Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învățământ : Colegiul Național ”Gheorghe Șincai”


Profesor : Oanță Adriana-Mădălina
Data : 06.02.2023
Clasa : a IX-a A
Aria curriculară : Om și societate
Disciplina : Geografie fizică. Pământul-planeta oamenilor
Unitatea de învățare : Pământul-o entitate a Universului
Subiectul : Caracteristicile Pământului și consecințele lor geografice
Tipul lecției : mixtă
Durata : 50 minute
Locul desfășurării : S29

Scopul lecției : dobândirea de cunoștințe privind caracteristicile Pământului și consecințele lor geografice

Competențe specifice :
1.1. Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (concepte, noţiuni) pentru prezentarea unei informaţii pertinente;
1.2. Argumentarea unui demers explicativ;
2.2. Formalizarea informaţiilor;
3.2. Analiza interacţiunilor dintre elementele naturale;
4.1. Citirea şi interpretarea informaţiei cartografice şi grafice;

Obiective operaționale :
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili :

a)Obiective de cunoaștere și analiză :


O1- să precizeze forma și dimensiunea Pământului;
O2 – să compare dimensiunea Pământului față de celelalte planete din Sistemul Solar
O3 – să precizeze cel puţin două consecinţe ale formei, dimensiunii și alcătuirii chimice a Pământului

b)Obiective psihomotorii/procedurale :
O4-să reprezinte modul de formare al rocilor
O5-să argumenteze de ce Pământul este un terroid
O6-să argumenteze de ce forma și dimensiunile Pământului influențează existența vieții pe Pământ

c)Obiective afectiv-atitudinale :
O7-să manifeste interes pentru cunoașterea caracteristicilor Pământului și a consecințelor geografice pe care le determină
 Resurse procedurale :
-Prelegerea
-Expunerea
-Conversația
-Observarea
-Exercițiul

 Resurse materiale :
-Prezentare Power-Point
-Tabla
-Market
-Videoproiector
-Calculator

 Forme de organizare :
-Organizare frontală
-Organizare individuală

Bibliografie :
Manualul de geografie de clasa a IX a, de la editura Corint, Autori: Octavian Mandrut (2004), Geografia fizica.Pamantul-planeta oamenilor. Editura
Corint
https://www.demilked.com/earth-size-vs-other-planets/
https://www.weforum.org/agenda/2021/12/abundance-elements-earth-crust/

DESFĂSURAREA LECŢIEI
Nr.crt. Obiective Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare
procedurale materiale
1 Moment -intră în clasă -pregătesc manualele și Catalog
organizatoric -verifică prezența caietele
2 min mijloacelor de
învățământ
-notează absenții
2 Verificarea -adresează frontal -sunt atenți și Conversația Tabla Apreciere orală
cunoștințelor din elevilor mai multe răspund la Marker
lecția anterioară întrebări : întrebări,
10 min argumentează :
-Ce reprezintă Sistemul -Sistemul Solar
Solar? reprezintă ansamblul
format din Soare și
corpurile cerești care
gravitează în jurul său
(planete, sateliți,
meteoriți, asteroizi,
comete).

-Mercur, Venus, Marte,


-Care sunt planetele Jupiter, Saturn, Uranus,
Sistemului Solar? Neptun

-Planete telurice :
-Care sunt planetele telurice Mercur, Venus, Pământ
și cele gazoase? și Marte
Planete gazoase :
Jupiter, Saturn, Uranus,
Neptun

-Care sunt straturile -Fotosfera, cromosfera,


atmosferei solare? coroana solară

-Numiți o caracteristică al -Fotosfera:situată la


fiecărui strat al atmosferei baza atmosferei, apar
solare. porțiuni mai întunecate
numite ”pete solare”.
Cromosfera: apar
erupții care generează
așa-numitele
”protuberanțe solare”.
Coroana solară : partea
exterioară a atmosferei,
este vizibilă de pe
Pământ în timpul
eclipselor totale de
Soare.
3 Captarea atenției -arată elevilor pe -pe baza imaginilor Conversația
2 min videoproiector două imagini încearcă să infirme Problematizarea
cu ”dovezi” că Pământul aceste ”dovezi” prin Brainstorming
este plat argumente științifice
4 O1,O2,O3, Anunțarea -notează pe tablă -deschid caietele Prelegerea
O4,O5,O6, O7 lecției noi și a titlul lecției : și manualele
obiectivelor ”Caracteristicile Pământului -notează pe caiet
operaționale și consecințele lor titlul lecției
2 min geografice”
-expune oral
obiectivele
propuse ce se vor
realiza prin
conținutul lecției
5 Transmiterea -scrie pe tablă schema lecției -notează în caiet schema Expunerea Prezentare Aprecieri orale
informațiilor sub formă de ciorchine lecției Power-Point
25 min -arată pe videoproiector Tabla
două imagini cu Pământul și -elevii observă cele Conversația Market
îi întreabă pe elevi de ce a două imagini și încearcă Problematizarea Videoproiector
O1, O7 asociat aceste două imagini să găsească argumente Observația Calculator
de ce Pământul se
-arată elevilor un filmuleț aseamănă cu o pară
scurt cu 10 dovezi că -elevii vizionează
Pământul este rotund filmulețul prezentat Observația

