Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECTIE

ȘCOALA: Seminarul Teologic Ortodox ,,Sf.Andrei” Galați


DATA: 15 decembrie 2023
CLASA: Pregătitoare, I, a II-a, a III-a, a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA TEMATICĂ: Iarna
SUBIECTUL LECȚIEI: Ornamente pentru brad
TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII INTEGRATE: Muzică și mișcare
Comunicare în limba română
Dezvoltare personală
COMPETENȚE SPECIFICE:
*Arte vizuale și abilități practice:
2.3 Realizarea de produse utile și/sau estetice combinând materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile;
2.6 Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare
vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;
*Comunicare în limba română:
2.1 Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
4.2 Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convențiilor de bază;
*Muzică și mișcare
3.4 Crearea unor linii melodice simple și a unor combinații ritmice, asociate cu mișcări adecvate;
*Dezvoltare personală:
1.1 Stabilirea unor asemănări și deosebiri între sine și ceilalți, după criterii simple;
2.1 Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să denumească materialele/ustensilele necesare realizării produsului;
O2: Să confecționeze ornamente pentru brad utilizând tehnicile de lucru învățate(tăiere, lipire, pliere);
O3: să respecte etapele de lucru, pe baza explicațiilor și demonstrațiilor primite;
O4: Să aprecieze calitatea produsului propriu sau al colegilor, prin raportare la criteriile de evaluare date.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
*Metode și procedee: explicația, demonstrația, conversația, exercițiul, spargerea gheții, audiția
*Mijloace de învățământ: lucrarea model, acuarele, pensule, lipici, foarfece, hârtie
colorată, nuci, mărgele, conuri, vată, șabloane, silipici
*Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
*Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, metoda
pălăriilor gânditoare
RESURSE: Temporale: 45 min
Spațiale: sala de clasă
Umane: elevi
BIBLIOGRAFIE:
a)oficiale
Curriculum Naţional - Programe şcolare pentru învăţământul primar, Aprobate prin ordin al ministrului
nr.3418/19.03.2013, Bucureşti, 2013;
b)pedagogice
Constantin Cucoş (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi gradele didactice, Iaşi, Editura
Polirom, 1998;
c)metodico – didactice
Venera Mihaela Cojocariu, Abilitãţi practice şi metodica predãrii lor, Ed. Didacticã şi Pedagogicã, Bucureşti,
2002
*Abilități practice - ghid metodologic privind proiectarea și desfășurarea activităților de predare-învățare-
evaluare, clasele P-IV, Ed.Aramis, Lucian Stan, Gabriela Dorobanțu
*Enciclopedia metodelor de învățământ, Ed.Polirom, Ion Ovidiu Pânișoară
Nr. Ob. Etapele lecției Metode/ Mijloace Forme Evaluare
crt. op. Activitatea Activitatea elevilor procedee de învăță- de organi-
cadrului didactic mânt zare
1. Moment organizatoric
(2 min)
-se organizează colectivul de
elevi; -se pregătesc pentru lecție; Instructajul frontal
-se pregătesc materialele; -verifică materialele de pe verbal
-se asigură climatul favorabil bancă.
învățării.
2. O1 Reactualizarea cunoștințelor
(3 min)
-se cere identificarea materiale- -identifică materialele primite; hârtie
lor primite; conversația lipici frontal
-se discută despre tehnicile de -enumeră tehnicile de lucru foarfece
lucru învățate anterior. învățate anterior: decupare,
lipire asamblare, pliere, lipire...
3. Captarea atenției
(5 min)
-se cere să se scrie pe postit- -își scriu amintirile pe postit-uri conversația
uri, ce amintiri au, din spargerea postit-uri Individual
copilărie, despre sărbătorile de gheții
Crăciun și despre cum se
împodobea bradul în trecut.
-se propune ascultarea unor -ascultă colindele audiție frontal
colinde cântate de copii

