Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate

DATA: 20.10.2023
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala gimnazială nr. 25
CLASA: I
CADRUL DIDACTIC: Panea Claudia
NUMELE STUDENTULUI: On Emilia

ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii

DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Arte vizuale şi abilităţi practice


UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Universul meu
TEMA LECŢIEI: Galaxia. Stea tridimensională prin tehnica origami.
TIPUL LECŢIEI: Formarea de priceperi și deprinderi

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul orei, elevul va fi capabil să:
O1 – denumească materialele necesare pentru realizarea lucrării Stea tridimensională prin tehnica
origami;
O2 – decupeze hârtia A4 în formă de pătrat;
O3 – plieze hârtia pătrată în formă de inimă, respectând ordinea etapelor de împăturire;
O4 – să asambleze decorațiunea 3D în cadrul grupei;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: povestirea, conversaţia, explicaţia, descrierea, exerciţiul practic, observarea,
expunerea;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: foi colorate, foarfece, lipici, povestea, lucrare model, lucrarea finală,
abțibilde;
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe.

EVALUARE: aprecieri verbale, încurajări, interevaluarea în cadrul grupului.

BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa

a II-a, Bucureşti, 2013 https://www.edums.ro/invprimar/37_AVAB_CP_II_OMEN.pdf

Amazing diy. (2020, January 28). Pinterest. https://ro.pinterest.com/pin/773704410970747957/

Admin. (2016, August 5). Povestea celor 1000 de cocori de la Hiroshima. Istorie Pe Scurt.

https://www.istorie-pe-scurt.ro/povestea-celor-1000-de-cocori-de-la-hiroshima/
Strategia didactică
Ob Metode Mijloace Forme de Evaluare:
Etapele activităţii . Demersul didactic organi- Metode şi
op. zare indicatori
F G I
1.Momentul Pentru o bună desfăşurare a activităţii se vor Expunerea X X
organizatoric lua în vederea următoarele: aerisirea sălii de
(3 min) clasă și asigurarea materialelor necesare orei de
arte vizuale și abilități practice.

2. Captarea şi Captarea atenţiei o voi realiza prin Povestea Povestirea Povestea X X


orientarea atenției celor 1000 de cocori de la Hiroshima (anexa1). (anexa1)
(9 min)

4. Anunțarea Anunţ copiii că azi vom realiza o decorațiune Conversația Lucrarea X


subiectului activității 3D, folosind tehnica origami. model
și a obiectivelor (anexa 2)
(1 min)

5. Prezentarea noului Voi împărți copiii în grupe de câte 4.


conţinut şi dirijarea Intuirea materialelor: Conversația Foi X X Ip:
învăţării (15 min) O1 Le cer elevilor să observe şi şă numească Observația colorate, denumirea
materialele de pe bănci (foi colorate, foarfece, foarfece, corectă a in-
lipici). lipici strumentelor
de lucru
Fiecare membru din grupă va avea de realizat E:orală
2 inimi din origami. Precizez că membrii
aceleași grupe vor folosi culori diferite pentru
realizarea inimilor.
Prezentarea lucrării model: Lucrarea
O2 Etapa 1: Foaia se decupează în formă de Conversația model
pătrat. Demonstra- (anexa 3)
O3 Etapa 2: Voi prezenta copiilor fiecare etapă a ția
împăturirii.

Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici


ai mâinilor
Aceste exerciții le vom face executând ceea ce Exercițiul X X
spune cântecelul: Demonstra-
1. Bate palmele ușor, ția
Bate palmele de zor!
Unu, doi,trei!
Unu, doi, trei!

2. Eu strâng pumnii și-i desfac


Degetelor fac pe plac.
Unu-doi, unu-doi,
Toți suntem acum vioi!

3. La pian acum cântăm,


Liniște, să ascultăm:
Plic-plac, plic-plac,
Melodiile îmi plac!

4. Plouă ușor. Să auzim!


Cu vârful degetelor banca lovim.
Plouă mai tare. Ploaia tot vine,
Lovim cu degetele bine.

5. Cad pietricele pe trotuare,


Să ciocănim și noi mai tare.
Tună departe, tună acum,
Batem cu pumnii: Bum-bum! Bum-bum!
6. Vreme frumoasă s-a făcut,
Un curcubeu a apărut.
Noi brațele ușor rotim
Și norii îi gonim.

