebus
geografic”, printr-un REBUS geografic
GEOGRAFIC. Pe verticala A- B
trebuie sa rezulte numele statului ce
urmează a fi studiat.

Anunțarea Profesorul anunță titlul lecției :


temei noi (1`) „India” și începe schema la tabla Elevii privesc si
respectând următoarea structură: identifica titlul. Organizator
1. Așezare geografică ul grafic
2. Relief
3. Climă
4. Rețea hidrografică
5. Vegetație și faună
6. Populația și așezările
7. Resurse naturale și economie
Profesorul precizează ce vor afla
elevii: „În cursul acestei lecții veți
afla poziția geografică și limitele Elevii sunt atenți la Expunerea
precizările
Indiei, care sunt formele de relief de profesorului.
pe teritoriul ei, succesiunea zonele de
climă și influența acestora asupra
vegetației și faunei, care sunt
elementele de specificitate ale
cadrului uman și cultural al Indiei,
principalele elemente ale economiei
acesteia .”
Dobândirea Profesorul propune analiza hărţii
noilor fizice a Asiei direcționând atenția
cunoștințe elevilor spre India: Conversația
(30`) - Care este țara care se suprapune India Evaluare
Pen. India? formativă
Cere elevilor sa identifice la harta Localizează. Învățarea
India Elevii sunt atenţi la prin
Profesorul arată elevilor un material imagini și notează descoperire
ppt cu imagini sugestive și câteva pe caiete informații
informații din materialul ppt
Profesorul completează schema pe
tablă
Elevii identifică și
Solicită elevii să identifice localizează la hartă Lucrul cu
principalele unități de relief din India formele de relief. harta
și să le localizeze la hartă.
Iidentifică la hartă
Profesorul cere elevilor să localizeze elementele de
la hartă fluviile pe care le-au vizionat hidrografie.
și să precizeze și alte elemente de
hidrografie. Identifică tipurile de
climă și le Învățarea
Profesorul cere elevilor ca pe baza localizează la hartă. prin
cunoștințelor anterioare să identifice descoperire
tipurile de climă întâlnite pe teritoriulExistenta mai Evaluare
Indiei. multor tipuri de formativă
clima determina și
Cum credeți ca influențează existența existenta mai multor Lucrul cu
mai multor tipuri de clima vegetația și zone de vegetație. harta
fauna din India? Privesc imaginile și
identifica zonele de
vegetație.
Priviți informațiile de pe slid-uri Realizează
referitoare la zonele de vegetație și descrierea zonelor
identificați-le la hartă. de vegetație.
Pe grupe realizați o caracterizare a Arată ca cea mai
fiecărei zone de vegetație incluzând mare parte a
aici și fauna întâlnită în aceste zone. populației locuiește
în mediul rural și Învățarea
Profesorul cere elevilor ca pe baza identifică la hartă prin
cunoștințelor anterioare să identifice zonele cu o mare descoperire
structura pe medii a populației și concentrare a
zonele cu o concentrare mai mare a populației. Lucrul cu
populației? Elevii identifică 5 harta Evaluare
orașe. formativă
Identificați la hartă 4 orașe din India. Sunt atenți la
Profesorul oferă informații despre informațiile oferite
orașele identificate de elevi. de profesor. Expunerea
Priviți informațiile de pe slid și Privesc imaginile și
precizați care sunt resursele naturale identifică resursele Învățarea
și principalele ramuri industriale . naturale și prin
principalele ramuri descoperire
Enumerați câteva dintre atracţiile industriale Lucrul cu
turistice ale Indiei. Enumeră câteva harta
atracții turistice.
Realizarea 1.Cere elevilor să scrie un mic eseu în 1. Numesc un lucru Eseul de 5
feed-back- care să prezinte un lucru pe care l-au pe care l-au învățat minute
ului (5`) învăţat în ora respectivă şi să și formulează o
formuleze o întrebare pe care o au în întrebare pe care o
legătură cu aceasta. mai au.
2. Strânge eseurile pe măsură ce 2. Transmit eseurile
elevii au terminat. profesorului
3. Trecere rapid în revistă eseurile şi
formulează un comentariu preliminar
odată cu inventarierea întrebărilor
Tema pentru Pregătirea lecției „India”. Elevii notează tema
acasă/ Se fac aprecieri generale și pentru acasă.
Aprecierea individuale privind implicarea
activității elevilor în predarea noilor cunoștințe.
elevilor Notează elevii care au participat activ
la predarea noilor cunoștințe.
REBUS

1.Lanț montan situat în nordul regiunii.


2.Stat situat în inima munților Himalaya
3.Arhipeleag situat la vest de peninsula India, ce cuprinde 1.190 insule de coral
4.Cea mai întinsă insulă aparținând Asiei de Sud
5.Continent din care s-a desprins Asia de Sud

REZOLVARE

H I M A L A I A

N E P A L

M A L D I V E

S R I L A N K A

G O N D W A N A
Schita lectiei

I. POZIȚIE GEOGRAFICĂ ȘI LIMITE


Așezare: În sudul continentului asiatic, in Peninsula India
VECINI: V-Pakistan, Marea Arabiei, NE-Nepal, China, Bhutan, E-Bangladesch şi Myanmar, Golful
Bengal, S-Oceanul Indian
Suprafața Indiei este de 3.287.590 kmp
Teritorii insulare Insulele Andaman și Nicobar, la 1.200 km la est de Madras, au 8.249 km'
Relieful:- M-ții Himalaya (vârful Nanda Devi 7817m), Deșertul ThaR
- Sudul Indiei este o peninsulă imensă ocupată de Podișul Deccan. În marginea nordică sunt M-ții
Vindhya, spre vest M-ții Gatii de Vest. Nord-vestul este ocupat de Câmpia Indo - Gangetica
Clima: Clima musonică
Hidrografia Gange și afluentul său, Brahmaputra, Godavari
Vegetaţia, fauna şi solurile: Pădurile musonice : abanosul, teckul , santalul , palmierul, bambus,
mahon. Mangrovele, Savană.
Fauna : flamingo, dromader, piton, tigrul bengalez, elefantul indian, rinocerul indian.
Populaţia: este a doua cea mai populată țară din lume cu 1,3 miliarde locuitori
Densitatea-300 loc/km²
Limbi oficiale: hindi (30%), engleza, alte limbi sunt bengaleza, marathi, telugu și urdu.
Religia: 84% sunt hinduși, 11% sunt musulmani, 3% sunt creștini 2% sunt sikh. În pădurile din
interior există și acum câțiva locuitori aborigeni.
Așezările a. Satele - 73% din populația totală trăiește în regiuni rurale.
b. Orașele - 27 % din populația totală trăiește în regiuni urbane
Orașe: Calcutta, Mumbay, Delhi, Madras.
Resursele naturale: gaze naturale. Cărbune, minereuri de fier, bauxita, cromitul, cuprul, aurul și
manganul.
Industria : energia electrică, imdustria chimica și îngrășăminte, oțel și produse pentru construcți de
mașini, industrie textilă, alimentară și industrii de prelucrare a metalelor.
Agricultura: orez, grâul, iuta, ceaiul, bumbacul, tutunul, trestia de zahar, arahidele, cafeaua, dudele,
nucile de cocos, cauciucul opiul sunt culturi importante pentru comerț.
Comertul:
-Produse importate: Ulei, piese de mașini, grâu, fier, oțel, produse chimice, îngrășăminte
-Produse exportate: pietre prețioase, îmbrăcăminte, ceai, minereuri de fier, produse din iută, fire de
bumbac, bunuri de construct

S-ar putea să vă placă și