Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECTIE

Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială ”Sfinţii Constantin și Elena”


Clasa: a IV- a
Data: 12. 04.2023
Aria curriculară: Arte si tehnologii
Tema lecției: Tehnici de lucru – tehnica decolorării cu pic
Subiectul lecției: Tablou - „Copac de primăvară”
Tipul lecției: - formare de priceperi și deprinderi
Competențe specifice:
1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual;
1.2. Evidențierea caracteristicilor diferitelor categorii de elemente de limbaj plastic, în compoziții în mediul înconjurător și în imagini;
1.3. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat;
2.4. Remodelarea spațiilor și formelor printr-un demers plastic intenționat și prin tehnici variate.

Obiective operaţionale:
O1: să denumească materialele folosite în realizarea lucrării. Obiectivul se consideră atins dacă elevii numesc corect trei din cinci materiale
folosite la realizarea acestuia.
O2: să enumere etapele de lucru, pe baza analizei lucrării model si a explicațiilor primite. Obiectivul se consideră atins dacă elevii
formulează cel puțin trei etape din 4 etape de lucru fiecare care au legătură cu lucrarea analizată.
O3: să realizeze fondul. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev intinde uniform cu pensula cernela, pictând în totalitate coala de
desen, cu ajutorul învățătorului.
O4: să realizeze corect tabloul, respectând etapele de realizare. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev realizează lucrarea cel puțin
cu ajutorul învățătorului.

Strategii didactice:
1.Resurse procedurale:
a)Metode și procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, audiţia, demonstraţia, munca independentă, turul galeriei;
b)Forme de organizare: frontal, individual;

2.Resurse materiale: 8 puzzle –uri, coala de desen, cerneala, pensula, materiale decorative, pic, buline, diplome, PPT, laptop,
videoproiector, lucrarea model, ață, clipsuri.

3.Resurse umane: 6 elevi


4.Resurse temporale: 45 minute
5.Resurse spațiale: sala de clasă
6.Forme și tehnici de evaluare: expozitie pe sfoara, înmânarea diplomelor de participare

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvențel Obiective Organizarea conținuturilor Strategia didactică Ev


e lecției al
operatio- Metode și Mijloace Forme de ua
nale procedee organizare re

1. Pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei. Conversaţia lipici, pic Frontal Observ
Moment Asigur climatul de ordine şi disciplină necesar desfăşurării orei foarfecă area
organizat în bune condiţii. coala de compor
oric (Elevii îşi pregătesc materialele pentru buna desfăşurare a lecţiei.) desen A4 ta-
(2 min.) cerneală mentul
pensulă ui
elevilor
2. Elevilor le sunt expuse 8 planșe reprezentând peisaje diferite de Explicaţia Frontal
Reactuali iarnă: desene alb-negru și le sunt adresate intrebări:
za-rea In ce anotimp suntem? (Iarna)
cunoștințe Ce anotimp este ilustrat în cele 8 planșe? (Iarna) 8 planșe Apreci
lor Ce elementele de limbaj plastic cunoașteți? (punctul, linia și pata ere
(8 min.) de culoare) verbală
Ce tehnici ați învățat la arte? Dați exemple de lucrări pe care le-am
realizat împreună. Conversaţia
(rupere, mototolire – “Coșulețul cu fructe”
decupare după contur, lipire, pliere – “Gentuța”
croire și coasere – “Copacul cu nasturi” Individual
fuzionare –“Pete de culori”
împletiri –“Cosița păpușii”
amprentări –“Margarete”)
Ce este o schiță?
O schiță este un desen, în care autorul conturează în linii mari
(fără amănunte) un subiect care îl interesează, adică un desen
realizat fugitiv, cu câteva linii generale.
Alb și negru sunt culori? Ce reprezintă ele? (Alb și negru nu sunt
culori, ci nonculori. Albul reprezintă lumina, iar negrul reprezintă
întunericul.)
Avem culori în aceste planșe? (Nu)
Vă rog să vă închipuiți aceste planșe în alb și albastru. Înlocuiți
albul cu albastru și negrul cu alb...

