Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate

DATA: 24.10.2023
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala gimnazială nr. 25
CLASA: I
CADRUL DIDACTIC: Panea Claudia
NUMELE STUDENTULUI: On Emilia

ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii

DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Arte vizuale şi abilităţi practice


UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Universul meu
TEMA LECŢIEI: Curcubeul
TIPUL LECŢIEI: Formarea de priceperi și deprinderi

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul orei, elevul va fi capabil să:
O1 – denumească materialele necesare pentru realizarea experimentului Curcubeul;
O2 – aranjeze bomboanele pe marginea farfuriei;
O3 – pună în mijlocul farfuriei puțină apă caldă;
O4 – explice ce s-a intâmplat în timpul experimentului.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: povestirea, observația, conversația, explicația, demonstrația, experimentul, exercițiul, audiția;
Mijloace: povestea Tom şi Jerry, fotografie curcubeu, bomboane colorate, farfurie întinsă, apă caldă,
oțet, modelul învățătoarei, cântecul Culorile, recompense;
Forme de organizare: frontal, individual.

EVALUARE: aprecieri verbale, încurajări.

BIBLIOGRAFIE:
Activitate stiintifica! Experiment: Curcubeul! (2023, October 23). SuntParinte.ro.

https://www.suntparinte.ro/activitate-in-familie/activitate-stiintifica-experiment-curcubeul

Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa

a II-a, Bucureşti, 2013 https://www.edums.ro/invprimar/37_AVAB_CP_II_OMEN.pdf

Strategia didactică
Ob. Metode Mijloace Forme de Evaluare:
Etapele activităţii op. Demersul didactic organi- Metode şi
zare indicatori
F G I
1.Momentul Pentru o bună desfăşurare a activităţii se vor X X
organizatoric lua în vederea următoarele: aerisirea sălii de
(3 min) clasă și asigurarea materialelor necesare orei de
arte vizuale și abilități practice.

2. Captarea şi Captarea atenţiei se realizează printr-o scurtă Povestirea Povestea X X


orientarea atenției povestire: „Tom şi Jerry sunt prieteni şi au
(9 min) hotărât să facă o plimbare cu avionul. Abia se
terminase ploaia şi cerul era din nou fără nori.
Puteau vedea oraşul până departe. Avionul
zbura lin, prietenii se bucurau de călătorie,
când deodată…o mulţime de culori i-a învăluit.
Era nemaipomenit! Ca un brâu vărgat aruncat
pe cer. Şi se întrebară cei doi ce o fi şi asta?
Nu era nici vreo pasăre ciudată şi nici un
avion. Şi totuşi, ce este, şi ce caută pe cer?”
Copiii sunt solicitaţi să emită păreri în Conversația
legătură cu ce cred ei că au întâlnit cei doi
prieteni. Se orientează discuţiile, astfel încât să
se concluzioneze că era vorba de un curcubeu.
Elevii sunt solicitaţi să spună dacă au văzut
un curcubeu şi cum arată el, când se formează.
Se prezintă o fotografie ce reprezintă un Fotografie
curcubeu (anexa 1). curcubeu
Se explică ce este un curcubeu (fenomen Explicația
care se datorează trecerii luminii soarelui prin
picăturile de apă din aer şi care are un aspect
multicolor).
3. Reactualizarea Se cere identificarea culorilor de pe Observația Fotografie X X
cunoștințelor curcubeu. Conversația curcubeu
(2 min)

4. Anunțarea Se anunţă faptul că astăzi, la ora de arte Conversația x


subiectului activității vizuale și abilități practice, vor realiza un
și a obiectivelor experiment cu bomboane colorate prin care vor
(1 min) obține un curcubeu.

5. Prezentarea noului Intuirea materialului folosit


conţinut şi dirijarea O1 „- Ce materiale aveți pregătite pentru Conversația Bomboane X X Ip:
învăţării (15 min) realizarea experimentului?” colorate, denumirea
Materialele pe care le avem pregătite sunt farfurie corectă a in-
bomboane colorate, farfurie întinsă, apă caldă, întinsă, strumentelor
oțet. apă caldă, de lucru
oțet E:orală
Prezentarea și analiza modelului
Voi analiza împreună cu copiii modelul cu Conversația Modelul
ajutorul următoarelor întrebări: învățătoa-
„- Ce am realizat eu?” ( Un curcubeu ) rei
„- Ce culori au bomboanele pe care le-am
folosit?” (roșu, orange, galben, verde, albastru,
indigo și violet)

Explicarea și demonstrarea tehnicii de


lucru
Le voi arăta copiilor cum vom realiza Explicația Bomboane
experimentul: aranjăm bomboanele pe Demonstra- colorate,
marginea farfuriei, punem în mijlocul farfuriei ția farfurie
puțină apă caldă, apoi oțet. Experimen- întinsă,
tul apă caldă,
Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici oțet
ai mâinilor
1- Cu coatele sprijinite de masă, închidem Exercițiul
și deschidem pumnii; Observația
2- Cu coatele sprijinite de masă, depărtăm Demonstra- X X
și apropiem degetele; ția
3- Plouă! - copiii imită cu degetelele
căderea stropilor de ploaie;
4- A ieșit soarele!

6. Obținerea O2 Se va realiza lucrarea propriu-zisă după ce Exercițiul Bomboane X Ip:


performanței (15 min) O3 dau copiilor semnalul de începere. În timp ce Experimen- colorate, respectarea
realizează experimentul, eu voi supraveghea tul farfurie modului de
modul de lucru, voi da explicații individuale întinsă, lucru
acolo unde este cazul și le voi reaminti să apă caldă,
lucreze curat. oțet
După ce timpul alocat s-a scurs, voi da
semnalul de încetare a lucrului.
Voi adresa următoarele întrebări: Conversația X X
O4 „- Ce s-a intamplat in timpul experimentului
?”
„- Ce ati face diferit data viitoare ?”
„- Ce s-a intamplat cu bomboanele folosite
si ce mix de culori s-a format?”

7. Asigurarea feed- Copiii sunt invitaţi să audieze cântecul Culori- Audiția Cântecul X X
back-ului (3 min) le și să indice pe lucrările lor culorile întâlnite în Conversația
textul cântecului.
8. Încheierea Voi face aprecieri colective şi individuale Conversația X X E: aprecieri
activității (2 min) referitoare la desfăşurarea întregii activităţi. verbale,
Voi oferi recompense. recompense

S-ar putea să vă placă și