Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Curcubeul. Culoarea corpurilor

Data: 30 noiembrie 2011


Clasa: a IV a

coala cu clasele I-VIII Tnad


Cadru didactic: Prof. pt. inv.primar: Petrue Dorina

Aria curricular: Matematic i tiine


Disciplinele de nvmnt abordabile interdisciplinar: matematic, fizic, biologie, chimie
Unitatea de invatare: Aer, aer peste tot
Tema: Curcubeul. Culoarea corpurilor
Tipul leciei: transmitere de cunotine
Obiective operaionale:
O1 s interpreteze succesiunea unor fenomene i procese din natur;
O2 s cunoasc culorile ce compun lumina alb;
O3 s observe n natur culorile curcubeului i fenomenul apariiei acestuia;
O4 s cunoasc alte surse de lumin (artificiale);
O5 s realizeze experimente simple;
O6 s aplice noiunile de matematic i fizic;
O7 s cunoasc importana luminii ca energie regenerabil (energa solar);
Obiective ale evalurii:
O1 s cunoasc culorile luminii albe (ROGVAIV);
O2 s neleag fenomenul formrii curcubeului;
O3 s clasifice sursele de lumin i influena lor asupra corpurilor;
O4 s cunoasc importana luminii ca energie;
Strategii didactice: conversaia, jocul didactic, observaia, experimentul, ciorchinele.
Bibliografie: - PIIL, Tudor, tiinte ale naturii manual de clasa a IV a, Ed. Aramis, 2006.
- MITRU, Elena, BORBELI, Lucica, Strategii didactice interactive,Ed.DPH, 2010

Evenimentele
lectiei

Ob.
oper
ation
ale

Moment
organizaoric

Strategia didactica
Coninuturi/tipuri de activiti

Resurse

Forma
de org.

Evalua
re

Activitatea elevilor

Procedurale

Materiale

Temp
orale

-creeaz condiiile necesare bunei


desfurri
-distribuie fie;

-elevii pregtesc
materialele necesare;

Explicaia

-fie;
creioan
e

2 min

Colectivul
clasei

Joc
didactic

plana
-fia
lucru;

10
min

Activitatea n
grup

Pe
grupe

Metoda
ciorchinele

fia de
lucru;

3 min

Activitatea pe
grupe

Activitatea

profesorului

Captarea ateniei

O1
O6

-afiarea planei: O cltorie;


-explicarea sarcinilor de pe fi;
-recompensa;

-urmresc
explicaiile;
-rezolv sarciniile;

Prezentarea
situaiei de
nvare

O1

-crearea situaiei de nvare (ploaia


torenial urmat de apariia
curcubeului);
-ntrebare: Ce este curcubeul?

-rspunsurile elevilor

Anunarea
obiectivelor/temei

-nvtorul anuna titlul i obiectivele;

- elevii ascult.

Expunere
a

-fie ;

2 min

Frontala

Organizarea i
ndrumarea
nvrii

Se explic:
-fenomenul formarii curcubeului si
culorile acestuia (ROGVAIV);
-tipuri de lumin: naturale i artificiale;
-culoarea corpurilor i influena luminii
asupra lor,
Experiment: mrul rou, lumina
roie=culoarea neagr;
Importana luminii ca energie
regeneratoare;

- elevii urmresc
explicaiile;

Explicaia
Conversaia;

Manual

15
min

Colectiv
ul clasei

Experimentul

Mar
Lumini
colorate

Obinerea
performanei

Se realizeaz schia la tabl;

-Elevii noteaz pe
caiete;

Exerciiul
M. indiv.

Manual

5 min

Colectiv
ul clasei

Asigurarea
reteniei i a
transferului

Prezentarea n Power Point Show a unor


imagini cu fenomenul studiat i a unor
imagini cu utilizarea energiei;

-elevii urmaresc
prezentarea;

Observaia

Comput
er/video
proiectr

10
min

Colectivul
clasei

Frontala

ncheierea/Aprecieri

-nvtorul face aprecieri

-elevii primesc tema:


ex.aplicative

Conversatia

Manual

2 min

Colectiv
ul clasei

O1
O2
O3
O4

O5
O7

ANEXA I
Fi de lucru

Popasul I
Joc didactic:Ajut iepuraul s ajung la adpost tiind c poate s treac n siguran numai peste csuele care au
un numr ce se mparte exact la 9.

Popasul II
De ce plutete la suprafaa apei orice corp care intr n lac?
Apa este: a) dulce
b) cald
c) foarte srat
Popasul III
Ce fenomen natural a produs carbonizarea brazilor?
Rspuns: .........................................................
Din ce cauz s-a produs acest fenomen:

sarcina norului
sarcina copacului

Dac ai terminat repede, bravo!Acum grbete-te spre caban! Vine ploaia

+
+

ANEXA II
Schi
Curcubeul
Este un fenomen natural ce apare dupa ploaie;
Descompunerea luminii albe, la trecerea acesteea prin picturile de ap, baloane de spun, pete de ulei, sticle i alte medii
transparente;
Are apte culori: ROGVAIV
Exist mai multe tipuri de lumin: naturale i artificiale;

Culoarea corpurilor difer n funcie de tipul de lumin


Experiment: mr rou + lumina roie = mr rou
mr rou + lumin verde/albastr = mr negru

Importana luminii: surs de energie regenerabil (ex. panourile solare)

Anexa III
Plansa folosita pe parcursul proiectului

S-ar putea să vă placă și