3.Captare Se realizează audierea și vizionarea unui demo pentru copii: laptop


a atenţiei Peisaj de iarnă. video- Frontal
( 3 min.) https://www.google.com/search?
q=youtube+peisaj+de+iarna&bih=656&biw=1536&hl=ro&tbm=vid&sxsrf=AJOqlzXUH8kBVRvZzfbvezGGE8R_-DYM_Q proiector
%3A1674385020421&ei=fBbNY4q4GazIrgT48JbgCQ&ved=0ahUKEwiK5u-
igtv8AhUspIsKHXi4BZwQ4dUDCA0&uact=5&oq=youtube+peisaj+de+iarna&gs_lcp=Cg1nd3Mtd2l6LXZpZGVvEAMyBggAEB
YQHjoECCMQJzoLCAAQgAQQsQMQgwE6BQgAEIAEOgQIABBDOggIABCABBCxAzoICAAQsQMQgwE6CggAEIAEEAoQ
ywE6CAgAEIAEEMsBOggIABAWEB4QCjoICAAQFhAeEA9QwS1Y3VxgkmVoAXAAeACAAXeIAdcOkgEEMS4xNpgBAKA
BAcABAQ&sclient=gws-wiz-video#fpstate=ive&vld=cid:4a0e1391,vid:k-imbLGAmYU

4. Astăzi, vom realiza împreună o lucrare folosind tehnica Explicația Frontal


Anunţare decolorătii cu pic şi câteva materiale pe care le-am adus.
a temei şi V-am propus acest subiect pentru că suntem în anotimpul
a iarna.
obiectivel Veţi vedea că dacă urmaţi toate instrucţiunile şi toţi paşii,
or veţi putea realiza cu uşurinţă această lucrare.
( 1 min.)

Se explică și demonstrează modul de realizare a temei Conversaţia


propuse, discutând pe baza planșei model:
-Ce culoare are fondul pe această planşă? (Albastru) Lucrarea
5. -Ce elemente de limbaj plastic s-au folosit? (Punctul și linia) model
Formarea Se explică copiilor că mai întâi trebuie să picteze fondul cu
de ajutorul buretelui (pensulei): se va introduce buretele (pensula) în Frontal
priceperi cerneală, apoi se va întinde pe coală- spațiul de lucru, până se va
şi umple în totalitate. Pentru a picta ”Peisajul de iarnă”, fiecare copil Apreci
deprinder va realiza o compoziție proprie, folosind picul pentru decolorare, ere
O1
i desenând astfel copaci, case, drumuri, garduri și alte elemente Explicaţia verbală
(23 min.) specifice iernii (zăpadă, fulgi). Prin reacţia soluţiei de pic pe hârtia
Individual
colorată cu cerneală, urmele desenului devin albe. Observaţia
Tratare diferențiată: Elevii care au terminat desenul, îl pot
personaliza făcându-i ramă, adăugând perimetral desenului o
panglică, bucăți de hârtie sau desene folosind carioci.
Lucrare
A. Prezentarea lucrării model Explicaţia model Observ
Pentru început, le voi arăta o lucrare model printr-o prezentare
area
video:https://drive.google.com/file/d/1HNtjfOu9sL6GH_QqFIxj44 Coala de
4V8g4pGbco/view?usp=sharing desen A4 Frontal sistema
Demonstra- tică
B. Identificarea materialului didactic necesar ţia Cerneala
Orientându-vă după lucrarea model, ce materialele credeţi
că au fost necesare pentru realizarea acesteia? Pensula
( - Pentru realizarea lucrării au fost necesare: coală de desen,
cerneală, pensulă, pic)