4. Anunțarea subiectului și a
obiectivelor (1 min)

-se anunță subiectul -ascultă subiectul lecției conversația


lecției: ,,Ornamente pentru explicația frontal
brad”
-se va lucra individual, -rețin obiectivele lecției.
respectând materialele,
tehnicile și etapele de lucru
enumerate la începutul orei;
-la final vom realiza o
expoziție cu lucrările realizate.
5. Dirijarea învățării hârtie
(20 min) foarfece
*Intuirea modelelor și a lipici
materialelor de lucru conuri
O1 -se solicită elevilor să observe conversația nuci Frontal
modelele și să identifice mărgele
materialele necesare silipici
*Explicarea și demonstrarea sfoară
modului de lucru:
*Clasa
pregătitoare: ,,Globulețul
copilăriei”
-introducerea sforii în ac; explicația silipici Aprecieri
O2 -înșirarea nucilor și mărgelelor demonstrația nuci Individual verbale
O3 alternativ, pe sfoară; exercițiul sfoară
-decorarea nucilor cu paiete; paiete
-legarea unei fundițe în partea
superioară a nucii.
*Clasa I : ,,Brăduțul în
miniatură”
-se pictează conul pe fiecare
O2 frunzuliță; explicația conuri
O3 -se lipecsc pom-pom-uri (alb, demonstrația silipici Individual Aprecieri
roșii, verzi) pe frunzulițele exercițiul sfoară Verbale
conului; pompom
-se lipește o fundiță în vârful
conului.
*Clasa a II-a :
,,Moș Crăciun” hârtie Individual Aprecieri
O2 -se decupează moșul din hârtie; explicația lipici Verbale
O3 -se lipește corpul moșului și demonstrația vată
fața acestuia; exercițiul fundă
-se lipește vata de jur-împrejur
apoi barba și mustața;
-se lipește o fundiță în partea
superioară a capului.
*Clasa a III-a :
,,Lănțișor tricolor” explicația riglă
-se trasează contului pe hârtie; demonstrația creion Individual Aprecieri
-se taie fâșiile pe conturul exercițiul hârtie Verbale
trasat; lipici
O2 -se lipesc capetele fâșiilor
O3 pentru a obține cercuri;
-se îmbină cercurile formând
un lanț tricolor.
*Clasa a IV-a :
,,Îngerașul”
O2 -se introduce panglica în bila
O3 decorativă; hârtie
-se pliază hârtia în formă de explicația lipici
evantai; demonstrația foarfece Individual Aprecieri
-se taie oval colțurile exercițiul bile Verbale
evantaiului la un capăt; panglică
-se pliază o treime a celuilalt
capăt al evantaiului;
-se taie în două părți egale o
treime a evantaiului;
-se pliază cele două jumătăți
formate, de o parte și de
cealaltă a trunchiului
îngerașului;
-se ovalizează cele două părți
laterale ale evantaiului;
-se lipesc aripile de trunchiul
îngerului, de o parte și de alta;
-se lipește bila decorativă
deasupra membrelor.
*Prezentarea criteriilor de
evaluare -ascultă și respectă criteriile ce
-respectarea etapelor și trebuie respectate în realizarea Explicația Lucrarea Frontal
tehnicilor de lucru; lucrării. model
-acuratețea lucrării;
-aspectul estetic al lucrării;
-creativitatea și originalitatea
lucrării.
*Exerciții pentru încălzirea
musculaturii fine a mâinilor -realizează exercițiile pentru
-imitarea ploii; încălzirea mâinilor Exercițiul Frontal
-cântăm la pian….
*Realizarea lucrărilor
-se asigură un climat favorabil
lucrului cu ajutorul muzicii
ambientale; -elevii respectă succesiunea
-se dau explicații suplimentare etapelor de lucru şi realizează Explicația
în caz că nu toți elevii au lucrările, lucrând ordonat, Exercițiul Hârtie
înteles modalitatea de lucru; îngrijit, corect. Cooperează şi se Conuri Individual Aprecieri
-voi supraveghea elevii în ajută reciproc. Nuci verbale
timpul asamblării Margele
decorațiunilor; Lipici
-menționez faptul că pentru Ață
realizarea decorațiunilor au la
dispoziție 15 min;
-ofer explicaţii individuale
acolo unde este cazul.
6. Evaluarea lucrărilor
(10 min)
-se împodobește bradul cu
ornamentele lucrate;
-se realizează prin
metoda ,,Pălăriile gânditoare”
1) Pălăria albă : Prezentați o
O4 opinie obiectivă asupra Pălăriile: Metoda ,,P
activității de astăzi. -albă ălariile
2)Pălăria roșie: Ce emoții ați conversația -roșie gânditoare”
trăit confecționând ornamentele explicația -neagră individual
pentru brad? -vor răspunde la întrebările de -galbenă frontal
3)Pălăria neagră: Ce amintiri pe pălăria corespunzătoare -verde
triste, din acea perioadă, v-au grupei; -albastră
inundat gândurile?
4)Pălăria galbenă: Cum v-au
ajutat acele experiențe din
copilărie, să deveniți oamenii
de azi?
5)Pălăria verde: Ce s-ar fi
întâmplat dacă nu ați fi avut
parte de obiceiurile și tradițiile
din copilărie?
6)Pălăria albastră: Cum
credeți că ar fi Crăciunul fără
bradul împodobit?

7. Încheierea activității
(4 min)
-se fac aprecieri verbale asupra -ascultă aprecierile
modului de desfășurare a Aprecieri mere frontal
lecției; verbale nuci
-elevii sunt recompensați pe -primesc recompensele colăcei
măsura muncii lor.

S-ar putea să vă placă și