Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a V-a
UNITATEA DE INVATAMANT: IP Gimnaziul Bumbăta
INVATATOARE: Catană Elena
DISCIPLINA: Științe
UNITATEA DE INVATARE:
SUBIECTUL: Lumina
TIPUL LECTIEI: mixtă
Unitatea de competență:
3.1 Explicarea relației cauzale în producerea fenomenelor din natură.
3.2. Desfășurarea unui demers investigativ pentru determinarea caracteristicilor fenomenelor din
natură.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O.1 Sa identifice diferite surse de lumina pe baza materialului didactic;
O.2 Sa deosebeasca in urma unor experimente corpurile transparente, opace,
translucide;
O.3 Sa realizeze experimente simple pe baza unor ipoteze date;
O.4 Sa comunice in maniera proprie modul de formare a umbrei in urma obsevarii unui
experiment;
O.5 Sa alcatuiasca enunturi despre diferite surse de lumina folosite in gospodarie.
RESURSE
*Procedurale:
a) Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, observatia, execitiul, jocul
decoperirea, experimentul, activitatea practica, brainstorming
b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
*Materiale: fise de lucru individual si pe grupe, planse didactice, manual, informatii
redate pe suport electronic
*Temporale: 45 min.
Material bibliografic:
 Dumitra Radu, Mihaela-Ada Radu, Științe ale Naturii ed. Aramis
 Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu Științe ale Naturii, ed. Aramis

SECVENTEL OB. MODUL DE ABORDARE A STRATEGII EVALUA


E LECTIEI OP. DEMERSULUI DIDACTIC DIDACTICE RE
MOMENT Se asigura conditiile necesare unei exercitiul
ORGANIZATOR desfasurari optime a activitatii: pregatirea organizatoric
IC
materialului didactic, organizarea elevilor /
in cinci grupe, aranjarea mobilierului. frontal

Se verifica tema sub aspect cantitativ si


calitativ. Se selecteaza elevi care sa Conversatia
VERIFICAREA
CUNOSTINTEL prezinte propriile raspunsuri ale temei
pentru acasa. Exercitiul initiala
OR
ANTERIOARE Se initiaza o conversatie referitoare la /
lectia precedenta - Sunetul Frontal RAI

Se realizează un experiment simplu – un experiment


elev scrie pe tablă numele planetei noastre,
apoi alt elev legat la ochi încearcă să scrie brainstorming
CAPTAREA O.3 şi el numele planetei. Se explică astfel
ATENTIEI importanţa luminii pentru om. conversatia
Scriu pe tablă cuvântul lumină. Le /
propun elevilor să spună tot ce le vine în frontal
minte în legătură cu acest cuvânt.

Se anunta tema si obiectivele propuse


ANUNTAREA
TITLULUI SI A intr-o maniera accesibila elevilor; se scrie
OBIECTIVELOR conversatia
titlul noii lectii la tabla: Lumina
Se explica elevilor ca in urma activitatii
de astazi vor dobandi noi cunostinte cu
privire la importanţa luminii în viaţa
explicatia
cotidiană, tipuri de lumină, formarea /
frontal
umbrei, corpuri transparente, translucide,
opace,fenomene produse de lumină.
Se adreseaza elevilor intrebarea: “In
timpul noptii putem observa obiectele
inconjuratoare?”. Astfel se conduc elevii
spre descoperirea corpurilor luminoase si a explicatia
celor care emit lumina. Se realizeaza o
clasificare a surselor de lumina in observatia
naturale si artificiale. /
Se cere elevilor sa dea exemple de surse frontal
O.1
de lumina naturale (Soarele, fulgerul etc.)
si atificiale (lampa cu petrol, becul electic,
felinarul, televizorul etc.) avand la baza
diferite imagini prezentate de catre
invatatoare.
DIRIJAREA Se explica faptul ca lumina se propaga in experimentul
INVATARII
toate directiile, ajunge la corpurile din jur dirijat
si astfel ele devin vizibile. Corpurile atinse
de lumina sunt de mai multe feluri in explicatia
functie de modul in care permit trecerea
luminii.
Se fac unele experimente simple: se
O.3
citeste un text printr-un geam, printr-o
bucata de lemn, prin diverse tipuri de
materiale textile.
Se clasifica astfel obiectele in
O.2 transparente, opace, translucide. activitate
Corpurile care permit luminii sa treaca practica
prin ele = corpuri transparente
Corpurile care nu permit luminii sa demonstratia
treaca prin ele = corpuri opace
Corpurile care permit luminii sa treaca
partial prin ele = corpuri translucide
Se pun in calea luminii diferite obiecte
opace si se observa cum se formeaza
umbra si cum se modifica aceasta in
functie de pozitia sa fata de sursa de
O.4 lumina. conversatia
Se discuta cu elevii in urma
experimentului si se stabileste concluzia: explicatia
In spatele corpurilor opace luminate se /
formeaza o zona neluminata numita frontal
DIRIJAREA umbra. Umbra are forma asemanatoare
INVATARII cu a corpului. Dimensiunile umbrei depind
de pozitia sursei de lumina.
Se adreseaza elevilor urmatoarea
intrebare: “Luna e o sursa de lumina
naturala?”. Se asculta raspunsurile
elevilor. Se explica apoi ca luna primeste
lumina de la soare si nu are lumina proprie
fiind un satelit natural al pamantului.
Se propune echipelor sa alcatuiasca exercitiul
O.5 cinci enunturi despre sursele artificiale de /
lumina folosite in gospodarie. Se asculta pe grupe
raspunsurile fiecarei echipe si se
evidentiaza cele mai reusite.

