Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Fizica
Clasa: a IX-a
Data:
Tipul lectiei: de comunicare/de asimilare a cunoștințelor
Subiectul lecției: Câmpul magnetic al Pământului.

Unități de competențe:
Argumentarea rolului câmpului magnetic al Pământului în protejarea de radiaţii cosmice.

Obiective operaționale:
O1 – să caracterizeze apariția câmpului magnetic al Pământului;
O2 – să argumenteze importanța câmpului magnetic al Pământului;
O3 – să determine legătura dintre activitatea solară și câmpului magnetic al Pământului.

Strategia didactică:
Metode de predare: expunerea, conversația euristică, observația, problematizarea.
Mijloace de învătămînt: softuri educaționale, manualul.
Forma de organizare: individuală, frontală.

Desfășurarea lecției

Etapele Ob. ACTIVITATEA DE ÎNVAȚARE


lecției
Activitatea profesorului Activitatea elevului

Evocarea Notează absențele elevilor.

(10 min) Creează un climat cooperant.

Propune elevilor o serie de întrebări pentru a Răspund la întrebările


actualiza cunoștințele elevilor și pentru ai provoca la propuse
discuție:

1. „Ce reprezintă câmpul magnetic?”


2. Care sunt sursele de câmp magnetic?
3. Cum poate fi reprezentat câmpul magnetic?
4. Unde în viața cotidiană se aplică cunoștințele
despre câmpul magnetic?
5. Cum funcționează busola?

Realizare Întrebă elevii care este structura Pământului? (soft Răspund la întrebare și
a sensului educațional) Structura internă a Pământului verifică dacă nu au greșit
(learningapps.org) urmărind softul
(25 min) educațional.

O1 Propune elevilor să explice apariția magnetismului


Pământului folosindu-se de softul educațional Urmărind animația
prezentat. https://www.mozaweb.com/ro/ro/Extra- explică cum apare
Animatii_3D-Campul_magnetic_al_Pamantului- magnetismul
47092?autostart=1 Pământului.

Descrie experimentul lui Gilbert: el a confecţionat o


sferă din minereu magnetic şi a cercetat acţiunea Ascultă relatările
acesteia asupra unui ac din fier. El a stabilit că acul profesorului.
de fier are acelaşi comportament ca şi acul magnetic
al busolei la suprafaţa Pământului. Astfel, a fost
formulată concluzia că Pământul este un magnet
gigantic.

O1 Explică informația neînțeleasă pentru elevi, îi


corectează și îi ajută să deducă concluzii corecte: Cu ajutorul altei
animații din același soft
- Nucleul interior este solid, iar în jurul său se educațional, determină
rotește nulcleul exterior lichid, datorită rotației polii magnetici ai
Pământului; Pământului.
- Această mișcare a nucleului exterior face ca el să
genereze niște curenți electrici în jurul cărora
apare câmpul magnetic;
- Polul nord magnetic și polul nord geografic nu
coincid, între ele este o declinație magnetică cu
unghiul de corecție de 11,5˚.
Știați că ...

O2 - polii magnetici ai Pământului se deplasează?


- polii magnetici pot să se inverseze?
-

Explică elevilor (folosind același soft educațional) că Elevii își expun părerile:
câmpul magnetic al Pământului este distorsionat cauze consecințe.
datorită acțivității Soarelui. Ca consecință sunt
O3 aurorele polare prezentate în filmulețul cu adresa:
Se informează din
https://www.youtube.com/watch?v=cDk2rSgBlko manual ce reprezintă
vântul solar, aurorele
polare.

Vizionează filmulețul.

Reflexia O2 Propune să determine în câteva propoziții care este Determină importanța


importanța câmpului magnetic al Pământului. câmpului magnetic al
(7 min) Pământului.

Extindere Tema pentru acasă: Noteaza în agende tema


pentru acasă.
(2 min) Scrieți o comunicare structurată cu subiectul „Rolul
câmpului magnetic al Pământului”. Drept reper luați
indicațiile din manual, pagina 69

Fișa de autoevaluare a elevilor.

S-ar putea să vă placă și