Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lectie

SCOALA:
CLASA : IV
DATA:
ÎNVĂŢĂTOR :
Disciplina : Arta plastica
Unitatea de invatare : Elemente de limbaj plastic
Tema : „ Sarbatoarea de Paste „
Subiectul : Rolul decorativ al liniei şi al punctului – “Farfuria”
Durata : 45 minute
Tipul lectiei : consolidare si sistematizare
Scop : însuşirea tehnicii de a folosi punctul şi linia în realizarea unei compoziţii applicative; dezvoltarea priceperilor şi deprinderilor
de a lucra folosind tehnicile învǎţate; cultivarea simţului artistic prin intuirea unor lucrǎri din arta popularǎ;
Competente generale : Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate
Competente specifice : 2.1Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat;
2.3Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale,
creative și ludice;
2.4 Remodelarea spațiilor și formelor printr-un demers plastic intenționat și prin tehnici variate;

Obiective operationale : Pe parcursul si la sfarsitul lectiei copiii vor fi capabili sa :


O1: definească noţiunile de linie şi punct ca elemente de limbaj plastic.
O2: sǎ aplice noţiunile învǎţate anterior pentru realizarea unei compoziţii plastice: decorarea unei farfurii
O3: să diferenţieze rolul constructiv al liniei şi punctului, de cel decorativ;
O4: să organizeze echilibrat elementele de limbaj plastic studiate, într-un spaţiu plastic;

Mijloace de invatamant : plase cu reproduceri, elemente din contumul popular, video-proiector, albume de arta.
SCENARIU DIDACTIC
Ob. Secvente
Op didactice Durata Metode Continut esentializat Evaluare

1. Moment Se asihura climatul afectiv necesar inceperii lectiei. Sunt pregatite si impartite
organizatoric materialele didactice. Organizarea clasei si a mobilierului.

2. Captarea 3` Expunerea Le prezint elevilor un video cu diferite obiecte decorate doar din linii si puncte si
atentiei pusrtam o versatia cu privire la efectul acestora.
O1 3.Reactualizarea 5-10` Dialogul Ne reamintim notiunile invatate pana acum despre linie si punct. Orala
cunostintelor dirijat - Care sunt culorile reci? Ce sentimente transmit ele?
Conversatia - Care sunt culorile calde? Ce sentimente transmit ele?
- Care sunt culorile primare?
- Care sunt culorile secundare?
O3 - Cum obţinem culorile secundare?
- Care sunt elementele de limbaj plastic?
- Ce este punctul?
- Dar linia?
- Ce fel de linii cunoaşteţi?
4. Anuntarea 3` Prezentarea Este anuntat titlul lectiei si sunt explicate pe intelesul elevilor obiectivele lectiei.
temei noi si
comentarea
subiectului
5. Dirijarea Explicatia Sunt identificate materialele didactice pe care acestia le au la dispozitie ( farfurie,
invatarii noului 15-20` Compararea creion, acuarele ). Acestia au sarcina de a decora o farfurie de carton cu tema
continut „ Sarbatoarea de Paste”. Elevilor le este aratat un model realizat de cadrul
didactic. Au la dispozitie imaginile prezentate la inceputul lectiei pentru
inspiratie si elememtele din costumul popular.
Sunt specificate etapele de realizare a lucrării şi demonstrez modalitatea de
lucru:
O2 Demonstrarea - colorarea farfuriei în interior cu o singură culoare (fondul).
Explicatia - uscarea suprafeţei:
O3 - decorarea farfuriei cu ajutorul liniei şi a punctelor;
Se realizezază încălzirea muşchilor mâinilor, folosind o scurtă poezie:
O4 Plouă uşor. Să auzim!
Cu vârf de degete banca lovim.
Plouă mai tare. Ploaia tot vine.
Lovim cu degetele bine, bine.
Exercitiul Loveşte grindina în trotuare.
Să ciocănim şi noi mai tare!
Tună departe, tună acum,
Batem cu pumnii: bum, bum, bum.
Vreme frumoasă s-a făcut,
Un curcubeu a apărut,
Noi braţele uşor rotim
Şi norii îi gonim!
Conversatia Sunt atenţionaţi elevii asupra modului îngrijit de lucru, asupra poziţiei corecte
a corpului în bancă.
Se urează elevilor „Spor la lucru”. În timpul lucrului, se utilizează fond
muzical.
https://www.youtube.com/results?search_query=anotimpurile+vivaldi+primavara

6. Obtinerea 5-7` Exercitiul Sunt prezentate elevilor cateva imagini dintr-un album de arta, si vom consolida
performantei Explicatia informatiile insusite. Identificam de tipuri de linii si puncte sunt folosite, cu rol
sunt acestea folosite in imagini.
7. Evaluare 5` Comentariul Sunt apreciate si evaluate cele mai bune lucrari care vor ramane in clasa pentru Autoevaluare
individual si miniexpozitia lucrarilor. Orala
general Calificative

8. Încheierea 2` Explictia Sunt stranse materilele ramase; sunt expuse lucrarile cele mai bune. Anuntarea
activitatii materialelor pentru data viitoare.

S-ar putea să vă placă și