Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a IV-a
Unitatea de învăţământ:
Studentă:Ciorăneanu Cornelia –grupa 40703
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Ştiinţe ale naturii
Unitatea de învăţare: Pământul în Sistemul Solar
Subiectul lecţiei: Planetele Sistemului Solar
Tipul lecţiei: predare- învăţare

Competențe specifice:
1.1 Identificarea unor relații între corpuri în cadrul unor fenomene și procese
1.2 Utilizarea unor criterii pentru ordonarea și clasificarea unor corpuri , fenomene și procese

Obiective operaţionale:
Pe parcursul sau la sfârșitul lecției toți elevii vor fi capabili să :
O.1-să enumere minim trei planete ale Sistemului Solar
O.2 - să ordoneze corect minim două planete în funcție de poziția ocupată față de Soare
O3- să enumere cel puțin un corp ceresc în afară de planete
O.4.- să argumenteze care este importanţa Soarelui pentru planeta Pământ;

Stratedia didactică:
a) metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic;
b) mijloace de învăţământ: manuale cu textul suport, globul pământesc,fişe de lucru, diverse surse enciclopedice aduse de elevi,
rebus, sistemul solar, mingi de diferite mărimi.
c) forme de organizare: frontal, individual și pe grupe.
Resurse:
-Temporale: 50 minute
-Umane:20 de copii
-Bibliografice:
-Programa școlară pentru disciplina ,,Științele naturii”, clasa a –IV-a
-Manual Științe ale naturii, clasa a IV-a ,Dumitra Radu, Mihaela-Ada Radu, Editura Aramis,București, 2016
DEMERSUL DIDACTIC

N Momentele Ob Elemente de conţinut Resurse Evaluare


r. lecţiei/ timp . Activitatea învâțătoarei Activitatea metode mijloace forma
cr op. elevilor de
t. organiz
are
1. Moment -Pregătirea celor necesare pentru lecţie; Elevii se conversaţia frontal observaţia
organizatoric - Asigurarea liniştii şi ordinii pregătesc pentru
1 min activitate, îşi
pregătesc cărţile
şi caietele de
ştiinţe;
2. Reactualizarea Adresez câteva întrebări despre Răspund la Conversaţia Frontal evaluare
cunoştinţelor cunoştinţele anterioare, respectiv despre întrebări. orală
anterioare părţile componente ale corpului uman.
3 min.

Pentru a afla titlul lecței de astăzi va Rezolvă rebusul. Conversaţia Planșă cu Frontal evaluare
3. Captarea trebui să rezolvăm un rebus. rebusul orală
atenției Dezlegând rebusul descoperă pe
3 min. verticală cuvântul ,,planete.”
4. Anunţarea Îi anunţ că astăzi vom vorbi despre Elevii îşi conversaţia frontal observaţia
temei şi a soare și despre planete. exprimă sistematică
obiectivelor Astăzi vom face o călătorie imaginară curiozitatea
în cosmos, vom afla din ce este format pentru a
2 min. el, cum se numesc planetele și vom afla descoperi noile
lucruri interesante despre ele.De cunoştinţe;
asemenea vom afla dacă există viață pe
alte planete. Îşi notează în
Scriu titlul lecţiei pe tablă : caiete titlul
Planetele Sistemului Solar. lecţiei;
5. Dirijarea Întrebări: Elevii răspund -conversaţia
învăţării -Cum se numeşte planeta pe care Pământ sau observaţie
locuim? Terra. - planşe frontal sistematică
25 min. Observaţi imaginea cu planetele. Ce se Observă Soarele ilustrative,
află în centrul acesteia? şi apoi poziţia
Pământului.(ur- -explicaţia
măresc o planşă
cu Sistemul -observaţia
solar) -

Sistemul nostru solar are în centru Plansă cu frontal Observarea


Soarele.Toate planetele gravitează în -explicaţia Sistemul comporta-
jurul lui. Solar mentului
Soarele este o stea, o uriașă sferă de gaz
care produce cantități foarte mari de
lumină și căldură.
În jurul soarelui se rotesc, fiecare pe
orbita ei, cele opt planete, care nu au
lumină și căldură proprie, ci le primesc -ascultă
de la Soare.Mercur, Venus, Pământ sau explicaţiile şi conversaţia frontal
Terrra, Marte sunt planetele cele mai răspund când li
apropiate de Soare.Ele sunt dense și au se adresează
suprafață solidă.Terra este singura întrebări
planetă pe care există viață.
Jupiter, Saturn, Uranus și Neptun sunt
planete de dimensiuni mai mari și sunt
formate din gaze.
Toate planetele cu excepția lui Mercur și
Venus , au câte un satelit natural.Luna
este satelitul natural al Pământului.
În afara celor opt planete, în Sistemul
Solar mai există și alte corpuri
cerești:asteroizii și cometele.
Asteroizii sunt corpuri cerești mai mici
decât planetele, sateliți ai Soarelui.
Cometele se mai numesc stele cu coadă
și se rotesc și ele în jurul Soarelui.

