Sunteți pe pagina 1din 6

DISCIPLINA:EDUCAȚIE PLASTICĂ

CLASA: a VII-a
DATA : 13.01. 2020
AN SCOLAR : 2019-2020
Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnazială ”Mihail şi Gavril”,Smârdan, Galaţi
PROFESOR: Mihai Cristina

PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVĂŢARE: Compoziţie plastică
SUBIECTUL LECŢIEI: Compoziţie dinamică cu mai multe centre de interes
SUBIECTUL APLICATIV: Lumea insectelor
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare -evaluare (formarea priceperilor si deprinderilor)
SCOPUL LECŢIEI: Insusirea modalitatii de obtinere a compoziţiei dinamice deschise dar şi valorificarea şi dezvoltarea creativităţii
TIMPUL: 50 minute

COMPETENŢE GENERALE

2. Utilizarea de instrumente şi tehnici variate specifice artelor vizuale, plastice şi decorative


3. Exprimarea ideilor, sentimentelor şi a mesajelor, utilizând limbajul artistic-vizual în contexte variate

COMPETENȚE SPECIFICE

2.2. Valorificarea valenţelor expressive ale limbajului plastic în studio după natură şi/sau compoziţiei
- obţinerea elementelor de limbaj prin tehnici grafice, de pictură şi de modelaj
3.1.Explorarea unor modalităţi noi de exprimare a ideilor, sentimentelor şi mesajelor prin compoziţii plastice
-realizarea de compoziţii folosind redarea în perspectivă a formelor
OBIECTIVE OPERATIONALE

Pe parcursul orei elevii vor dobândi următoarele competenţe:

O1 -profundarea noţiunilor de compoziţie plastică şi tipurile de compoziţie închisă şi deschisă;


O2 -asimilarea cunoştinţelor legate de compoziţia statică şi dinamică;
O3 -realizarea unei compoziţii dinamice cu două sau trei centre de interes;
O4 -abordarea ritmului prin utilizarea optimă a elementelor de limbaj plastic;
O5 -dezvoltarea creativităţii şi originalităţii în organizarea compoziţiei.
O6 -evidenţierea centrelor de interes ale compoziţiei prin mijloace plastice;
O7 -să își dezvolte o atitudine pozitivă față de studiul educației plastică;
O8 - să exerseze deprinderi de comunicare și colaborare cu profesorul și colegii;

METODE SI PROCEDEE:
1. Conversaţia
2. Explicaţia
3. Demonstaţia
4. Observația
5. Problematizarea

FORME DE ORGANIZARE: -a conținuturilor -integratoare


-a activității -frontal, individual

MATERIALE DIDACTICE: - pentru profesor: - manual de educatie plastică


- planșe metodice,
- reproduceri de artă-album,
- pentru elevi: - manual de clasa a VI- a
- materiale de lucru: rigla, folie de aluminium, creion , radiera, pensula, tempera, bloc de desen,
cana cu apa.
MODALITAŢILE DE EVALUARE: Evaluarea produselor activităţilor; Observarea sistemică; Proba practică; Evaluare orală; Autoevaluare;
BIBLIOGRAFIE:
- „Educaţie plastică, clasa a VII-a,
-Programa scolară pentru clasa a VII-a
-Ghid metodologic pentru aplicarea programelor scolare din aria curiculara Arte-M.E.C si consiliu national pentru Curriculum,Bucuresti 2017
-Internet

SECVENȚE COMPETENȚE
DIDACTICE OPERATIONALE CONȚINUTUL LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

METODE MIJLOACE
Etapele lecției Obiective Competențe Activitatea profesorului Activitatea elevilor ȘI DE
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT

