Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Data: 08.02.2024
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr. 1 Aprozi
Clasa: I
Prof. înv. primar: Vasile Georgiana
Aria curriculară: Arte şi Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Tema : Elemente de limbaj plastic. Linia, punctul.
Subiectul lecției: Tablou de iarnă
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: Comunicare în limba română, Muzică şi mişcare
Scopul lecţiei:
● formarea priceperilor şi deprinderilor de a realiza un desen liber utilizând: puncte,
linii.
● formarea deprinderii de a utiliza corect instrumentele de lucru;
● dezvoltarea simțului estetic, a sensibilității și a atitudinii pentru frumosul din artă.
Competenţe specifice vizate:
AVAP:
1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în contexte cunoscute
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei
2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă
Competenţe specifice integrate:
Comunicare în limba română:
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
Muzică şi mişcare:
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul şi pe parcursul activităţii, elevii vor fi capabili să:


a) Cognitive:
OC1- să recunoască diferite tipuri de puncte, linii, forme, pe baza filmulețelor și a
reproducerilor după operele de artă; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii identifică
elemente de limbaj plastic;
OC2- să folosească diferite tipuri de: puncte, linii și forme pentru a realiza o compoziție
plastică la alegere.; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev foloseşte corect diferite
elemente de limbaj plastic;
OC3- să analizeze cu spirit critic şi autocritic propria lucrare şi lucrările colegilor acordând
like-uri, prin raportarea la lucrarea-model.
b) Afective:
OA1 - să manifeste o atitudine pozitivă faţă de sarcinile de lucru.
c) Psihomotorii:
OM1 - să mânuiască atent şi eficient instrumentele de lucru;
OM2 - să adopte o poziţie corectă pe tot parcursul lecţiei.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee didactice: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,
învățarea prin descoperire, turul galeriei
Mijloace de învăţământ: laptop, filmuleţ educativ, lucrarea – model, acuarele, borcanele,
bețișoare de urechi, cântece,
Forme de organizare: frontală şi individuală.
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare orală,
autoevaluare.
Resurse: - temporale: 45 minute
- umane: 9 elevi

Bibliografie:
- Cristea, M. (2007). Educaţie plastică şi didactica educaţiei plastice în învăţământul primar
şi preşcolar. Bucureşti: Ministerul Educaţiei şi Cercetării
- Stoicescu, D. (2008). Abilităţi practice şi didactica Abilităţilor practice, Proiectul pentru
Învăţământul rural, Pedagogia Învăţământului Primar şi Preşcolar. Bucureşti: Ministerul
Educaţiei, Cercetării şi Tineretului.
- Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE Clasa pregătitoare,
clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
- www.didactic.ro
Desfăşurarea lecţiei
Nr. Etapele lecţiei Ob. Conţinutul instructiv - educativ Strategii didactice Evaluare
crt. op.
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare

1. Moment Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei:


organizatoric pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniştii.

2. Reactualizarea Se adresează, oral, următoarele întrebări elevilor: conversaţia frontal Aprecieri


cunoştinţelor Ce lucrări am realizat orele trecute? verbale
Despre ce anotimp era vorba în lucrările realizate?
Cum este vremea în anotimpul iarna?
Desenați la tablă: puncte, linii diverse!

3. Captarea OC1 Se propune elevilor spre vizionare un filmuleţ educativ cu opere observaţia laptop frontală Evaluare
atenţiei de arta cu ajutorul elementele de limbaj plastic ( linii, puncte, conversaţia filmuleţ individuală orală
etc.) învățarea prin educativ
Elevii vor identifica elemente de limbaj plastic. descoperire

4. Anunţarea temei Se anunţă subiectul lecţiei ,,Tablou de iarna,, . explicaţia frontală


şi a obiectivelor Se comunică obiectivele operaţionale în termeni accesibili
propuse elevilor.
5. Dirijarea Intuirea materialelor şi prezentarea modelului Observare
învăţării Se distribuie materialele . Elevii intuiesc ceea ce vor avea de sistematică
realizat cu ajutorul materialelor: coli albastre A4, acuarele,
bețișoare, borcănele. observaţia lucrarea-mod
OC1 Prezentarea lucrării – model. el
Demonstrarea şi explicarea modului de lucru
Se prezintă elevilor etapele de realizare a lucrării:
- Se realizează o pictură liberă ,,Tablou de iarna,, folosind
elemente de limbaj plastic: puncte, linii, forme regulate și demonstraţia
neregulate; explicaţia coli albastre
- înmuiăm bețișoarele de urechi în apă apoi în culoare și creăm A4
diverse tipuri de: puncte, linii și forme. acuarele
Realizarea lucrării de către elevi bețișoare de
Elevii repetă etapele de lucru. urechi
OC1 Se încălzesc muşchii mici ai mâinilor. exercițiul borcănele
OC2 Elevii lucrează individual, supravegheaţi pentru realizarea palete
lucrării.
Pe parcursul orei:
- se urmăreşte modul de realizare al lucrărilor de către elevi; Explicaţia cântece
- se îndrumă, se corectează, se încurajează şi se sprijină elevii Exercițiul laptop
(acolo unde este cazul). Munca
Se asigură un fond muzical. independentă
6. Evaluarea OC3 Se expun lucrările şi realizeaza Turul galeriei Turul galeriei lucrările Frontală Aprecieri
lucrărilor Se cere elevilor să aprecieze și să autoaprecieze lucrările după conversaţia elevilor Individuală verbale
următoarele criterii (acordând smiley face): observaţia
- respectarea temei şi a subiectului; Expoziţie
-corectitudinea lucrării ;
-creativitatea , originalitatea ; Autoevaluare
- lucrare curată şi îngrijită; smiley face
- finalizarea lucrării.

7. Încheierea Se fac aprecieri generale asupra modului în care elevii au Explicaţia Frontală Aprecieri
activităţii participat la lecţie. verbale
CRITERIILE DE EVALUARE

- RESPECTAREA TEMEI ȘI A SUBIECTULUI;


-CORECTITUDINEA LUCRĂRII ;
-CREATIVITATE, ORIGINALITATE ;
- LUCRARE CURATĂ ȘI ÎNGRIJITĂ;
- FINALIZAREA LUCRĂRII.

S-ar putea să vă placă și