Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 08.12.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Nicolae Efrimescu” Săgeata
Clasele: pregătitoare si I
Prof.înv.primar: Gheoca Andreea Valentina
Durata: 45 min

CLASA: pregătitoare CLASA: I

ARIA CURRICULARĂ: Arte și Tehnologii ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice DISCIPLINA:Arte vizuale și abilități practice

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „Care e superputerea mea?” UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:„Corpul omenesc”

SUBIECTUL:„Meseriile” SUBIECTUL:„Chipul meu”

TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi practice TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi practice

COMPETENȚE SPECIFICE: COMPETENȚE SPECIFICE:

2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în 2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor
mediul familiar întâlnite în mediul cunoscut

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe 2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei,
baza interesului direct punctului, culorii şi formei
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să denumească materialele de lucru necesare realizării lucrării; O1 - să descrie materialele de lucru necesare realizării lucării;

O2-să realizeze tema propusă folosind tehnici de lucru O2 - să precizeze etapele realizării unei compoziții plastice
cunoscute(decupare, lipire); originale;

O3- să descrie propriile lucrări în funcție de aspectul lor, precum și O3 - să aprecieze lucrarea personală și lucrările colegilor prin
corectitudinea execuției acesteia; raportare la criteriile prestabilite;

RESURSE: RESURSE:
a) Procedurale: conversația, explicația ,observarea, demonstrația, a) Procedurale:. Conversația ,explicația, observarea,
exercițiul, descrierea, turul galeriei; demonstrația, exercițiul, descrierea, turul galeriei,

b) Materiale:hârtie, foarfecă,lipici,flip-chart, șablon b) Materiale: foarfecă,lipici,carioci, șablon,carton


colorat,planșe demonstrative,
c) Organizatorice: frontal și individual
c) Organizatorice: frontal și individual
d) Umane: 6
d) Umane: 10
Bibliografie: *Programa școlară pentru ARTE VIZUALE ȘI
ABILITĂȚI PRACTICE pentru clasa pregătitoare,clasa I și clasa a II-a, Bibliografie:*Programa școlară pentru ARTE VIZUALE ȘI
București, 2013 ABILITĂȚI PRACTICE pentru clasa pregătitoare,clasa I și clasa a
II-a, București, 2013

https://www.twinkl.ro/resource/ro-t-t-2151-blank-faces-
templates-romanian

Clasa Pregătitoare Clasa I


1. MOMENTUL ORGANIZATORIC 1. MOMENTUL ORGANIZATORIC
Asigurarea unui climat educațional favorabil pentru desfă șurarea lecției, Asigurarea unui climat educațional favorabil pentru desfă șurarea
verificâ ndu-se existența materialelor necesare. lecției, verificâ ndu-se existența materialelor necesare.

2. CAPTAREA ATENȚIEI 2. CAPTAREA ATENȚIEI


Activitate directa Voi recita poezia „Simțurile” de Nicolae Nasta în care sunt
Elevii vor observa liber mai multe ustensile pe care le folosesc pompierul, prezentate pe scurt organele de simț.Pe baza textului audiat , voi
doctorul și constructorul în activitatea lor.În urma observă rii ,voi dirija cu porni o discuție despre organele de simț și rolul lor.
ei o discuție despre utilitatea fiecă rei meserii dintre cele enunțate. 3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR
3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR În urma discuției anterioare, vor ajunge la concluzia că organele de
Voi anunța tema și obiectivele lecției pe înțelesul elevilor. simț se regă sesc pe chipul uman.Continui cu anunțarea temei și a
4. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII obiectivelor lecției și anume realizarea unei lucră ri cu titlul „Chipul
meu”
a)Intuirea planșei model
4. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
Prezint elevilor un model pentru tema de astă zi și urmează să discută m
despre pașii pe care i-am urmat pentru a realiza această lucrare; a)Intuirea planșei model

b)Intuirea materialelor și tehnicilor de lucru Prezint elevilor un model pentru tema de astă zi și urmează să
discută m despre pașii pe care i-am urmat pentru a realiza această
Port o discuție cu elevii privind materialele și tehnica de lucru folosite în lucrare;
realizarea lucră rii. b)Intuirea materialelor și tehnicilor de lucru
Port o discuție cu elevii privind materialele și tehnica de lucru
c)Demonstrarea tehnicii de lucru folosite în realizarea lucră rii.
Explic și demonstrez elevilor cum am realizat lucrarea model. c)Demonstrarea tehnicii de lucru
Aduc în atenție elevilor mai multe criterii de realizare a lucă rii: Explic și demonstrez elevilor cum am realizat lucrarea model.
respectarea temei, aspectul îngrijit al lucră rii, respectarea tehnicii de Aduc în atenție elevilor mai multe criterii de realizare a lucă rii:
lucru și descrierea scurtă a lucră rii finale. respectarea temei, aspectul îngrijit al lucră rii, respectarea tehnicii
Elevii execută exerciții simple pentru pregă tirea musculaturii fine a de lucru și descrierea scurtă a lucră rii finale.
mâ inii. d)Realizarea lucrării de către elevi
d)Realizarea lucrării de către elevi Fiecare elev lucrează independent,respectâ nd criteriile amintite
Fiecare elev lucrează independent,respectâ nd criteriile amintite anterior. anterior.
5. OBȚINEREA PERFORMANȚEI 5. OBȚINEREA PERFORMANȚEI
Elevii vor prezenta pe râ nd produsul final și vor face aprecieri
Elevii vor prezenta pe râ nd produsul final și vor face aprecieri asupra lui.
asupra lui.
6. ÎNCHEIEREA LECȚIEI
6. ÎNCHEIEREA LECȚIEI
Voi face aprecieri individuale și colective asupra modului de lucru.
Voi face aprecieri individuale și colective asupra modului de
lucru.

S-ar putea să vă placă și