Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC, Soarele şi

Pământul
Data:
Clasa: 
Unitatea de învăţământ:
Propunător:
Disciplina: Ştiinţe
Subiectul lecţiei: Energia Soarele
Tipul lecţiei: predare- învăţare

Unități de conținut:
3.3. Gestionarea utilizării resurselor de energie în situații concrete de viață.
Obiective operaţionale:

Cognitive:
O.1-să descrie în enunţuri simple mişcările Pământului (de rotaţie şi  de
revoluţie);
O2 – să precizeze procesul de succesiune a zilelor şi a nopţilor;
O.3 -să explice formarea anotimpurilor ca efect al mişcării Pământului;
O.4.- să specifice importanţa Soarelui pentru planeta Pământ;

Stratedia didactică:
a) metode şi procedee:  conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul,
jocul didactic;
b) mijloace de învăţământ:  manuale cu textul suport, globul
pământesc,fişe de lucru, divese surse enciclopedice aduse de elevi, texte cu
ghicitori;
c) forme de organizare: frontal şi individual

Resurse:
-Temporale: 50 minute
-Umane:
-Bibliografice:
-Curriculum naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar.
Bucureşti 1998
-Nastasia Tomescu şi colaboratorii, Ştiinţe ale naturii – manual cls. a III –
a, Ed. LVS Crepuscul, 2005
-D. Pârâială, “Ştiinţe ale naturii” auxiliar al manualelor alternative – clasa a
III – a, Ed. Euristica, Iaşi
DEMERSUL DIDACTIC

N Momentel O Elemente de Resurse Eva


r e lecţiei/ b conţinut lua
. timp . Activit Activitatea met mijloa for re
c o atea elevilor ode ce ma
r p propu de
t. . nătoar orga
ei niza
re
1. Moment - Elevii se conv front obse
organizat Pregăti pregătesc ersa al rvaţi
oric rea pentru ţia a
1 min celor activitate, îşi
necesar pregătesc
e cărţile şi
pentru caietele de
lecţie; ştiinţe;
-
Asigura
rea
liniştii
şi
ordinii
2 Captarea Le -Elevii
. atenţiei citesc ghicesc: jocu conţinu front eval
câteva 1.soarele l tulghicit al uare
2 min. ghicitor 2.anotimpuri orilor oral
i. le ă
Vezi 3.ziua şi
anexa noaptea
1.
Reactualizare
3 a cunoştin front
. ţelor Adrese conv al
3 min. z ersa eval
câteva ţia uare
întrebă oral
ri Răspunsurile ă
despre elevilor vor
cunoşti fi:
nţele
anterio -cap,
are, trunchi,
respect membre
iv -inimă,
despre plămâni,sto
părţile mac, rinichi
compo -nas, gură,
nente ochi, urechi,
ale piele
corpulu
i uman.
-Care
sunt
părţile
compo
nente
ale
corpulu
i
uman? Elevii
-Care răspund că
sunt suntem în
oragnel anotimpul
e primăvara,
interne că
ale temperaturil
corpulu e sunt mai
i? ridicate faţă
- de iarna care
Denum a trecut când
iţi era foarte
organel frig.
e de Pământul
simţ este planeta
ale pe care
omului trăiesc
? oamenii, este
De singura unde
asemen s-a
ea, descoperit
întreb viaţă.
elevii Viaţa pe
despre pământ este
anotim posibilă
pul în datorită
care căldurii şi
suntem luminii
şi produse de
despre soare, care
cel care sunt benefice
tocmai pentru viaţă.
s-a
încheia
t. Ce
schimb
ări au
observa
t ei în
natură.
-Ce
este
Pământ
ul?
-Ce alte
planete
cunoaşt
eţi?
-Ce ştiţi
despre
Sistem
ul
Solar?
-De ce
este
posibil
ă viaţa
pe
Pământ
?
4 Anunţare -
. a temei şi O Îi Elevii îşi conv front obse
a 6 anunţ exprimă ersa al rvaţi
obiectivel că vom curiozitatea ţia a
or descop pentru a siste
eri cum descoperi mati
2 min. influen noile că
ţează cunoştinţe;
Soarele -Îşi notează
viaţa de în caiete
pe titlul lecţiei;
Pământ 
şi care
sunt
conseci
nţele
mişcări
i
Pământ
ului în
jurul
Soarelu
i şi în
jurul
axei
sale.
Astăzi
vom
face o
călători
e
imagin
ară în
cosmos
, vom
înţeleg
e cum
se
formea
ză ziua
şi
noapte
a şi
vom
discuta
despre
anotim
puri.
Pentru
aceasta
voi
trebuie

