Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor:
Disciplina: Fizica
Clasa: a VIII-a

Subiectul leciei: Fenomene termice


Tipul leciei: Lecie de recapitulare i sistematizare a cunotinelor.
Timpul acordat: 45 min.
Subcompetene:
- s stpneasc un ansamblu de cunotine fundamentale specifice unitii de nvare;
- s utilizeze mrimile fizice caracteristice fenomenelor termice studiate n rezolvri de probleme;
- s rezolve diferite situaii-problem.

Obiective operaionale: la sfritul leciei elevul va fi capabil:


O1 S caracterizeze fenomenele termice.
O2 S descrie mecanismul cinetico-molecular n transformrile strilor de agregare.
O3 S deosebeasc modurile de transmitere a cldurii.
O4 S ilustreze prin exemple transformri reciproce ale lucrului mecanic i ale cldurii.
O5 S analizeze conceptele de cantitate de cldur, cldur specific, cldur latent, putere caloric i randament la rezolvarea problemelor.

Tehnologii didactice:
Metode: explicaia, conversaia, problematizarea, exerciiul, studiul de caz, jocul didactic, modelarea, observaia, experimentul, demonstraia.
Resurse: Condiiile materiale necesare snt asigurate de laboratorul de fizic.
Forme de instruire: expunerea oral cu elemente de conspectare, instruirea reciproc, lucrul independent, activitatea n grup.
Desfurarea leciei

Observaii
Obiective
Tehnologii didactice
Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevului Durata

Enun subiectul i obiectivele Noteaz n caiet.


leciei.
Menioneaz forma de organizare a ncepe s mediteze asupra 3min Explicaia
Evocarea leciei-joc didactic: ,,Cltoria unei subiectului. Conversaia
picturi de ap". Explic Clarific nelegerea condiiei
condiiile jocului. Anexa1. jocului.
Observaia
Provoac interesul i activeaz elevii Examineaz cunotinele sale i i
pentru participare n cadrul jocului. amintete ce tie despre subiect.

Propune extragerea fiei1 de pe Un elev extrage fia 1, anun condiia Explicaia


O1 planet. Analizeaz corectitudinea ntregii clase: Completeaz Exerciiul
O2 ndeplinirii sarcinii, schema de pe tabl menionnd Expunerea oral cu
organizeaz instruirea reciproc. strile de agregare n care a existat 5 min. elemente de
Provoac elevii la discuie, pictura de ap n cltoria sa i conspectare
ncurajeaz, stimuleaz activitatea procesele ce descriu trecerea
lor. substanei dintr-o stare de agregare n
alta. Propune colegilor s descrie
Realizarea mecanismul cinetico-molecular n
sensului transformrile strilor de agregare.
Propune extragerea fiei 2 de pe Un elev extrage fia 2, anun condiia Studiul de caz
O3 planet. ntregii clase. Va rspunde la ntrebare, Problematizarea
O4 Analizeaz corectitudinea celelalte ntrebri propunndu-le colegilor. 5 min. Instruirea reciproc
ndeplinirii sarcinii. Se implic doar Anexa 2.
pentru prevenirea situaiei de blocaj
i pentru corectarea rspunsurilor n
caz de necesitate.
Propune extragerea fiei3 de pe Un elev extrage fia 3,anun condiia Experimentul
O5 planet. Asigur cu utilajul i ntregii clase. Formeaz un grup (4 elevi) Activitatea n grup
materialele necesar echipa de elevi de lucru i rezolv problema Problematizarea
ce ndeplinete independent sarcina. experimental. Rezolvarea problemei o
prezint ntregii clase.( Pentru rezolvarea 15 min
n cadrul grupului -10 min; pentru
prezentare 5 min).Anexa 3.
Propune extragerea fiei4 de pe Un elev extrage fia 4, anun condiia Activitatea n grup
planet. Se implic doar pentru ntregii clase. Demonstraia
prevenirea situaiei de blocaj i Rezolv o problem mpreun. Anexa 4. Observaia
pentru corectarea rspunsurilor n Rezolv problema la tabl. Explicaia
caz de necesitate. Analizeaz rspunsul. 10 min.
Analizeaz corectitudinea
ndeplinirii sarcinii.

Propune extragerea fiei 5 de pe Un elev extrage fia 5, anun condiia Instruirea reciproc
O1 planet. Asigur elevii cu fie pe ntregii clase. Stabilete sensul logic al Studiul de caz
O5 care snt semnate: A; F. expresiei. Anexa 5. i exprim propriile Conversaia
Reflecie idei. 3 min.
Motiveaz rspunsul.
Realizeaz un schimb de opinii.
Extrage fia 6 de pe planet. Noteaz sarcina n caiet. Lucrul independent
Prezint coninutul:
Elaboreaz un proiect de salvare a 2 min.
Extindere picturii de ap pentru viitorul
Planetei Pmnt. (Sarcina va fi
realizat pe parcursul sptmni).
Profesorul face analiza leciei. Elevii ndeplinesc autoevaluarea activitii Explicaia
Propune elevilor s ndeplineasc lor n cadrul leciei. 2 min. Modelarea
autoevaluarea activitii lor n cadrul
leciei. Verific realizarea
obiectivelor propuse.
Evalueaz activitatea elevilor.
Propune tema pentru acas. Noteaz sarcina n caiet.
Anexa 1
Jocul didactic: ,,Cltoria unei picturi de ap".
Materiale: 1. Planeta: Circuitul apei n natur.(80x50 cm).
2. Fie: picturi de ap - ce snt uor lipite pe planet.
Not: n dependen de capacitile de nvare ale elevilor din clas se modific numrul fielor i complexitatea lor.

Anexa 2
ntrebrile ce se conin n fia 2.
1. Prin ce se deosebete modul de transmitere a cldurii n ghea de modul de transmitere a cldurii n apa lichid?
2. D exemple de substane, prin arderea crora se degaj o cantitate de cldur.
3. Explic sensul fizic al ecuaiei calorimetrice.
4. Pentru a topi un obiect din aur vei folosi un vas din aluminiu? Motiveaz rspunsul.
5. Demonstreaz pe baza experimentului transformarea reciproc a lucrului mecanic i a cldurii. Utilaj: O srm din aluminiu; termometrul cu alcool.
6. Un elev, rezolvnd o problem referitoare la calculul randamentului motorului termic a obinut rezultatul:= 1,2. Apreciaz rspunsul, motiveaz.

Anexa 3
Problem experimental:
Determin cldura specific a substanei din care este confecionat corpul solid, avnd utilajul: termometru,vas cu ap cald, cilindru gradat, dinamometru,
calorimetru.
Anexa 4
Problem:
Determinai randamentul motorului unui automobil ce dezvolt o putere de 80W, consumnd 12 kg de motorin pe or.

Anexa 5
Stabilete sensul logic al expresiei:
1. Pentru a face urgent reparaie vei alege vopsea ce conine ulei.
2. Fiind medic, n caz de febr, pentru micorarea temperaturii corpului, vei recomanda ungerea lui cu alcool.
3. Fiind proprietarul unui autovehicul, vei avea grij de starea motorului ct i a filtrului din toba de eapament.

S-ar putea să vă placă și