Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Liceul Teoretic ,,Olimp” Puhaceni

Proiect didactic la educaţia plastică


Tema Compoziţia dinamică
Elaborat:Croitor Natalia, profesor de educatie plastica,
PROIECT DIDACTIC
Data:24.01.2020
Profesor: Croitor Natalia
Clasa: VII
Disciplina:Educaţie plastică
Tema plastica: Compoziţia dinamică
Subiectul: Jocuri de iarna
Tipul lectiei: de priceperi şi deprinderi
Timpul: 45min.
Competenţa specifică:
Reprezentarea plastică a structurilor şi fenomenelor naturii în diverse materiale şi tehnici de artă.
Subcompetenţa:
-Dezvoltarea capacităţii de organizarea a spaţiului plastic.
-Realizarea compoziţiilor plastice statice şi dinamice
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1 Să identifice compoziţiile dinamice din lucrări plastice şi reproduceri de artă
O2 Să cunoască termenii de atelier şi consecutivitatea procesului creativ
Psihomotorii:
O3 Să realizeze o compoziţie dinamică în linii zigzagate, active, ondulatorii
Afective:
O4Să manifeste atitudini faţă de frumos

O5 Să analizeze/ autoanalizeze lucrările proprii şi ale colegilor conform criteriilor expuse de profesor
Strategii didactice:
Metode şi procedee: dialogul dirijat, ,,Ştiu,/ vreau să ştiu/am învăţat” ,explicaţia, demonstrarea, ,observaţia, activitatea Independentă,
analizarea, compararea
Materiale didactice: lucrări plastic, creion simplu, creioane colorate, pixuri colorate
Forme de organizare: frontală, individuală.
Scenariul didactic
Etapele OB Activitatea profesorului Activitatea elevilor Do Metode Mijloace Forme de
lectiei organizare
Op zare
. Şi evaluare
/ min

Evocarea O4 1.Momentul organizatoric. Îşi pregătesc instrumentele 2 Material şi Frontală


şi materialele de lucru. instrumente
Se asigură condiţiile necesare bunei
desfăşurări a orei de educaţie plastică plastice
Sunt atenti.
2. Salutul. Apelul

3.Reactualizarea
cunoştinţelor. 3 Dialogul
-Compoziţia statică! dirijat
-Ce temă am studiat anterior?
-Aranjarea elementelor de
-Ce numim compoziţie? limbaj plastic într-un tot
unitar după anumite
scheme, legităţi.
-Dar ce ar fi compoziţia
statică? - Aranjarea elementelor de
limbaj plastic în scheme
constituite din linii pasive-
orizontale sau verticale.

Realizarea O2 1.Anunţarea temei şi a frontală


sensului obiectivelor operationale
Asculta cu atentie si 5
Anunţă tema şi obiectivele recepţionează obiectivele
lecţiei. operaţionale ale lecţiei tabelul ,,Şti
u,/ vreau
Elevii îşi exprimă opiniile.
să ştiu/am
O1 Afişează la tablă Elevii completează învăţat”
tabelul ,,Ştiu,/ vreau să primele 2 rubrici ale
ştiu/am învăţat” tabelului.

- Ce cunoaştem despre -Are mişcare…


compoziţia dinamica? Explicarea

-Ce dorim să cunoaştem


-Cum trebuie să amplasăm
despre compoziţia dinamică?
elementele compoziţionale
în foaie!...

-Pentru a înţelege mai bine Citesc informaţia din


5 Lucrul cu Manualul
vom deschide manualul la pag. manual.
manualul de
92,93 şi vom afla ce este
ed.plastica
compoziţia dinamică.
-Compoziţia dinamică
-Ce numim compoziţie
creează impresia de
dinamică?
mişcare, acţiune,
instabilitate prin aranjarea
într-un anumit mod al
elementelor şi a
mijloacelor de expresie
plastică.
Demonstrează cu ajutorul
lucrărilor plastice schemele Privesc atent şi urmăresc
compoziţionale active,
O1 dinamice, care structurează indicaţiile profesoarei. Demonstra frontală
semnele plastic într-un rea
Lucrări
echilibru instabil.
artistico-
plastice

Realizarea O3 2.Conducerea si dirijarea


sensului activitatii practice Motto:
frontală
,,Adevărata artă este cea în
care mâna, mintea şi inima Descifrează motto-ul 3
merg împreună”. propus aducând
Analizarea Material şi Observare
(John Ruskin) argumente.
instrumente sistematica
Propune elevilor să realizeze o 20
Realizează lucrarea grafice
compoziţie dinamică realizată
practică conform cerinţele
din linii zigzagate, ondulatorii
expuse de profesoară. individuală
O2 sau spiralate. Lucrul
Subiectul: ,,Jocuri de iarna” Se detemină asupra practic
subiectului şi încep lucrul.
Tot acum ei pun
Supraveghează lucrul intrebarile legate de
elevilor,dă indicatii de lucru aspectele pe care poate ca
unde este cazul. nu le-au inteles

Se confirma sfaturilor
primite

Reflecţia O1 1.Realizarea feed-back-ului generalizar frontală


ea
-Elevi, am aflat ceva nou Completează tabelul. 3
despre compoziţia dinamică? Compoziţia dinamică se
Haideţi ,împreună, să formează din:
completăm rubrica,,…Am
-utilizarea schemelor
învăţat”
compoziţionale alcătuite
din linii curbe, frânte şi
oblice;

-prezenţa contrastelor
puternice de umbră şi
lumină şi a celor de
culoare.

Elevii se autoevaluează şi
2. Expoziţia tinerilor talente 4 Analizarea Individual
evaluează lucrările
O5 Scoate in fata clasei elevi care colegilor
au realizat cele mai reusite
individuală
lucrari si citiva cu desene mai
Reflecţia O5 putin reusite. Solicit elevii sa-si comparare
analizeze citeva dintre lucrari. a
Apreciază lucrarile mai putin
bine realizate cu accent pe
partile bune ale acestora
pentru a-i incuraja.
Analiza lucrărilor se va face după
criteriile:
-respectarea temei plastice;
-folosirea tehnicilor specifice;
-originalitatea;
-creativitatea;
-criteriul cromatic;
Elevii îşi vor strânge materialele,
-acurateţe. lăsând băncile curate
Solicită elevilor să-şi strângă
materialele şi să lase băncile curate

S-ar putea să vă placă și