observa
ţi cu
atenţie
ilustraţ
iile din
manual
şi să
răspun
deţi
corect
la
întrebă
rile de
acolo.
Scriu
titlul
lecţiei
pe
tablă  :
Soarele
şi
Pămân
tul
5 Dirijarea  Întreb -
. învăţării ări: Elevii obse
-Cum răspund - - planşe rvaţi
25 min. se Pământ sau conv ilustrati e
numeşt Terra. ersa ve, front siste
e Observă ţia al mati
planeta Soarele şi că
pe care apoi poziţia -
locuim Pământului.( expl
? urmăresc o icaţi
Observ planşă cu a
aţi Sistemul -
imagin solar) -
ea cu obse
planete A treia rvaţi
le. Ce planetă. a
se află Elevul numit
în citeşte, -globul
O centrul ceilalţi îl - pământ
1 acestei urmăresc exer esc
a? A atenţi. ciţiu unde se
câta l observă
planetă  rotirea
O este pământ
2 Pămân ului în
tul jurul
începâ axei
nd de sale front
la al
Soare? eval
uare
- oral
Numes ă
c un
elev să
citeasc
ă textul
din
manual
; -
Apoi, Anotimpuril
mă e sunt:
asigur primăvară,
că au vară,
înţeles toamnă,
cele iarnă;
citite în conv
noua ersa
lecţie. ţia
-
Soarele -ascultă caietele
O s-a explicaţiile şi elevilor
3 format răspund
acum când li se
aprox. adresează
5 întrebări
milioan
e de ani
dintr-
un nor
de gaze
şi praf.
El
răspân
deşte în
jur
căldură
şi
lumină,
dar nu
în mod
egal.
-
Pământ
ul –
Planeta
Albastr
ă- este
a treia
planetă
de la Elevii îşi
Soare; notează în
   caiete, la
Pământ cerinţa
ul se propunătoar
roteşte( ei, ideile
mişcare principale;
de
revoluţi
e) în
jurul
Soarelu
i timp
de 365
de zile
şi 6
ore,
adică
un an.
Din
patru
în
patru
ani,
anul
are 366
de zile.
Datorit
ă
mişcări
i
Pământ
ului în
jurul
Soarelu
i,
acesta
nu este
încălzit
unifor
m pe
toată
suprafa
ţa lui  şi
astfel
se
formea

anotim
purile.
Care
sunt
cele
patru
anotim
puri pe
care le
întâlni
m la
noi în
ţară?
 
Planeta
Pământ
se
învârte
în jurul
axei
sale.
Face o
rotaţie
totală
în 24
de ore.
Aceasta
este
durata
unei
zile. Pe
partea
lumina
tă şi
încălzit
ă a
pământ
ului
este zi,
iar pe
partea
opusă ,
nelumi
nată,
este
noapte.

Aşadar,
Pământ
ul nu
stă
nemişc
at. El se
mişcă
în mai
multe
feluri.
O dată
în jurul
axei
sale,
(rotaţie
) dând
naştere
zilelor
şi
nopţilo
r( în 24
de ore)
dar şi
mişcare
a pe
care o
face în
jurul
Soarelu
i,
(mişcar
ea de
revoluţi
e) pe
un
drum
numit
orbită.
(365
zile şi 6
ore)
De
aceea,
la patru
ani
apare
încă o
zi,
februar
ie
având
29 zile.
Notez
pe
tablă:
Reţine
:
-
Mişcar
e
de rev
oluţie 
este
mişcare
a
efectua
tă de
Pământ
în jurul
Soarelu
i, timp
de un
an-
anotim
puri;
-
Mişcar
e
de rota
ţie este
mişcare
a
efectua
tă de
Pământ
în jurul
axei
sale,
timp de
24 de
ore-
zile şi
nopţi;

Aşadar, Elevii front eval


6 Obţinerea să ne răspund ilustraţi al uare
. performa O aminti astfel: conv a cu oral
nţei 4 m: 1.- În ersa planete ă
Pămâ sistemul ţia le
5 min ntul şi  solar Sistem
toate există nouă  ului
celelalt planete: ME Solar
e plane RCUR,
te se VENUS, PA
învârt MÂNT, MA
în jurul RTE,
Soarelu JUPITER,
i. SATURN,
URANUS,
1.-Câte NEPTUN şi
planete PLUTO.
ştim că 2. -Soarele 
sunt în este steaua a
sistemu flată în
l nostru centrul siste
solar? mului nostru
2.- solar.
Unde 3.- Energia p
se află rovenită de
Soarele la Soare sub
? formă şi
căldură face
3.-De posibilă
ce este întreaga viaţ
posibil ă de pe
ă viaţa Pământ.
pe 4. A treia
Pământ planetă.
?

