Sunteți pe pagina 1din 4

UNITATEA SCOLARA :

CLASA :
DATA:

NVTOR :
..

Proiect de lectie
Disciplina : Arte vizuale si abilitati practice
Unitatea de invatare : Elemente de limbaj plastic
Tema : Sarbatoarea de Paste
Subiectul : Rolul decorativ al liniei i al punctului Farfuria
Durata : 45 minute
Tipul lectiei : consolidare si sistematizare
Scop : nsuirea tehnicii de a folosi punctul i linia n realizarea unei compoziii applicative; dezvoltarea priceperilor i deprinderilor
de a lucra folosind tehnicile nvate; cultivarea simului artistic prin intuirea unor lucrri din arta popular;
Competente generale : Realizarea de creaii funcionale i/sau estetice folosind materiale i tehnici adecvate
Competente specifice : 2.1Valorificarea unor materiale i tehnici adecvate, pentru exprimarea clar a unui mesaj intenionat;
2.3Realizarea de produse unicat, personalizate i utilizabile, n urma desfurrii unor activiti
dominant manuale, creative i ludice;
2.4 Remodelarea spaiilor i formelor printr-un demers plastic intenionat i prin tehnici variate;
Obiective operationale : Pe parcursul si la sfarsitul lectiei copiii vor fi capabili sa :
O1: defineasc noiunile de linie i punct ca elemente de limbaj plastic.
O2: s aplice noiunile nvate anterior pentru realizarea unei compoziii plastice: decorarea unei farfurii
O3: s diferenieze rolul constructiv al liniei i punctului, de cel decorativ;
O4: s organizeze echilibrat elementele de limbaj plastic studiate, ntr-un spaiu plastic;
Mijloace de invatamant : plase cu reproduceri, elemente din contumul popular, video-proiector, albume de arta.

SCENARIU DIDACTIC
Ob.
Op

Secvente
didactice

Durata

Metode

1. Moment
organizatoric

O1

Continut esentializat

Evaluare

Se asihura climatul afectiv necesar inceperii lectiei. Sunt pregatite si impartite


materialele didactice. Organizarea clasei si a mobilierului.

2. Captarea
3`
atentiei
3.Reactualizarea 5-10`
cunostintelor

Expunerea

4. Anuntarea
temei noi si
comentarea
subiectului
5. Dirijarea
invatarii noului
continut

3`

Prezentarea

15-20`

Explicatia
Compararea

Dialogul
dirijat
Conversatia

O3

Le prezint elevilor un video cu diferite obiecte decorate doar din linii si puncte si
pusrtam o versatia cu privire la efectul acestora.
Ne reamintim notiunile invatate pana acum despre linie si punct.
- Care sunt culorile reci? Ce sentimente transmit ele?
- Care sunt culorile calde? Ce sentimente transmit ele?
- Care sunt culorile primare?
- Care sunt culorile secundare?
- Cum obinem culorile secundare?
- Care sunt elementele de limbaj plastic?
- Ce este punctul?
- Dar linia?
- Ce fel de linii cunoatei?
Este anuntat titlul lectiei si sunt explicate pe intelesul elevilor obiectivele lectiei.

Sunt identificate materialele didactice pe care acestia le au la dispozitie ( farfurie,


creion, acuarele ). Acestia au sarcina de a decora o farfurie de carton cu tema
Sarbatoarea de Paste. Elevilor le este aratat un model realizat de cadrul
didactic. Au la dispozitie imaginile prezentate la inceputul lectiei pentru

Orala

inspiratie si elememtele din costumul popular.


Sunt specificate etapele de realizare a lucrrii i demonstrez modalitatea de
lucru:
Demonstrarea
- colorarea farfuriei n interior cu o singur culoare (fondul).
Explicatia
- uscarea suprafeei:
- decorarea farfuriei cu ajutorul liniei i a punctelor;
Se realizezaz nclzirea muchilor minilor, folosind o scurt poezie:
Plou uor. S auzim!
Cu vrf de degete banca lovim.
Plou mai tare. Ploaia tot vine.
Lovim cu degetele bine, bine.
Exercitiul
Lovete grindina n trotuare.
S ciocnim i noi mai tare!
Tun departe, tun acum,
Batem cu pumnii: bum, bum, bum.
Vreme frumoas s-a fcut,
Un curcubeu a aprut,
Noi braele uor rotim
i norii i gonim!
Conversatia
Sunt atenionai elevii asupra modului ngrijit de lucru, asupra poziiei corecte
a corpului n banc.
Se ureaz elevilor Spor la lucru. n timpul lucrului, se utilizeaz fond
muzical.
https://www.youtube.com/results?search_query=anotimpurile+vivaldi+primavara

O2
O3
O4

6. Obtinerea
performantei

5-7`

Exercitiul
Explicatia

7. Evaluare

5`

Comentariul
individual si

Sunt prezentate elevilor cateva imagini dintr-un album de arta, si vom consolida
informatiile insusite. Identificam de tipuri de linii si puncte sunt folosite, cu rol
sunt acestea folosite in imagini.
Sunt apreciate si evaluate cele mai bune lucrari care vor ramane in clasa pentru
miniexpozitia lucrarilor.

Autoevaluare
Orala

general
8. ncheierea
activitatii

2`

Explictia

Calificative
Sunt stranse materilele ramase; sunt expuse lucrarile cele mai bune. Anuntarea
materialelor pentru data viitoare.

S-ar putea să vă placă și