Se notează la tablă schema lecției. Notează în


caiete.
Film
Se prezintă elevilor un filmuleț despre Urmăresc filmul.
frontal
planete.
Elevii rezolva frontal evaluare
6. Obținerea Elevii sunt împartiti in 4 grupe. sarcinile de lucru Explicatia ilustraţia cu sistematica
performanței Fiecare grupa va avea o sarcina de lucru. primite. Conversaţa planetele
5 min O1 Grupa I –va enumera planetele din Munca in Sistemului
Sistemul nostru solar. echipa Solar
Grupa a II-a –explicați motivul pentru
care Pământul a fost numit Planeta
Albastră
Grupa a III-a – va desena planeta Terra
Grupa a IV-a – va scrie de ce este
important Soarele pentru viata.
Dupa ce se rezolva sarcinile de lucru, in
fiecare cadran din coala de flipp-chart se
va scrie rezolvarea.

Realizarea feed- Adresez întrebări orale Răspund conversaţia frontal evaluare


7. back-ului Câte planete are Sistemul Solar? întrebărilor. orală
5 min O3 Care este a treia planetă de la
Soare?Cum se mai numește Marte?De
ce există viață decăt pe Pământ?
Propun un joc pentru a înțelege mișcarea
planetelor în jurul Soarelui.Un copil ține jocul O minge
mingea cea mare în mână și este mai mare și
Soarele.În jurul lui se vor roti opt elevi opt
cu mingiile mai mici.Fiecare copil va mijlocii,
primi numele unei planete și va fi așezat una mică
corespunzător.În jurul copilului Pământ
se va roti Luna, copilul cu mingea cea
mai mică.

O1 Distribui fişe de evaluare elevilor; -Elevii rezolvă evaluare fişe de Indivi- autoevaluar
8. Evaluare O3 fişa scrisă evaluare dual e
5 min. O5
Fac aprecieri finale şi observaţii în -Elevii ascultă conversaţia frontal aprecieri
9. Încheierea funcţie de răspunsurile primite şi de aprecierile şi verbale
Activităţii atenţia elevilor. observaţiile
1 min. Se apreciază pozitiv participarea clasei propunătoarei şi-
şi prin calificative participarea unor şi notează tema
elevi. pentru acasă.
-Anunţ tema pentru acasă, realizarea
sistemului solar din sîrmă și plastilină.
P Ă M Â N T

ANEXA 1 REBUS L U N A

S T E A

A N U L

S O A R E

A N O T I M P U R I

C E R

1.Planeta pe care trăim se numește ………………………(Pământ)


2.E-mbrăcată în mister/Peste noapte e regină/Luminează-ntregul cer/Când e nouă , când e plină.(Luna)
3.Strălucește noaptea pe cer.(Stea)
4.Un copac cu douăsprezece luni.(Anul)
5.Măr frumos și aurit, chiar din cer a răsărit.( Soarele)
6. ,,Tata soare
Patru fete are:
Prima îngheţată,
A doua dezgheţată,
A treia rodeşte,
A patra strânge şi agoniseşte.
Împreună soarele nu le-ntâlneşte;
Să vedem, cine ghiceşte?” (Anotimpuri)
7.O umbrelă mare, mare plină cu stele strălucitoare.(Cer)
Fişă de lucru

1.Completează:
Soarele este o ………….. .În jurul acestuia se rotesc ……….care primesc lumină și căldură de la Soare.Terra este numită și Planeta
…………..Ea are un satelit natural numit …………….care primește lumină și căldură tot de la Soare.

2.Stabiliți valoarea de adevăr a fiecărei propoziții :

Soarele este principala sursă de lumină și căldură pentru menținerea vieții pe pământ. A F

Luna este satelitul natural al planetei Marte. A F

Lumina și căldura Soarelui influențează viața pe Pământ. A F

3.Enumeră planetele Sistemului Solar.

S-ar putea să vă placă și