Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Obiectul: Fizica
Clasa: a VI – a
Data: 06.04.2022
Tipul lecţiei: mixtă
Unitatea de învăţare: Fenomene optice
Tema: Surse de lumină, corpuri transparente, opace şi translucide
Competențe specifice:
- Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor fizice,a terminologiei, a conceptelor, a legilor şi a
metodelor specifice domeniului; explicarea funcţionării şi utilizării unor produse ale tehnicii întâlnite în viaţa de zi cu zi;
- Investigarea ştiinţifică experimentală şi teoretică ;

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie să fie capabili:
01 – să definească şi să clasifice sursele de lumină;
02 – să dea exemple de surse de lumină.
03 – să definească corpurile transparente, opace şi translucide;
04 – să dea exemple de corpuri transparente, opace şi translucide;

Strategii didactice:
-organizarea învăţării: colectiv şi individual;
-locul de desfăşurare a lecţiei: laboratorul de fizică;
-metode de instruire: experimentul demonstrativ, observaţia, explicaţia, conversaţia euristică, problematizarea;
-mijloace de învăţământ: tabla, creta, caietul de notiţe, lanterne, folie de celofan, foaie de hârtie îmbibată în ulei, placă metalică,
carton,plastic,manual, proiector;

Scenariul activităţii didactice


Forme de Mijloace și
Etapele Obiective
Activitatea profesorului Activitatea elevului organizare procedee
lecţiei operaţionale
Descoperirea
Moment Pregăteşte clasa pentru lecţia nouă. Individuală dirijată;
organizatoric Ascultă ; Explicația
Evocare https://youtu.be/u-UShEL562 Se pregătesc pentru Frontală
5 min secvență video din „Profesorul trăsnit”: lecție
Fenomene optice.
01 Suntem întotdeauna și peste tot Elevii răspund.
înconjurați de lumină, fiind parte
integrantă a vieții. Lumina a reprezentat
un mister şi o provocare pentru oameni
încă din cele mai vechi timpuri. Lumina,
însoţeşte viaţa, bucuria, mişcarea, căldura,
în timp ce contrariul ei, întunericul, poate
sugera noapte, mister, odihnă, dar şi frică. Elevii scriu titlul Frontală
Lucrurile, pot fi „clare ca lumina zilei” lecţiei pe caiete.
sau „misterioase ca noaptea”.
Realizarea 02
sensului
20 min Profesorul anunță începerea studierii unui
nou capitol: Fenomene optice Conversația
Subiectul: Surse de lumină, corpuri Elevii scriu pe caiete.
transparente, translucide și opace. Elevii analizează Observația
Anunță obiecticele lecției iaginile Individual
Profesorul le propune elevilor sa Răspund la întrebări.
analizeze imaginile 1 și 2 de la televizor.
https://view.livresq.com/view/ Elevii privesc Frontal
5f2c0d1b848b0f3cc965ffc8/ prezentarea
Profesorul prezintă elevilor exemple de
surse naturale și artificiale (prezentare Elevii trec la tablă și
ppt) determină tipurile de Experimentul
surse de lumină
Profesorul cere elevilor să dea exemple de
surse de lumină şi să precizeze categoria
din care fac parte. (Fișă la tablă)
Expunerea
Corpurile care primesc lumina de la o sistematică
sursă de lumină sunt corpuri luminate. Elevii constată:
-Lumânarea se vede
Realizează un experiment demonstrativ clar prin folia de Conversația
având la dispozitie următoarele materiale: celofan. euristică
lumânare, folie de celofan, foaie de hârtie -Lumânarea nu se
îmbibată în ulei, placă metalică. vede prin placa de
Mod de lucru: metal.
 Se aprinde lumânarea şi se priveşte -Lumina trece prin
succesiv prin folia de celofan, foaia hârtia îmbibată în Descoperirea
de hârtie îmbibată în ulei, placa ulei, dar nu se poate Individual
Reflecția metalică. distinge conturul
15 min lumânării.

03  Se aprinde lumânarea şi se priveşte Mărind numărul de Descoperirea


prin folia de celofan împăturită straturi de celofan, dirijată
(numărul de straturi de celofan observarea lumânării
creşte progresiv). este mai dificilă.
Elevii formulează Frontal Observația
Concluzii: concluzii.
Din punct de vedere al trecerii luminii În grup
prin ele, corpurile pot fi clasificate în trei Elevii scriu pe caiete. Expunerea
clase:
a) corpuri transparente: permit
trecerea luminii prin ele şi
Extindere observarea clară a obiectelor situate
în spatele lor (ex. folia de celofan). Frontal Problematizarea
8 min 04 b) corpuri opace: nu permit trecerea
luminii prin ele (ex. placa Elevii răspund.
metalică). Investigarea
05 c) corpuri translucide: permit trecerea
luminii prin ele, dar nu permit
observarea clară a obiectelor situate Notează tema. Observația
Comunicarea în spatele lor (foaia de hârtie Individual
temei pentru îmbibată în ulei).
acasă
2 min Transparenţa corpurilor este relativă, Frontal Autoevaluarea
(depinde de grosimea stratului de
substanţă).
Individual
Profesorul cere elevilor să dea exemple de
corpuri transparente, opace şi translucide.

Comunică tema: Tema 1 pag.85; ex. 2,4


pag.88
(manual).

Ministerul Educației și Culturii al Republicii Moldova


Instituția Publică Gimnaziul Rublenița
Proiect didactic
la fizică:
„Surse de lumină, corpuri transparente, opace și translucide”

A realizat:
prof.de fizică
Sterenco Rita
Grad didactic II

2022

S-ar putea să vă placă și