Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 24.03.2016
Unitatea de nvmnt: COALA GIMNAZIAL MIHU DRAGOMIR
Clasa a III-a B
Profesor pentru nvmnt primar: Teodor Ruxandra - Cornelia
Aria curricular: Arte
Disciplina: Arte vizuale i abiliti practice
Tema plastic: Obinerea de forme cu ajutorul sforii nmuiate n culori
Subiectul plastic: Fluturi i flori
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi
Scopul leciei:
Dezvoltarea capacitii de a realiza o compoziie plastic dup o tem plastic i un subiect adecvat
Stimularea expresivitii i a creativitii , a imaginaiei creatoare

Competene specifice

1.1 Recunoaterea unor mesaje comunicate prin imagini n contexte familiare


1.2 Diferenierea caracteristicilor expresive ale elementelor de limbaj plastic n compoziii i n mediul nconjurtor
1.3 Manifestarea receptivitii fa de mesajele exprimate prin limbaj plastic
2.1 Utilizarea n contexte variate a materialelor n funcie de proprietile ale acestora i de tehnici de lucru adecvate
2.5 Participarea la activiti integrate adaptate nivelului de vrsta, n care se asociaz elemente de exprimare vizual, muzical, kinestezic

Obiective operaionale

A) Cognitive

Oc1- S identifice caracteristici ale anotimpului primavar denumind florile de primavar


Oc2- S obin forme i pete de culoare cu ajutorul sforii nmuiate n culoare utiliznd cel puin dou culori
Oc3- S realizeze subiectul plastic propus urmnd cele cinci etape de lucru prezentate
Oc4- S emit aprecieri obiective asupra lucrrilor urmrind cele cinci criterii de performan

B) Psiho-motorii

Opm 1- S utilizeze n mod corect materialele de lucru realiznd lucrarea plastic propus cu ajutorul lor
Opm 2- S i coordoneze micrile oculo-motorii respectnd spaiul plastic
Opm 3- Sa aib o poziie corect n timpul realizrii lucrrii

C) Afective

Oa- S manifeste comportamente de bucurie exprimndu-se n mod verbal i nonverbal

STRATEGIA DIDACTIC

A) Resurse procedurale: conversaia, conversaia euristic, explicaia, exerciii-joc, demonstraia, munca de creaie
B) Forme de organizare:frontal, individual
C) Resurse materiale: imagini cu flori,PC, acuarela, sfoar, planet, recipient de ap, erveele, panou

FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale, aplauze, autoevaluare, interevaluare, observarea sistematic a modului de lucru

Bibliografia: Program colar pentru arte vizuale i abiliti practice, clasele a III-a i a IV-a, aprobat prin OMEN nr. 5003/02. 12. 2014,
Arte vizuale i abiliti practice, semestrul al II-lea, clasa a III-a , Rizea C, Stoicescu D., Stoicescu I, Editura Litera, Bucureti
Etapele leciei Ob. Coninuturile nvrii Strategia didactic Forme de
op. Metode i Forme de Resurse evaluare
procedee organizare materiale

Moment -se pregtete climatul cu scopul desfurrii


orgazatoric optime a leciei
-se distribuie materialele utile pentru
desfurarea leciei

Captarea ateniei Se realizeaz printr-o ghicitoare: Conversaia


Oc1 Cine zboar printre flori, euristic Frontal Imagini cu
In zig-zag de-attea ori? Interpretarea flori Aprecieri
Uite-aicea pe o floare, vocal verbale
Patru arici de culoare (Fluturele)

-se iniiaz o conversaie n legtur cu


anotimpul primvara i caracteristicile acestui
anotimp ( nclzirea vremii, apariia florilor,
venirea psrilor caltoare din rile calde). Se
prezint imagini cu florile de primvar aflate
pe panoul din clas. Dup identificarea
acestora se interpreteaz cntecul : Glasul
florilor (anex)

Anunarea temei -se anun subiectul plastic: Flori si fluturi i Convesaia Frontal
i a subiectului tema plastic: realizarea acestora cu ajutorul
plastic sforii nmuiate n acuarela

Dirijarea nvrii Intuirea modelului i a materialelor


-prezint lucrrile model: Flori i fluturi prin Observaia
Prezentarea tehnic sforii nmuiate n culoare
lucrrilor model -solicit elevilor sa numeasca materialele Conversaia Lucrare-
folosite pentru realizarea lucrarii plastice euristic Frontal model
concomitent cu prezentarea acestora
Demonstrarea i Demonstrarea i explicarea modului de lucru Explicatia
explicarea -prezint etapele de realizare ale lucrrii:
modului de lucru 1.Se pliaz n jumtate o coal de desen. Se Demonstraia Sfoar
cu etape pregteste o sfoara cu lungimea mai mare
dect lungimea colii de desen Coli de
2.Pe o coala suport (alta dect cea pliat), se desen
nmoaie sfoara n culoare (mai puin
capetele)- se vor folosi culori n amestec Acuarela
3.Se aaz sfoara colorat pe una dintre
jumtile colii pliate, n mod ntmpltor,
lsnd un capat sau ambele capete ale sforii n Recipient
afara colii de desen ap
4.Se pliaz sfoara nauntru. Se trage sfoara
dintre pagini, apucnd de capete Planet
5.Se desface coala, putndu-se completa pata
spontana obinut cu alte puncte i pete de
culoare erveele
nclzirea muchilor minii: se realizeaz Exerciiul Frontal
nclzirea exerciii- joc ale minilor: degetele,
muchilor mici ai ncheieturi, brate antebrae
minii Oc2 Aprecieri
-elevii vor executa lucrrile plastice verbale
Executarea Oc3 respectnd etapele prezentate Munca Observaia
lucrrilor Oa -voi sprijini elevii n executarea lucrrilor independent Individual sistematic
Opm1 (unde este cazul) i voi oferii explicaii de creaie
suplimentare n mod individual sau frontal
Opm2
Opm3 (daca este cazul).

Solicit elevii pentru a-i autoevalua lucrrile


Aprecierea i confecionate. Conversaia
analiza lucrrilor Desemnez doi elevi care vor selecta i analiza euristic Frontal Lucrrile Autoevaluare
cteva lucrri dup urmtoarele criterii de plastice Interevaluare
Criterii de analiz Oc4 analiz privind efectului plastic dorit realizate
-respectarea temei plastice (obinerea i forme Explicaia
Oa cu ajutorul sforii nmuiate n culoare) Aprecieri
-respectarea subiectului plastic (Flori i verbale
fluturi)
-echilibrul lucrrii plastice (simetrie-pe
ambele prti ale foii pliate)
-acurateea realizrii Analiza
-originalitatea lucrrii lucrrilor Aplauze
Aez cteva lucrri pe panou .

ncheierea leciei nchei cu aprecieri colective i individuale Conversaia


asupra modului de lucru i participrii la Frontal Aprecieri
lecie. verbale
-se interpreteaz Glasul florilor cu micrile Interpretarea Aplauze
specifice coninutului textului vocal
GLASUL FLORILOR

Sunt micu si frumuel


i m cheam ghiocel
Eu alung iarna din ar,
i-aduc dulcea primavar.

Mama mea e primavara,


i m cheam lacrimioara,
Sunt sora lui ghiocel,
i- s mai mic dect el.

Al meu nume-i busuioc,


Eu v port la toi noroc
Rspndesc parfumul meu
Pn sus la Dumnezeu.

Sunt cel mai frumos din lume


Trandafir e al meu nume
Strlucesc n vii culori
Sunt mai mare peste flori

S-ar putea să vă placă și