6. Obținerea Realizarea propriu-zisă a lucrării:


performanței (15 min) Reiau etapele lucrării, iar elevii vor începe să Exercițiul Foi X X Ip:
lucreze împreună cu mine. După fiecare ciclu de practic colorate, respectarea
împăturire voi lua o pauză pentru a verifica Conversația foarfece, modului de
corectitudinea cu care elevii au împăturit. Demonstra- lipici lucru
Se vor realiza două lucrări de același fel (două ția
inimioare). Fiecare grupă de elevi va avea în
total opt inimi.Arăt cum se vor lipi lucrările. X X
O4 Elevii din aceeași grupă asamblează lucrările
pentru realizarea lucrării finale.

7. Asigurarea feed- La finalul lecției fiecare grupă își va expune Conversația Lucrarea X X Inter-
back-ului (3 min) lucrarea în fața clasei. Vor fi analizate pornind finală evaluarea în
de la următoarele criterii cadrul
 împăturirea respectând ordinea etapelor grupului
 asamblarea corectă a componentelor
lucrării
8. Încheierea Voi face aprecieri colective şi individuale Conversația Abțibilde X X E: aprecieri
activității (2 min) referitoare la desfăşurarea întregii activităţi. verbale,
Voi oferi recompense. recompense

Anexa 1

Sadako Sasaki avea doar doi ani atunci cand bomba atomica a lovit Hiroshima. Casa ei era la doi
kilometri departare de locul unde a explodat bomba. Majoritatea vecinilor lui Sadako murisera, insa
fetita nu a fost absolut deloc ranita.
Pana la momentul cand Sadako a ajuns in clasa a saptea ea era un copil normal, mergea la
scoala, avea activitatii cu colegii ei. Cu toate acestea, intr-o zi, dupa un concurs atletic, fata s-a simtit
foarte obosita si ametita si a crezut ca avea legatura cu alergarea. Dar nu a durat mult si aceleasi
simptome si-au facut aparitia din ce in ce mai des.
Intr-o zi a cazut si nu s-a mai putut ridica iar colegii au dus-o la spital ca sa vada ce patise.
Sadako a aflat ca are „boala bombii atomice” . Aproape toti oamenii care se imbolnaveau de aceasta
boala mureau. Sadako a vrut sa se intoarca la scoala, insa trebuia sa ramana in spital sub supravegherea
medicilor si acolo plangea amarnic.
Prietena ei a venit in vizita si i-a adus hartie de origami drept cadou si i-a spus fetei despre o
legenda. I-a povestit despre o pasare sacra in Japonia – cocorul, care traieste o suta de ani – iar daca o
persoana ranita impatureste 1000 de cocori, atunci persoana se va insanatosi, spunea legenda.
Dupa ce a auzit acest lucru, Sadako a gasit o raza de speranta si a inceput sa faca cocori din
hartie. Parintii fetei erau foarte ingrijorati. Veneau mereu la spital sa vorbeasca cu ea si sa o ajute sa
impatureasca cocori. Dupa ce a terminat de facut 500 de cocori origami, Sadako a inceput sa se simta
putin mai bine si medicii i-au dat voie sa se intoarca pentru putin timp acasa. Dar starea de slabiciune si
oboseala s-a reinstalat curand si a trebuit sa se reintoarca la spital.
Sadako nu si-a pierdut speranta si a continuat sa impatureasca cocori chiar daca avea dureri
insuportabile. Chiar si in aceste momente incerca sa fie increzatoare si zambitoare. Fetita a reusit sa
impatureasca 644 de cocori de hartie inainte sa adorma fara sa se mai trezeasca.
Toata lumea era foarte intristata de vestea disparitiei lui Sadako. Iar 39 dintre colegii ei de clasa,
intristati de pierderea prietenei lor, au infiintat un club de origami in amintirea ei si au terminat cei 1000
de cocori de hartie. Vestea s-a dus foarte rapid si 3.100 de scoli din 9 tari straine au aflat de povestea lui
Sadako. Impresionati, copiii au strans bani pentru a ridica un monument al Pacii in onoarea lui Sadako.
Copiii din intreaga lume continua sa trimita cocori impaturiti pentru a fi plasati langa
monumentul lui Sadako.
Anexa 2
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și