Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:
Data:
Clasa:
Propunător:
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice (AVAP)
Unitatea de învățare: Care e super puterea mea?
Subiectul: Bradul de Crăciun - colaj
Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare:activitate integrată
Domenii integrate:
 Matematică și explorarea mediului
 Dezvoltare personală

Competenţe specifice vizate:


 Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza
interesului direct;
2.5. Exprimarea utilităţii obiectelor realizate prinefort propriu;

Obiective operaţionale:
O1 – să realizeze un brad din formele geometrice;
O2 – să decupeze după contur cel puțin 5 dreptunghiuri în funcție de dimensiune;
O3 - să lipească dreptunghiurile în ordine descrescătoare de jos în sus;
O4 – să evalueze lucrările confecţionate după gradul de finalizare al lucrării, criteriul
estetic, corectitudinea lipirii.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exercițiul, turul
galeriei;
Mijloace de învăţământ: videoproiector, laptop, planșă cu lucrarea model, coli A4
colorate, contur stea, contur trunchi,lipici, foarfece, carton A4.
Forme de organizare: frontal dirijat , frontal independent.

Bibliografie:
1. MEN, Programele şcolare pentru clasa pregătitoare, aprobate prin ordin al
ministrului Nr.3418/19.03.2013;
1. ***Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru
formarea competenţelor cheie la şcolarii din clasele I-IV“ – 2013
3. Abilităţi practice – ghid metodologic privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor
de predare/ învăţare/evaluare, Stan, Lucian și colectivul,clasele I-IV, Editura Aramis, 2002;
4., Îndrumător pentru lecţiile de abilităţi practice, Diaconu ,M. clasele I-IV, Ed.Petrion ,
Bucureşti , 2001.;
5. www.krokotak.com
Momentele Ob Conţinutul învățării Strategii didactice Evaluare
lecţiei . Metode și Mijloace Forme de org.
op. procedee de înv.
C G I

1. Moment Se pregătesc materialele necesare pentru Materiale Dirijat Obs. sistematică a


organizatoric desfăşurarea lecţiei şi se asigură un climat necesare elevilor
(1 min.) educațional favorabil. lecției

2. Captarea Pentru captarea atenției voi folosi o ghicitoare Conversați Ghicitoare Dirijat Obs. sistematică a
atenției care ne vor face trimitere către ceea ce vom a elevilor
(2 min.) avea de lucrat în această oră:

De copii este iubit,


De Crăciun împodobit,
Verde e, majestuos
Cine e aşa frumos? (bradul)
3. Anunțarea Comunic elevilor că azi vom avea o super Conversați Dirijat Obs. sistematică a
subiectului și putere. Le spun elevilor că această superputere a elevilor
a obiectivelor constă în realizarea unei felicitări de Crăciun pe
(2 min.) care înainte de vacanță o vom duce familiei sau
unui prieten drag.

4. Explicarea O1 Pentru început voi prezenta lucrarea model pe Conversaţi planșa Dirijat Obs. sistematică a
şi care ulterior o vom analiza împreună. Le explic a model elevilor
demonstrarea elevilor că pe o hârtie de carton verde, Observaţia
modului de dreptunghiulară, am lipit hârtie colorată de Explicația
lucru diferite dimensiuni, în ordine descrescătoare de Demonstra
(4 min.) jos în sus pe care am decupat-o înainte, am lipit ția
o stea și trunchiul bradului. Pentru o mai bună
observare a lucrării adresez următoarele
întrebări elevilor:
sub ce formă se regăsesc părțile care compun
bradul?(dreptunghi, pătrat și o stea),
din câte culori sunt alcătuite ramurile bradului
nostru? (8)
câte dimensiuni ale dreptunghiurilor observați?
(8)
După vizualizarea pașilor copiii vor intui
materialele de pe bancă.
5. Realizarea O2 Elevii încep lucrul după ce, mai întâi, fac Laptop Indep Proba practică
lucrărilor de O3 exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai Video enden
către elevi mâinii. proiector t
(30 min.) În timpul activității, copiii vor fi îndrumați. Muzică
Voi aduce în permanenţă lămuriri instrument
suplimentare și voi avea tot timpul în vedere ală
adoptarea unei ținute corecte a corpului.
Toată activitatea AVAP se va desfășura pe
unfond muzical. Se va pune pe video-
proiectorlive-ul de muzică instrumentală de
Crăciun cu focul trosnind. Astfel, în clasă va
domina o atmosferă caldă și primitoare.

6. Analiza şi O4 Înainte de a expune lucrările elevilor le voi Conversaţi Lucrările Indep Auto-evaluarea
evaluarea adresa câteva întrebări: a realizate enden Evaluara
lucrărilor Câte dreptunghiuri ați lipit? Explicaţia t colegială
(4 min.) Exercițiul
Cine a lipit cele mai multe dreptunghiuri?
Turul
Câte culori au cele mai mari dretunghiuri galeriei
lipite? Tehnica
Expun lucrările la colțul Creativi și TAG
îndemânatici, urmând turul galeriei, astfel
încât toți elevii să aibă posibilitatea să le vadă,
să le analizeze și să le poată evalua.
Voi analiza produsul împreună cu ei folosind
tehnica Tag:
1. Spune ce îți place la lucrare
2. Fă o recomandare, o sugestie. criterii :

Le expun elevilor criteriile de evaluare:


-decuparea corectă, respectând conturul;
-asamblarea și lipirea corectă a elementelor
componente;
-gradul de finalizare al lucrării;
-aspectul estetic al lucrării.

7. Încheierea Se adună de către copii materialele rămase şi se Conversați Dirijat Obs. sistematică
activităţii face curat la locul de muncă. a Aprecieri verbale
(2 min.) Formulez câteva concluzii referitoare la modul
în care elevii au participat la lecţie, realizez
aprecieri globale și individuale asupra modului
de lucru și a comportamentului.

S-ar putea să vă placă și