Sunteți pe pagina 1din 8

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Cahul


Catedra Disciplini educative

Proiect didactic la educaţia plastică


Tema Compoziţia statică
Elaborat: Cojocaru Ina, profesor de arte plastice, grad didactic doi

Cahul, 2014
PROIECT DIDACTIC
Data:______________

Profesor: Cojocaru Ina

Clasa: 6-a,,A,B,C”

Disciplina:Educaţie plastică

Tema plastica: Compoziţia statică

Subiectul: Compoziţia statică . Realizarea unei compoziţii pe registru orizontal sau vertical

Tipul lectiei: de priceperi şi deprinderi

Timpul:45min.

Competenţa specifică:
Cunoaşterea şi utilizarea diverselor materiale, tehnici şi instrumente de artă.
Subcompetenţa:

-Dezvoltarea capacităţii de organizarea a spaţiului plastic.


-Realizarea compoziţiilor plastic statice şi dinamice

Obiective operaţionale:

Cognitive:

O1 Să identifice compoziţiile statice din lucrări plastic e şi reproduceri de artă

O2 Să cunoască termenii de atelier şi consecutivitatea procesului creativ


Psihomotorii:

O3 Să realizeze o compoziţie static pe register orizontale, vertical sau mixte

Afective:

O4Să manifeste atitudini faţă de frumos

O5 Să analizeze/ autoanalizeze lucrările proprii şi ale colegilor conform criteriilor expuse de profesor

Strategii didactice:

Metode şi procedee: jocul didactic, demonstraţia, explicaţia, observaţia, conversaţia, activitatea Independentă.

Materiale didactice: lucrări plastic, creion simplu, creioane colorate, pixuri colorate

Forme de organizare: frontală, individuală.


Scenariul didactic
Etapele OB Activitatea profesorului Activitatea elevilor Do Metode Mijloace Forme
lectiei de
Op zare
organiza
.
/ min re

Şi
evaluare

Evocarea O4 1.Momentul organizatoric. Îşi pregătesc instrumentele 2 Manualul Frontală


şi materialele de lucru. de
2. Salutul. Apelul
ed.plastica
Sunt atenti.
3.Reactualizarea 5 Joc individua
Material şi
cunoştinţelor. didactic lă
O1 instrumente
Are un vas cu întrebări la tema Cei mai liniştiţi elevi vor plastice
studiată anterior. trece în faţa clasei şi vor
explicarea Lucrări
răspunde la întrebări.
-Numeşte ramura artei plastice artistico-
în care este utilizată acuarela, -Pictura plastice
guaşa, tempera?

- Pentru ce avem nevoie de


-Pentru a modela şi sculpta
eboşuare (cuţitaşe) la orele de
obiecte din plastelină sau
educaţie plastic?
lut.
-Enumeră materialele şi -Acuarelă, guaş, creioane,
instrumentele de lucru în arta radieră, foi de album,
plastică? paletă, pensule etc.

-Care este diferenţa tăriei -Cele cu tăria H sunt mai


creioanelor simple H faţă de tari, lasă o urmă îngustă
cele B? pasivă, iar cele B
desenează evidenţiat şi
mai gros.
-Din ce material poate fi
-din păr de veveriţă,
confecţionată o pensulă?
bursuc, ponei, capră, fire
sintetice.

Realizarea O2 1.Descoperirea temei şi


sensului anunţarea obiectivelor
Descoperă tema lecţiei 5
operationale
descifrând exerciţiul
Alfabetul
Va afişa la tablă un alfabet propus de profesoară.
cifrat
cifrat.
Elevul cel mai activ va
scrie în pătrăţelele libere
tema lecţiei ,,Compoziţie
statică”.
Anunţă tema şi obiectivele
Asculta cu atentie si
lecţiei. recepţionează obiectivele Explicarea
operaţionale ale lecţiei

Elevii îşi exprimă opiniile.


-Cine îmi spune ce numim
compoziţie?

-Pentru a afla mai detaliat vom Citesc informaţia din


5 Lucrul cu
deschide manualul la pag. 90 manual.
manualul
şi vom afla ce este compoziţia ş
ice este compoziţia static.
-Organizarea elementelor
-Ce numim compoziţie?
plastic într-un spaţiu dat
pentru a obţine un tot
unitar.

-Aranjarea elementelor de
-Ce este compoziţia statică?
limbaj plastic în scheme
constituite din linii
passive- orizontale sau
vertical.
Demonstrează cu ajutorul
Privesc atent şi urmăresc
lucrărilor plastic schemele pe
indicaţiile profesoarei. Demonstra
register orizontale şi verticale.
rea
Realizarea O3 2.Conducerea si dirijarea
sensului activitatii practice Motto:
Individu
,,Pentru a se dezvolta tot mai
ală
mult, omul trebuie să creeze, Descifrează motto-ul 3
nu să copieze.” propus aducând
(A. de Saint Exupery) Analizarea Material şi
argumente.
instrumente Observar
Propune elevilor să realizeze o 20
Realizează lucrarea grafice e
compoziţie statică pe registre
orizontale sau verticale. practică conform cerinţele sistemati
expuse de profesoară. ca
O2 Supraveghez lucrul Lucrul
Se confirma sfaturilor practic
elevilor,dau indicatii de lucru
unde este cazul. primite

Reflecţia O1 1.Realizarea feed-back-ului 2 generalizar frontală


ea
Ce numim compoziţia statică? Răspund activ la
întrebările profesoarei. dialogul
O5 2. Expoziţia tinerilor talente
dirijat
Scot in fata clasei elevi care au
realizat cele mai reusite
lucrari si citiva cu desene mai Analizarea
Reflecţia putin reusite. Solicit elevii sa-si 3
comparare
analizeze citeva dintre lucrari. Elevii se autoevaluează şi
a individua
Apreciez lucrarile mai putin evaluează lucrările

bine realizate cu accent pe
partile bune ale acestora colegilor
pentru a-i incuraja.

S-ar putea să vă placă și