C. Explicarea şi demonstrarea modului de lucru


Explic elevilor că pentru realizarea acestei lucrări va trebui
O2 să urmăm mai mulţi paşi, dar în acelasi timp şi demonstrez: (Elevii
privesc lucrarea model  şi sunt atenţi la  paşii pe care îi descriu şi PPT
demonstrez în PPT)
Pasul 1: Coală A4;
Pasul 2: Se pictează fondul cu ajutorul buretelui (pensulei): se Apreci
introduce buretele (pensula) în cerneală, apoi se va întinde pe Frontal ere
coală- spațiul de lucru, până se va umple în totalitate; verbală
Pasul 3: Se realizează o compoziție proprie, folosind picul pentru
decolorare, desenând astfel copaci, case, drumuri, garduri și alte
elemente specifice iernii (zăpadă, fulgi) folosind elementul de Exerciţiul
limbaj plastic- punctul.
Pasul 4: Se ornează desenul perimetral cu ajutorul cariocilor,
panglicilor sau bucăților de hârtie pentru a-l personaliza,
realizându-i o ramă, transformându-l într-un tablou.
Pentru fixarea mentală a pașilor care trebuie parcurși în
O3 realizarea “Peisajului de iarnă”, solicit elevii să-mi spună, în
ordine, pașii pe care trebuie să îi respecte. Individual

D. Realizarea lucrărilor de către elevi


O4 Dau startul începerii lucrului și toti elevii realizează după
pașii explicați și demonstrați. Munca
Îi motivez pe elevi să realizeze cât mai corect “tabloul” independen-
individual, amintindu-le că la sfârșitul activității vom face analiza tă
lucrărilor.
Se anunță criteriile pe care le vor avea în vedere:
 Umplerea fondului prin pictarea cu cerneală cu ajutorul Apreci
buretelui; eri
 Desenarea în mod liber a elementelor de iarnă cu ajutorul Laptop verbale
picului; plicuri cu Pe echipe
 Creativitatea și originalitatea lucrării; piese de
 Gradul de finalizare al lucrării. Conversaţia puzzle

În așteptarea uscării fondului, elevii sunt împărțiți în 8 echipe, iar Puzzle-ul


fiecare echipă va primi câte un plic cu piesele unui puzzle .
Solicit întregirea pieselor de puzzle, adresând întrebări pe baza Cântece
imaginilor obținute. (Anexa 1) de iarnă Frontal

Audiție

Elevii care întâmpină dificultăţi vor fi ajutaţi şi încurajaţi.


Pe tot parcursul timpului acordat pentru realizarea lucrării, elevii
vor lucra pe fond muzical, cântecele fiind alese în ton cu tema.
(Cântece de iarnă – TraLaLa- https://www.youtube.com/watch?
v=81kPRMsA_7o )

6. Analiza Pentru analiza produselor activității, fiecare elev își prezintă Conversația Diploma Individual Apreci
produselo lucrarea în fața clasei eri
r Explicația verbale
activităţii Criterii de evaluare: colecti
(10 min.)  Umplerea fondului prin pictarea cu cerneală cu ajutorul ve şi
buretelui; Expunerea individ
 Desenarea în mod liber a elementelor de iarnă cu ajutorul uale
picului;
 Creativitatea și originalitatea lucrării; Sfoară
Turul galeriei
 Gradul de finalizare al lucrării. Clipsuri Evalua
Toate lucrările vor fi expuse în faţa clasei pe o ață și prinse cu Buline re
clipsuri pe aceasta. Fiecare elev va primi câte o bulină, după care recipro
vor merge şi o vor ataşa celei mai frumoase lucrări. Diplome că
Lucrările lor fi expuse, elevii primind câte o diplomă pentru
participare. (Anexa 2)

7. Se realizează igienizarea spaţiului de lucru. Conversaţia Individual


Concluzii Se vor face aprecieri asupra întregii activităţi a elevilor pe Observația Frontal
şi parcursul activităţii şi asupra esteticii lucrărilor. (Elevii ajută la Explicația
aprecieri igienizarea spaţiului de lucru şi îşi strâng lucrurile proprii.)
finale
(3 min.)

ANEXA 1

Colaj PUZZLE-uri
ANEXA 2

DIPLOMA
Se acordă elevului/elevei SECU ALESSIA
de la Scoala Gimnazială "Sfinţii Constantin şi Elena",
Bucureşti, Sector 6, pentru realizarea lucrării:

"Tablou - Peisaj de iarnă"

Data: Profesor învățământul primar:

31.01.2023 Ciripoiu Cristina

S-ar putea să vă placă și