Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

ÎNVĂŢĂTOARE: Anghenie Monica


CLASA: clasa I A
ŞCOALA: Liceul tehnologic. “Al.Vlahuță”, Podu Turcului
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA TEMATICĂ: EROI DE POVESTE
SUBIECTUL: Acvariul cu pești
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
MIJLOC DE REALIZARE: pictură, decupare după contur, lipire, umplere fond
DATA: 16.05.2019
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice
2.1. Identificarea unor caracteristici/proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut
2.3. Realizarea de obiecte/construcții/folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile
COMPETENŢE INTEGRATE:
CLR 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în context de comunicare cunoscute
MM 2.1. Cântarea individual sau de grup, asociind mișcarea sugerată de text și ritm
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
 COGNITIVE:
OC1 - sǎ identifice materialele de lucru;
OC2 –să enumere etapele de lucru;
OC3 – să decoreze cât mai original lucrările confecționate;
1
 PSIHOMOTORII:
OPM1 – să decupeze după contur;
OPM2 – să lipească șabloanele;
OPM2 – să asambleze părțile componente pentru realizarea lucrării finale;

 AFECTIVE:
OA1 - vor manifesta iniţiativă pentru rezolvarea corectă a sarcinilor primite;
OA2 – vor aprecia lucrările colegilor și pe cea proprie;

RESURSE:
I. Bibliografice:
 Barboni, E., Bojneag M. (2002), Pictura - mai mult decât o joacă, Editura Emia
 Cristea, M. (2009), Metodica predării educaţiei plastice în învăţământul primar şi preşcolar, Editura Corint
 Ştefan-Cărădeanu, V., Hăhăianu, F., Apopei, E. (2014). Ghidul cadrului didactic - clasa I. Editura Joy
 Ştefan-Cărădeanu, V., Hăhăianu, F., Apopei, E. (2014). Arte vizuale şi abilităţi practice – clasa I. Editura Joy
 *** Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice – Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin
Ordin al Ministrului Nr.3418 / 19/03/2013.
II. Metodologice:
1. strategia didactică: mixtă
2. metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstaţia, observaţia dirijată, exerciţiul, turul galeriei, jocul;
3. mijloace de învăţământ: laptop, boxe, hârtie creponată, șabloane, coli A2 , foarfecă, lipici, recompense, acuarele.
4. forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

2
III. Temporale
45 minute activitate de predare – învăţare - evaluare
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei Ob. Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare


op. Metode şi Resurse Forma de
procedee materiale organizare
1.Captarea OA1 Le prezint copiilor o cutie, pe care, le spun, că a Conversaţia Fișa cu Activitate Observarea
atenţiei lăsat-o Pinocchio, și în care se află o surpriză poezia frontală sistematică
4’ (un peștișor)
V-ar plăcea să avem în clasă un peștișor de aur?
Ce știți voi că poate să îndeplinească acesta?
De ce obiect avem nevoie pentru acesta?
2.Enunţarea temei Sunt prezentate obiectivele operaţionale Conversaţia Activitate Observarea
şi a obiectivelor într-o formă accesibilă: Copii, astăzi vom frontală sistematică
2’ realiza acvarii în care să locuiască peștișorul de Explicaţia
aur.
Vom colora vietățile marine, le vom decupa
după contur și le vom lipi pe interiorul
acvariului.
3.Actualizarea Inițiez un scurt dialog despre mediul de viață Conversaţia Planșa Activitate Evaluare orală
OA1
cunoştinţelor 3’ acvatic. frontală
-Unde trăiesc peștii, căluții de mare și scoicile?

