Sunteți pe pagina 1din 5

ŞCOALA ...

JUDEŢUL ...

PROIECT DE LECŢIE

DATA :
CLASA : a IV-a
PROPUNĂTOARE : înv. ...
OBIECTUL : Educaţie plastică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Elemente de limbaj plastic
TEMA : Pata cromatică şi acromatică (recunoaştere , realizare)
SUBIECTUL : ,,Vază cu flori’’
TIPUL LECŢIEI : formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
2.1. să compare rezultatele amestecurilor cromatice şi acromatice , din punct
de vedere al tehnicii utilizate ;
3.2. să genereze puncte , linii , pete cromatice şi acromatice şi forme
expresive ;
4.3. să compună spaţiul plastic valorificând potenţialul expresiv al
elementelor de limbaj plastic , conform propriilor intenţii ;
4.5. să aprecieze modul de utilizare a elementelor de limbaj plastic , în
propriile lucrări şi în lucrările celorlalţi ;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O 1 – să explice cum se pot obţine petele cromatice şi acromatice ;
O 2 – să spună ce efect are utilizarea , în cadrul unei lucrări , a petelor
cromatice şi acromatice;
O 3 – să obţină pete cromatice şi acromatice ;
O 4 – să realizeze o compoziţie plastică ţinând cont de tema şi subiectul
lecţiei ;
O 5 – să-şi exprime propriile păreri , raportându-se la anumite criterii date .
RESURSE :
a)PROCEDURALE :
-metode şi procedee : explicaţia , exerciţiul , demonstraţia, conversaţia ,
audiţia muzicală , aritmogriful ;
-forme de organizare : frontal , individual ;
b)MATERIALE : foaie bloc , pensule , culori de apă , vas cu apă , o
bucată de pânză , casetofon , casetă audio , album de artă ;
FORME DE EVALUARE :
- aprecierea verbală , analiza răspunsurilor şi acţiunii elevilor , probă
practică;
BIBLIOGRAFIE :
1) ,,Programe şcolare pentru clasa a IV-a’’, OMEC nr. 3919 din 20.04.2005
2) ,, Educaţie plastică , album metodic pentru elevii claselor I-IV’’- Rita
Bădulescu , Ed. Humanitas Educaţional , Bucureşti , 2000 .
Etapele lecţiei Du Ob. CONŢINUTUL INSTRUCTIV – EDUCATIV
ra ur- ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA RESURSE
ta mă- ELEVILOR
rit
I. Crearea condiţiilor organizatorice şi psihologice necesare pentru
Moment 1’ desfăşurarea eficientă a lecţiei : se specifică că vor primi bomboane , frontal
organizatoric la sfârşitul lecţiei , doar acei elevi care vor fi liniştiţi în timpul orei .
II. 3’ Solicită elevii să completeze -este solicitat câte un elev conversaţia
Captarea aritmograful (anexa nr. 1) pentru a răspunde la frontal
atenţiei Completând căsuţele de pe orizontală , fiecare întrebare individual
vom obţine tema despre care vom vorbi explicaţia
la educaţie plastică . aritmograful
IV. 3’ -anunţă tema plastică şi enumeră -sunt atenţi la explicaţiile frontal
Anunţarea obiectivele urmărite ; propunătoarei explicaţia
temei plastice
şi a
obiectivelor

V. Explicarea 7’ O1 Propunătoarea realizează şi explică cum -sunt solicitaţi să conversaţia explicaţia


şi se poate obţine o pată -instantaneu , prin precizeze tehnici folosite ; demonstraţia foaie bloc ,
demonstrarea diferite tehnici ; pensule , apă şi culori
temei plastice tempera
-intenţionat , pe două căi : prin -sunt atenţi la
amestecarea culorilor direct pe foaie sau demonstraţie ;
mai întâi pe paletă şi apoi pe foaie ;
VI. 20’ O2 Prezintă pete cromatice şi acromatice -menţionează ce efect are conversaţia explicaţia
Formarea pe reproduceri de artă dintr-un album . utilizarea , în cadrul unei demonstraţia exerciţiul
priceperilor şi a lucrări , a petelor foaie bloc pensule , apă
deprinderilor cromatice şi acromatice o pânză culori tempera
-realizează individual audiţia muzicală
lucrarea casetofon
O3 Solicită realizarea unei lucrări , casetă audio
O4 menţionându-se regulile .
-audiţie muzicală (în surdină) : A.
Vivaldi - ,,Anotimpurile’’ Îşi motivează alegerile

O5 Alege câte un elev de pe fiecare rând


pentru a selecta lucrările reuşite
VII. Aprecieri 1’ -face aprecieri generale privind -sunt atenţi analiza răspunsurilor şi
asupra lecţiei comportamentul elevilor acţiunii elevilor
frontal

S-ar putea să vă placă și