Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învăţare: Materiale și tehnici de lucru
Subiectul: Steagul Uniuni Europene
Mijloc de realizare: Colaj
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Durata: 50 minute
Scopul lecţiei:
 Formarea priceperilor şi deprinderilor de a realiza o lucrare, folosind tehnici de
lucru cu diverse materiale.

Competenţe specifice:
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o
varietate de forme artistice;
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul
cunoscut;
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici
accesibile;

Obiective operaţionale: Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii trebuie:


O1 - să recunoască materialele folosite pentru realizarea lucrării;
O2 - să explice semnificaţia simbolurilor Uniunii Europene: steag, imn, țări membre U.E.;
O3 - să aplice tehnici de lucru adecvate, în vederea realizării colajului (decupare, lipire,
asamblare);
O4 - să finalizeze cu acuratețe lucrarea, înțelegând utilitatea și importanța steagului U.E.;

Strategii didactice:
a)Resurse procedurale:observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul
galeriei, descrierea, instructajul verbal;
b) Resurse materiale: planșă didactică despre simbolurile Uniunii Europene, CD cu imnul
țărilor membre U.E., aracet, foarfece, beţişoare din lemn, carton colorat galben şi albastru,
mușama, cutie cu materiale și accesorii pentru A.V.A.P.
c) Resurse organizatorice: frontal, individual, în perechi.

Bibliografie:
***Programa şcolară pentru clasa a III-a –Arte vizuale şi abilităţi practice, Bucureşti,
2014;
Rizea, Cristina , Stoicescu, Daniela , Stoicescu, Ioana, Arte vizuale şi abilităţi practice ,
Clasa a III-a, Ed. Litera, Bucureşti, 2015;
Ştefănescu, Elena, Iacob, Roxana, Arte vizuale şi abilităţi practice , Clasa a III-a, Ed.
Diana, București, 2015
SCENARIUL DIDACTIC
Momentele OB. Conţinutul informaţional al activităţii Timp Resurse
lecției OP. Activitatea Activitatea materiale procedurale organizatorice
propunătoarei copiilor
Moment - Asigur condiţiile 1 min. -mușama frontal
organizatoric necesare desfăşurării -cutia cu conversaţia
optime a orei, cerând materiale
elevilor să-și pentru Arte instructajul individual
corecteze poziţia în Vizuale și verbal
bancă şi să păstreze Abilități
liniștea; Practice observația
- Pregătesc
materialele de lucru.
Captarea O2 - Adresez întrebări - Răspund la 2 min. -planșă conversaţia frontal
atenţiei despre simbolurile întrebări didactică
Uniunii Europene și (Anexa 1). despre explicația
despre semnificaţia simbolurile individual
celor 12 steluţe pe Uniunii observația
steagul U.E. Europene
Anunţarea - Anunţ titlul lecţiei: -Rețin 1 min. explicaţia frontal
temei şi a „Confecţionarea subiectul
obiectivelor steagului U.E.” lecției, fiind -laptop și CD
(lucrare individuală); atenți la cu imnul individual
scrierea fiecărei țări
- Comunic titlului pe U.E.
obiectivele într-o tablă. instructajul
manieră accesibilă verbal
elevilor: vom
confecţiona steagul -lucrarea
Uniunii Europene, -Sunt atenți la model
folosind tehnica formularea observația
decupării, lipirii şi a obiectivelor.
asamblării; vom
analiza critic şi conversația
autocritic produsele
finale.
Dirijarea O1 Intuirea lucrării 36
învăţării model: -Observă cu min. aracet, frontal
- Prezint elevilor atenție modul observaţia
O2 lucrarea model de lucru, foarfece,
( steagul Uniunii reținând ce explicaţia individual
Europene cu cele 12 materialele băţ din lemn,
steluţe); trebuie să
O3 - Solicit elevilor să folosească; cartoane conversaţia
recunoască colorate:
materialele folosite: - Numesc galbene şi
aracet, foarfece, băţ materialele de albastre
din lemn, cartoane lucru; descrierea frontal
colorate: galbene şi
albastre;
demonstrația
Explicarea și -Observă pe
demonstrarea tablă notițele
modului de lucru: despre etapele
- Explic, pe rând, de lucru; exerciţiul individual
fiecare etapă care va
trebui parcursă - Repetă și
pentru obținerea aplică etapele
produsului final,
demonstrându-le, în de lucru;
acelaşi timp, cum
trebuie realizată frontal
lucrarea: -decupează cu aracet, demonstrația
- decuparea grijă, după
steluțelor de pe contur, foarfece, individual
cartonul de culoare formele date
galbenă, băţ din lemn,
-lipirea elementelor -lipesc cu exerciţiul în perechi
stegulețului pe acuratețe cartoane
cartonul de culoare steluțele colorate:
albastră; decupate, galbene şi frontal
urmând albastre
Indicații metodice: traseul în instructajul
- Atrag atenția formă de cerc verbal individual
asupra curățeniei la -panou pentru
masa de lucru şi expunerea
asupra respectării -urmează produselor în perechi
etapelor de lucru; instrucțiunile obținute de observația
- Urez elevilor: date și elevi
„Spor la lucru!” lucrează frontal
- Supraveghez elevii îngrijit, conversația
şi ofer explicații finalizând
suplimentare, acolo lucrarea individual
unde este cazul.

Obținerea O4 - Propun elevilor să - îşi exprimă -expoziție cu Turul galeriei frontal


performanțelor discutăm despre părerea despre 10 lucrările
produsele finale, lucrările min. copiilor:
realizând ,,turul finale, în baza panou pentru observația individual
galeriei” unde vor fi criteriilor expunerea
analizate, critic şi scrise pe tablă produselor explicarea
autocritic, stegulețele -expun obținute de
confecționate . stegulețele elevi
Încheierea -Fac aprecieri -ascultă 1 min. aprecierea frontal
activității frontale şi impresiile și verbală
individuale, admiră
recomandări. expoziția cu conversația
lucrări
Anexa 1:

S-ar putea să vă placă și