O1 -pe baza celor două imagini


prezentate anterior, îi -elevii răspund
întreabă pe elevi care sunt întrebării adresate Conversația
consecințele acestei forme Problematizarea
O3,O7 Observația
-arată pe videoproiector o
imagine cu dimensiunile
Pământului în comparație cu -elevii observă
celelalte planete ale imaginea și răspund Conversația
Sistemului Solar și solicită întrebărilor adresate de Observația
O2, O6, O7 elevilor să răspundă profesor Problematizarea
întrebărilor ”Cum este
dimensiunea Pământului față
de celelalte planete?” ”De
ce există viață doar pe
Pământ?”

-arată pe videoproiector o
imagine cu stele și niște
grăunțe de nisip și îi întreabă
O2,O7 pe elevi care este legătura -elevii observă
dintre dimensiunea planetei imaginea și răspund Conversația
și cele două fotografii întrebării adresate Observația
-solicită elevilor, să se Problematizarea
împartă în 3 echipe și să facă
pe o foaie A4 un desen cu
modul de formare al celor 3
O4, O7 tipuri de roci -elevii se grupează în 3
echipe și efectuează Exercițiul
desenul cu explicațiile
aferente

6 O1,O2,O3, Fixarea -adresează întrebări -elevii răspund Conversația Tabla Aprecieri orale
O4,O5,O6,O7 cunoștințelor recapitulative elevilor : întrebărilor adresate Marker
5 min ”Care este forma
Pământului?”, ”Care este
dimensiunea Terrei în
comparație cu celelalte
planete?” Cum influențează
forma și dimensiunea
existența vieții pe Pământ?”
”Cum influențează
alcătuirea chimică a scoarței
terestre formarea celor 3
tipuri de roci?”
7 Anunțarea temei -anunță ca temă -își notează tema
pentru acasă învățarea lecției pe caiete
1 min pe baza notițelor
și a manualului

Schema lecției
Caracteristicile Pământului și consecințele lor geografice

Forma Pământului :
-elipsoid de rotație : sferoidul a suferit o mare deformare: bombarea la Ecuator și turtirea la cei doi poli. 
-geoid : prelungirea imaginară a Oceanului Planetar pe sub continente. Altfel spus, geoidul este forma pe care ar avea-o planeta noastră dacă ar fi
acoperită în totalitate de ocean. 
-Terroid sau telluroid, este tot o formă a Pământului, ce se aseamănă cu o ”pară” și redă toate deformările suprafeței terestre.
Consecințe :
1. determină  repartiția neuniformă a căldurii pe toată suprafața Pământului  cu descreștere de la ecuator spre poli
2. influențează   circulația atmosferei, directia curenților oceanici, formarea mareelor
3. se formeaza zonele geografice într-o anumită succesiune  în ambele emisfere (nordică și sudică)

Dimensiunile Pământului :
Consecințe :
1) mărimea forței gravitaționale, care la rândul ei, determină menținerea atmosferei și hidrosferei, înalțimea munților, adâncimea depresiunilor,
viteza de transport și acumulare a materialelor detritice
2) atmosfera poate susține viața
3) depărtarea față de Soare menține viața pe Pământ

Alcătuirea chimică
Consecințe :
1. Oxigenul este un element foarte reactiv care se combină cu alte elemente, formând oxizi. Câteva exemple de oxizi comuni sunt minerale precum
granitul și cuarțul (oxizi de siliciu), rugina (oxizi de fier) și calcar (oxid de calciu și carbon).
2. Siliciul se leagă de oxigen pentru a forma cele mai comune minerale de pe Pământ. De exemplu, în majoritatea locurilor, nisipul constă în
principal din silice (dioxid de siliciu), de obicei sub formă de cuarț.

S-ar putea să vă placă și