4. –A
câta
planetă
de la
Soare
este
Pământ
ul?
Asigurare Adrese 1.Mişcarea conv front eval
7 a retenţiei z pământului ersa al uare
. şi O întrebă în jurul axei ţia oral
transferul 3 rile: sale. ă
ui 1.- Cine 2.În urma
7 min cauzeaz mişcării
ă Pământului
apariţia în jurul
zilelor Soarelui, în
şi a 365 de zile şi
nopţilo 6 ore.
r? 3.Deoarece
- Cum cele 6 ore
apar cumulate în
anotim 4 ani, dau o
purile? nouă zi, care
-Câte se adaugă
zile are lunii
fiecare februarie.
lună a 4. 2008,
anului? 2012, 2016;
-De ce
luna
februar
ie are
29 de
zile la
fiecare
4 ani?
-Dacă
anul
2004 a
fost un
an
bisect,
care
vor fi
următo
rii 3 ani
bisecţi?

O - -Elevii eval fişe de indiv autoe


valua
8 Evaluare 1 Distrib rezolvă fişa uare evaluar idual re
. 5 min. O ui fişe scris e
3 de ă
O evaluar
5 e
elevilor
;
Fac -Elevii conv manual front  apr
9 Încheiere aprecie ascultă ersa ele al ecie
. a ri finale aprecierile şi ţia elevilor ri
activităţii şi observaţiile verb
1 min. observa propunătoar ale
ţii în ei şi-şi
funcţie notează tema
de pentru
răspun acasă.
surile
primite
şi de
atenţia
elevilor
.
Se
aprecia

pozitiv
particip
area
clasei şi
prin
calificat
ive
particip
area
unor
elevi.
-Anunţ
tema
pentru
acasă,
din
rubrica
: ,,Aplic
ă ce ai
învăţat
”, unde
au de
realizat
pentru
fiecare
anotim
p din
an un
desen
repreze
ntativ.

Anexa 1

,, Galben ca puful de pui


Străluceşte şi e mare
Agăţat în cer de-un cui
Pălărie rotitoare.
Ziua-l vezi iar noaptea nu-i,
Pe pământ e ca o floare.”  (Soarele)

                  Sursa: www.PovestiCuTalc.ro

,,Tata soare
Patru fete are:
Prima îngheţată,
A doua dezgheţată,
A treia rodeşte,
A patra strânge şi agoniseşte.
Împreună soarele nu le-ntâlneşte;
Să vedem, cine ghiceşte?” (Anotimpurile)

             Sursa: http://www.interferente.ro/ghicitori-despre-
anotimpuri.html

,,Sunt două surori în lume


Neasemenea la nume:
Una albă, luminată,
Și alta neagră, întunecată,
Se gonesc prin lumea lungă
Și nu pot să se ajungă”. ( Noaptea și ziua

              Sursa: http://ghici-ghicitori.blogspot.ro/2012/01/ghicitoare-


despre-noapte-si-zi.html

Fişă de evaluare 

Pământul. Soarele

1.Completează:

           Când partea


globului este
luminată de soare
acolo
este.......................
           În ..............ore, 
Pământul face o
mişcare de rotaţie
completă.
           Pământul se
roteşte în jurul
Soarelui într-un
interval
de..........................
   2. Încercuieşte
răspunsul corect:
Pământul
este:                                
                  
a.       o planetă
b.      o stea
c.       o formă de relief

        Mişcarea de
rotaţie a Pământului
se realizează:
                             a.  în
jurul Soarelui
                             b.  în
jurul axei sale
                             c.  în
jurul Lunii

        Axa imaginară a


Pământului  uneşte:
a.       continente
b.      mări şi oceane
c.       polii

S-ar putea să vă placă și