Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 04 decembrie 2017


Clasa : VII-a
Disciplina : Educaţia tehnologică
Profesor :Artemii Oxana
Modulul :Croșetarea
Subiectul lecţiei: Croșetarea dantelei pe marginea băsmăluței/husei pentru scaun
Tipul lecţiei : mixtă
Subcompetență : executarea urmărind schema, respectând tehnicile de executare a picioruşelor cu 1, 2, 3 jeteuri.
Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O 1 – să posede informații generale privind varietatea articolelor croșetate, locul și rolul lor în viața omului;
O 2 – să execute elementele de bază ale croșetării;
O 3 – să execute modelul de dantelă pe marginea băsmăluței/husei pentru scaun în baza schemei grafice;
O 4 – să explice semnele convenționale și aplicarea lor în lucrul practic;
O 5 – să respecte regulile tehnicii securității şi normele sanitaro-igienice în timpul croșetării;
O 6 – să soluționeze independent problemele practice apărute în procesul lucrului;
O 7 - să –și dezvolte capacitatea de a lucra în grup și individual;
O 8 - să sesizeze frumosul în creația populară.
Strategii didactice:
Metode şi tehnici: conversaţia, explicaţia, observarea, demonstraţia, jocuri didactice, comentarea, pixuri în pahar, labirint, lucrul
practic, ordonarea, continuă gândul, păianjenul.
Mijloace didactice: model de băsmăluţă cu dantelă croșetată, model de husă pentru scaun, schema grafică a dantelei, a husei, croșetă, ață, foarfece,
postere, marchere.
Forme de activitate: frontal, individual, în grup.
Surse informaţionale:
1. Curriculum şcolar pentru clasele V-IX, Educaţia tehnologică, Lyceum, Chişinău, 2010.
2. Colac T., Gîscă A., Posternac Gr., Postolachi E., Procoavă V., Surcov E., Educație tehnologică clasele VII-VIII, Litera Educațional,2012
3. Secrieru- Harbuzaru P., Rusu A., Educaţia tehnologică, manual Clasa IV, Cartier, Chişinău, 2001.
4. Grosu E., Croitoru R., Ciobanu L., Educaţia tehnologică, manual Clasa IV, Epigraf, 2008.
5. Bondarenco N., Colac T., Ghidul profesorului la educația tehnologică pentru clasele VII-VIII, Litera Educațional,2007
6. Eşanu A., Ghid la educaţia tehnologică, Clasa V-IX, Lumina, Chişinău, 2001.
7. Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru clasele I-IX, Lyceum, Chișinău, 2011.
Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


operaţionale

I. Momentul Dragi elevi, vă salut. Aşezaţi-vă comod şi simţiţi-vă Elevii pregătesc toate cele Evaluare initială
organizatoric bine. Se recomandă elevilor pregătirea locului de necesare și se aranjează la locul
lucru. de lucru.

II. Evocare O1 Proverbul : „Munca este brățară de aur”. Comentarea proverbului: Evaluare
Munca este o brățară care formativă
strălucește în continuu dacă a
folosești, iar de o lași uitată – o
mănâncă rugina.

Se propune spre rezolvare câte un labirint la fiecare


grup.

Gr.I Gr.II Gr.III Grupul I – Croșetele, Evaluare


Grupul II – Firele, formativă
O1 Grupul III - Foarfecele
Elevii din fiecare grup
O7 meditează și rezolvă labirintul,
căutând calea de succes, apoi îl
afișează pe tablă și
demonstrează.

Elevii la solicitarea profesorului


Se controlează lucrul efectuat pe acasă: selectând pixuri din pahar, Evaluare
- Se propune: Metoda *Pixuri în pahar* răspund la întrebări, culegând formativă
O1 Elevii trebuie să culeagă de pe arborele dat frunze de pe copac.
frunze pe care sunt expuse întrebări la care
trebuie să răspundă. - Meșteșug popular, se
mânuiește cu croșeta și fire, se
1. Ce este croșetarea? croșetează obiecte frumoase.
2. Cu ce putem asocia obiectele croșetate? - Se asociază cu păianjenul.

3. Care sunt materialele și ustensilele utilizate -Croșeta, firele, foarfecele.


în croșetare?

4. Numiți două sinonime ale cuvântului - Igliță sau ac de croșetat.


croșetă…

5. Enumeră elementele de bază ale croșetării -Primul ochi liber, lanțul din
pe care le cunosti. ochiuri libere, picioruș fără
jeteu, picioruș cu 1, 2 jeteuri.

6. Ce garnisim cu dantelă croșetată? -Băsmăluțe, servețele, ștergare,


fețe de masă etc.

7. După ce ne conducem ca să croșetăm? -După schema grafică


reprezentată prin semne
convenționale.
O2 - Astăzi vom croșeta marginea băsmăluței cu Evaluare
III. Realizarea dantelă/husă pentru scaun. formativă
sensului O3 - Se anunță subiectul și obiectivele lecției de Elevii ascultă atent.
azi.
O4 - Cum se execută piciorusul fără jeteu?

Elevii urmăresc schema grafică


din proiectul elaborat, etapele de
executare a elementelor de bază
ale croșetării
Explică planșa ilustrativă.
O2 Demonstrează : Observă. Evaluare
O4 a) Executarea elementelor de bază ale Analizează. formativă
croșetării ; Comentează.
b) Formarea colțului; Reproduce cele prezentate.
c) Anunță criteriile de evaluare.

Lucrul practic:
- Organizarea activității practice; Realizează lucrul practic
O3
- Executarea pe marginea băsmăluțeia conform criteriilor de evaluare. Evaluare
O6 dantelei/husei pentru scaun; formativă
O7 - Observarea și dirijarea activității elevilor. Repetă normele de igienă și
O5 - Reamintirea normelor de igienă și regulilor regulile de securitate în timpul
de securitate în timpul croșetării. croșetării.

IV. Reflecție O8 Propune *Continuă gândul ...* I grup – Pot să coase, să


O7 -Multe lucruri mai pot face, brodeze, Fantezii să croșeteze.
Două mâini, dacă-s dibace... II grup – Pot bucate să gătească,
Dulciuri să ne pregătească. Evaluare
III grup – Două mâini – minuni formativă
-Multe lucruri mai pot face, frumoase, Are ea – Zeița casei.
O1 Două mâini, dacă-s dibace,
Numai fata alintată, Elevii ascultă atent.
Nu muncește niciodată.

Evaluare
- Propune să comenteze proverbul: Comentează proverbul formativă
O8 Munca îl scutește pe om de trei vicii: de plictiseală,
O1 de lene și de sărăcie.
V. Totalurile. Elevii își notează tema pentru Evaluare
Temă pentru Se apreciază elevii și le propune pentru acasă să acasă. sumativă
acasă. O8 alcătuiască câte un rebus și de continuat croșetarea
O1 dantelei pe marginea băsmăluțeihusei pentru scaun
O3 conform schemei grafice

S-ar putea să vă placă și