1.Etapa de O7 Asigur un climat favorabil Elevii așteaptă în Conversația Imagini digitale Evaluarea
organizare pentru o bună desfășurare a liniște începerea euristică Album de artă produselor
lecției. lecției. activităţilor
2 min Salut elevii, verific prezența Răspund la salut.
și ținuta elevilor.
Îndrum elevii în activități
de pregătire a materialelor
necesare și de stabilire a
ordinii și disciplinei.
Îmi pregătesc materialul
didactic.
2.Captarea Voi face o scurtă recapitulare a Elevii raspund la Conversația Imagini digitale Observarea
atenției O1 cunoștințelor despre întrebarile profesorului Explicația Album de artă sistemică
1.2. compoziţia plastică ; Observația
O2 Compoziţia plastică dirijată
5 min În clasa a V-a aţi învăţat că
O7 după modul în care sunt este o formă de
organizare a unei
O8 organizate elementele suprafeţe
compoziţia poate fi închisă, cu ajutorul elementelor
deschisă, statică sau dinamică,
insistând pe primele două tipuri de limbaj plastic
de compoziție. ( punctul, linia, forma,
Cum este organizată o culoarea, pata de
compoziţie închisă?.... culoare, valoarea) şi a
mijloacelor de
...dar compoziţia deschisă?....
expresie: centrul de
interes, contrastul,
Se redefineşte compoziţia
dominanta, ritmul,
plastică cu mai multe centre de proporţia, alternanţa,
interes – compoziţia statică şi suprapunerea, simetria,
compoziţia dinamică... asimetria etc.
...compoziţia statică nu
are legătură cu
nemişcarea
personajelor ci cu
structura ei liniară
predominant verticală
şi orizontală. Această
structură creează
impresia de stabilitate.
De asemenea culorile
nu dezvoltă contraste
puternice, ci sunt
armonioase. Poate avea
mai multe centre de
interes
-compoziţia dinamică,
spre deosebire de cea
statică, este dominată
de axe şi forme oblice,
frânte, spiralate,
circulare, unghiulare
etc. Culorile sunt în
contraste puternice de
închis- deschis, cald-
rece, complementar,
etc. Poate avea mai
multe centre de interes
3. Anunțarea O7 Elevii au de realizat o Elevii sunt atenți la Conversația Imagini digitale Observarea
obiectivelor O8 compoziție dinamică cu profesor si notează Expunerea- Album de artă sistemică
și a temei 1.2. ajutorul elementelor de limbaj tema. Dialogul
plastic şi a mijloacelor de Vom avea discuții cu dirijat
2 min expresie, având ca subiect rol clarificator
“Lumea insectelor”
Acest subiect “Lumea
insectelor” antrenează atât
imaginaţia cât şi spiritul de
observaţie al elevilor.
4.Prezentarea O1 Le prezint elevilor informații Conversația Lucru cu Evaluare orală
situației de O2 despre modalităţi tratare pe Elevii participă activ Expunerea mijloace
învațare baza amprentelor lăsate de folie la oră; (explicativă) didactice:
O7 de aluminiu, şi a liniei, dar şi în -elevii urmăresc Dialogul reproduceri,
5 min 2.2. funcţie de capacitatea de a imaginile și modul de dirijat planșe, colecții de
3.1. imagina, De asemenea, prin realizare; imagini digitale
varietatea instrumentelor de -elevii notează in
lucru pe care le pot utiliza, în caiet noile cunostințe;
rezolvarea acestei teme, le
solicită şi le dezvoltă
dexteritatea.
Prezint reproduceri de artă dar
exemplific pe tablă şi
posibilităţi de realizare a
centrelor de interes
5 . Dirijarea Pe parcursul activităţii liber- -elevii sunt atenți la Exercițiul Coli de desen Probă practică
activitatii O1 aplicative urmăresc realizarea cerințele
O2 etapelor de lucru. profesorului;
30 min 2.2. Urmăresc activitatea elevilor şi -ascultă explicatiile şi
O3 3.1. pun întrebări astfel încât să realizează lucrarea
O4 conducă la realizarea practică;
O5 obiectivelor propuse -lucrează individual;
-îndrum elevii în permanenţă
O6 individual dar şi frontal
-de asemenea le demonstrez
individual, intervenind în
planşe, dacă este necesar,
pentru a depăşi momentele de
împotmolire sau de
nesiguranţă.
6. Verificarea O1 Urmăresc respectarea temei Elevii sunt atenţi. Conversaţia Evaluarea
cunostintelor O2 date şi a modalităţilor de Vor face o scurtă Observaţia orală
insuşite realizare; a centrelor de interes, evaluare a muncii
1.2. originalitatea în compunerea lor.
3 min spaţiului plastic şi finalitatea
lucrării
7.Incheierea O1 După finalizarea planşelor, Exprimă judecăţi de Conversaţia Autoevaluare
lecţiei; O2 expun planşele la tablă, astfel valoare despre Apreciere
Aprecieri şi aceştia au ocazia să observe propria lucrare dar şi verbală
recomandări punctele tari din anumite planşe despre lucrările
dar şi lucrările pe care elevii le- colegilor.
3 min ar fi putut valorifica mai mult. Elevii vor strânge
Fac aprecieri verbale. materialele, şi vor
face curat la locul de
lucru.

S-ar putea să vă placă și