3
-Ce alte viețuitoare mai cunoașteți?
4. Prezentarea OA1 Se precizează faptul că în această lecţie vom Conversaţia Colajul Activitate
noului conţinut 1’ realiza un colaj: ,,Acvariul cu pești”. Se frontală
prezintă elevilor colajul finit, realizat de
învățătoare.
5. Dirijarea Împart copii în două grupe.Îi rog pe aceștia ca Activitate Observarea
învăţării 15’ împreună să se gândească la o viețuitoare frontală sistematică
marină, care va reprezenta numele grupei din Individuală
care face parte.
OC1

Vom face câteva exerciţii pentru încălzirea


OC2 mâinilor (strângem şi desfacem pumnii, ploaia,
lupta cocoşilor).
Închid pumnii și-i desfac,y Exercițiul
OPM1
Degetelor fac pe plac:
OPM2
OPM3
Clap, clap, clap! Observare
OA1 Pocnim din degete! sistematică
Picură ploaia din ce în ce mai tare!
Mâna lebădă o fac,
Care dă uşor din cap!
Lebedele în jur privesc,
Mâinile eu le rotesc,
Ploaia cade neîncetat,

4
Vârful degetelor bat!
Explic copiilor modul de lucru, urmărind
OC1
următoarele etape:
a) Prezentarea și intuirea modelului
Copiii vor identifica materialele de lucru care s- Explicaţia
au folosit în realiarea lucrării.
Se va intui materialul de pe mese:
Ce materiale aveți pe bănci?(șabloane, coală
albă A2, hârtie verde creponată, lipici, foarfece)
Din aceste materiale vom realiza ,,acvariul cu
pești’’
b) Explicarea și demonstrarea modului de
lucru. Explicația
Explic și demonstrez etapele de realizare
a lucrării, precum și criteriile pe baza Demonstrația
cărora se va realiza evaluarea lucrărilor. Lucrarea
-se pregătește cartonul A2 și se pictează model
fondul cu albastru.
- se colorează peștișorii
- se decupează șablonul de pe contur cu
ajutorul unui foarfece
- se lipesc peștișorii în interiorul cartonului
- se lipesc fâșiile de hârtie creponată verde
formând algele.(Anexa 1)
5
c) Executarea lucrării de către elevi
Creez climatul necesar (asigur fondul Observaţia Lipici
OC3 sonor-,,Un vapor’’); Pe grupe Observarea
Pe parcursul acestui moment, îndrum, Foarfece sistematică
corectez, încurajez, atenționez.
Intervin atunci când elevii au nevoie de Acuarele
ajutor/sprijin.
Se urmărește capacitatea elevilor de a folosi
corect materialele necesare și de a respecta
etapele de lucru

6
6.Obţinerea Elevii care au realizat colajul, vor primi hârtie Conversația Activitate
performanţei 8’ albă și vor realiza singuri un peștișor. Explicația individuală
Exercițiul
7.Feedback 2’ Se realizează pe întreg parcursul orei.

8.Evaluare 6’ Voi afișa în fața clasei lucrările. Se vor face Conversaţia Lucrările
OA1
aprecieri în funcție de următoarele criterii: elevilor Turul galeriei
-corectitudinea decupării; Recompense Activitate Autoevaluarea

OA2
-aranjarea elementelor; frontală
-acuratețea lucrării;
-aspectul estetic al lucrării în ansamblul ei.
Grupa care a respectat toate criteriile în
realizarea lucrării, va primi o scoica și va fi
câștigătoare.

7
9.Retenţie - Ce am realizat în această oră? Conversaţia Activitate Evaluare orală
frontală

Transfer conversația Activitate


De ce credeți că peștii nu trăiesc pe uscat? frontală
La ce credeți voi că mai folosesc peștii, în afara
înfrumusețării mărilor și a oceanelor?

Anexa 1
Etapele de realizare a lucrărilor:
1. Se pregătește cartonul A2 și se pictează fondul cu albastru;
2. Se colorează peștișorii;
3. Se decupează șablonul după contur cu ajutorul unui foarfece;
4. Se lipesc peștișorii în interiorul cartonului;
5. Se lipesc fâșiile de hârtie creponată verde formând algele;
6. Finisarea lucrării.

8
Anexa 2
Criterii de evaluare a lucrărilor elevilor:
1. Respectarea etapelor de lucru corespunzătoare lucrării propuse(pictură, decupare după contur, asamblare, lipire);
2. Realizarea integrală a lucrării;
3. Corectiudinea execuției;
4. Originalitatea lucrării;

S-ar putea să vă placă și