Se ofera fiecarui elev o fisa individuala. explicatia proba


Se explica sarcinile date si se anunta scrisa
OBTINEREA
timpul pe care il au la dispozitie exercitiul
PERFORMANTE
I / finala
individual

Se fac aprecieri generale si individuale conversatia


INCHEIEREA asupra modului de desfasurare a lectiei. /
ACTIVITATII frontal
Se anunta tema pe care o au pentru
acasa.
SCHIŢA TABLEI

Lumina este o formă de energie.

Corpurile care produc şi răspândesc lumină se numesc surse.


Acestea pot fi:
-naturale: Soarele, stelele, fulgerele, lava unui vulcan, licuricii,
unii peşti;
-artificiale: becul, tubul de neon, focul, lumânarea, televizorul etc
Corpurile pot fi:
-transparente (permit trecerea luminii prin ele: sticla)
-opace (nu lasă lumina să treacă: lemnul, zidul)
-translucide (lumina pătrunde parţial: foaia de hârtie, ceaţa)

Lumina se transmite întotdeauna în linie dreaptă.


Lumina naturala este lumină albă şi este compusă din 7 culori, culorile
curcubeului: roşu, oranj, galben, verde, albastru, indigo şi violet.

Dacă lumina provenită de la o sursă întâlneşte un corp opac, în


spatele acestuia se formează umbra lui (demonstraţie).
Nume:........................ Data:....................
Fisa de lucru

1. Notează enunţurile cu adevărat ( A) sau fals ( F):

__Pământul primeşte lumină de la Lună.


__Soarele este sursă de lumină.
__Lumina naturală este de culoare galbenă.

2. Încercuieşte răspunsul corect:


Este posibil ca umbra unui catel sa fie mai mare decat a unui lup?
a. nu este posibil deoarece căţelul este mai mic de statură decât lupul;
b. da, este posibil deoarece dimensiunile umbrei depind de poziţia sursei de lumină;

3. O căprioară priveşte suprafaţa liniştită a unui lac din pădure. Uimită, pe


suprafaţa apei, zăreşte o altă caprioară şi se întreabă:
a. să fie oare sora mea geamănă?
b. să fie oare imaginea mea formată datorită reflexiei luminii?

Nume:........................ Data:....................
Fisa de lucru

1. Notează enunţurile cu adevărat ( A) sau fals ( F):

__Pământul primeşte lumină de la Lună.


__Soarele este sursă de lumină.
__Lumina naturală este de culoare galbenă.

2. Încercuieşte răspunsul corect:


Este posibil ca umbra unui catel sa fie mai mare decat a unui lup?
a. nu este posibil deoarece căţelul este mai mic de statură decât lupul;
b. da, este posibil deoarece dimensiunile umbrei depind de poziţia sursei de lumină;

3. O căprioară priveşte suprafaţa liniştită a unui lac din pădure. Uimită, pe


suprafaţa apei, zăreşte o altă caprioară şi se întreabă:
a. să fie oare sora mea geamănă?
b. să fie oare imaginea mea formată datorită reflexiei luminii?

S-ar putea să vă placă și