Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic de scurtă durată

Disciplina de studiu : Educația plastică


Modulul : ,,Alfabetizare vizuală”
Tema: Transformare a formelor reale în imagini vizual-plastice.
Subiect liber
Profesor : Stoleru Elena

DATA : 25.09.2019
CLASA :5
ARIA CURRICULARĂ : Arte
Disciplina de studiu : Educația plastică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : ,,Alfabetizare vizuală”
TEMA LECȚIEI : Transformare a formelor reale în imagini vizual-plastice.
SUBIECT liber
TIPUL LECȚIEI : Lecția de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
TIMPUL REZERVAT : 45 min
COMPETENȚA SPECIFICPĂ :
2. Exprimarea de sine prin creații vizual-plastice, demonstrând creativitate și gust estetic.
UNITATEA DE COMPETENȚĂ :
1.3. Aprecierea modalităților de transformare a formelor reale în creații vizual-plastice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1-să recunoască forme ale obiectelor din natură și să le clasifice;
O2-să stabilească asemănarea între formele plastice și cele din natură;
O3-să provpace forme de diferite tipuri;
O4-să creeze o compoziție conform subiectului lecției.
STRATEGII DIDACTICE :
Metode : observația,demonstrația,dialog dirijat,exercițiul,comentarea,prezentarea;
Mijloace : planșe model,tehnici de lucru la alegere,panoul de lucrări.
Forme de organizare : frontală,scaunul prezentatorului.
STRATEGII DE EVALUARE: frontala,scaunul prezentatorului.
BIBLIOGRAFIE :
 Curriculum Educaţie plastică clasele V- VII-a. Chişinău 2019.555
Puică-Vasilache E., Ursu Z. Educaţie plastică. Manual pentru clasele V-VI-a,
Editura Litera Internaţional, Chişinău, 2016.
Puică-Vasilache E., Ursu Z. Educaţie plastică. Ghid pentru profesori. Editura Litera
Internaţional, Chişinău, 2008.
SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului t’
lecției operaț.
Moment organizatoric: -elevii se pregătes pentru lecție; 3’
-organizarea clasei; -răspund la întrebările profesorului;
Evocarea

-verificarea temei pentru acasă; -notează în caiete denumirea temei noi;


-reactualizarea cunoștințelor(-Numiți
formele obiectelor și spațiilor din mediul
înconjurator?(forme ale copacilor,ale
construcțiilor,ale terenurilor etc.));
O1 Intuiți și observați: -elevii sunt atenti la predare temei noi si 15’
O2 -Ce este linia?(Linia in artele plastice este o solicita explicatii suplimentare;
Realizarea
sensului

suprafata care are una din -raspund la intrebarile profesorului;


dimensiuni(lungimea) mult mai mare fata -elevii lucreaza in grup ,realizand sarcina;
de cealalta dimensiune(latimea));
-Ce fel de linii întilnim ?(dupa formă:subțiri
și groase,continue
Lucru in grup: și -Eevii prezinta lucrarile realizate; 20’
Refecția

Creati compozitii ce vor contine forme


geometrice,spontane si abstracte(formarea -Criterii de success:
a 4 echipe). 1. Identific elementele de limbaj vizual-
Propun citeva subiecte: plastic;
-Recomanda sarcini de lucru pentru acasa; -noteaza tema pentru acasa. 2’
Extinderea

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și