Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Clasa: II
Disciplina:Educația tehnologică
Subiectul: Materiale reciclabile din hârtie şi carton
Tipul lecţiei: lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor;
Unități de competenţe:
5.1. Diferenţierea materialelor reciclabile din hârtie şi carton.
5.2. Crearea formelor volumetrice din materiale reciclabile.
5.3. Descrierea, în cuvinte proprii, a demersului tehnologic parcurs în realizarea lucrărilor personale şi ale colegilor
Obiective operaţionale:
La finele orei, elevii vor fi capabili :
O1 – 1să identifice material reciclabile folosite
O2 – să realizeze fluturașul folosind procedeul rulării hârtiei
O3 – să realizeze lucrarea ,respectând criteriile de evaluare
Strategia didactică:

Metode și procedee didactice: conversația, explicația , exercițiu

Forma de organizare: frontal, individual,

Materiale și mijloace didactice: :lipici,foarfece,rola de hârtie igienică,hârtie glace,hârtie creponată,paiete

Bibliografie: CURRICULUM NAȚIONAL Învățământul primar Chișinău, 2018


Etapa Obiective Conținutul activității Tehnologia Timp Evaluarea
lecției operaționale didactică alocat
Evocare Moment organizatoric,crearea condițiilor optime pentru desfășurarea Conversația 5-10 Frontal
lecției. Explicația min
Port o discuție cu elevii legată de textul studiat la ora de limba și
literatura română, ,,La scăldat” după Ion Creangă ,amintindu-le
copiilor că pe vremea lui Nică nu existau atât de multe jucării ca acum.
Copii încercau să-și confecționeze singuri aceste jucării. Anunț elevii
că astăzi la ora vor confecționa și ei o jucărie ,,Fluturașul”Se comunică
obiectivele în termeni accesibili elevilor pentru a-i motiva şi
conştientiza în efortul de învăţare.
Realizarea  Informez elevii că vor vizualiza un material cu informații despre  conversația 25-30 Frontal
sensului fluturi. Discutăm pe baza acestui material. explicația min
Intonăm un cântec despre fluturi. expunerea
Prezint elevilor modelul lucrării și explic tehnicile de lucru.
Se intuiesc materialele
necesare realizării lucrării ,elevii fiind informați că modelul este doar
orientativ.
Elevii vor lucra individual,fiecare având pe masa de lucru materialele
necesare:lipici,foarfece,culori sau carioci,acuarele ,pensulă ,hârtie
creponată,hârtie colorată,paiete,rolă de hârtie igienică pe care vor
asambla lucrarea.
În urma observaţiilor discut cu elevii despre materialele folosite
pentru realizarea lucrării şi despre modul de lucru
Voi explica şi demonstra etapele de realizare a lucrării:
-vor lipi hârtia creponată pe rola de hârtie igienică;
-vor colora și decora aripile fluturelui fiecare după cum
dorește,manifestându-și astfel creativitatea în elaborarea produsului.
Elevii vor repeta sarcinile de lucru şi vor realiza lucrarea propusă.
În timpul lucrului voi supraveghea îndeaproape elevii,
intervenind acolo unde este cazul; voi ajuta şi îndruma elevii
neîndemânatici.
Se asigură un fond muzical.
Lucrările finalizate vor fi expuse .
Reflecție Solicit elevilor să aprecieze lucrările după următoarele criterii: Conversație 5-10 Individual
- respectarea tehnicii de lucru; min Frontal
- corectitudinea decupării;
- aranjarea elementelor;
- acurateţea lucrării;
- gradul de finalizare
Se realizează o expoziție cu lucrările elevilor;
Elevii apreciază aspectul fluturilor confecționați,ghidându-se după
criteriile de realizare;
Îsi apreciază propriul produs;
 Se fac aprecieri referitoare la modul în care elevii au participat la
desfăşurarea lecţiei.
Elevii sunt îndrumaţi să-şi strângă materialele în ordine şi să-şi facă
curat la locul de muncă.

Extindere

S-ar putea să vă placă și