Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:
Data:
Clasa:Pregătitoare
Propunător:
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului (MEM)
Unitatea de învățare: Care e superputerea mea?
Subiectul: ~Numărul și cifra 8~
Tipul lecției: consolidare și sistematizare
Forma de realizare: activitate integrată
Domenii integrate:
● Arte vizuale și abilități practice

Competenţe specifice vizate:

Matematică și explorarea mediului

1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31

1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31

1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor

Obiective operaţionale:
O1 – să numere crescător și descrescător în limitele 1-8/8-1 așezând jetoanele pe
bancă;
O2 - să stabilească vecinii numerelor de la 1 la 8 cu ajutorul jetoanelor;
O3 –să formeze mulțimi conform numărului dat în limitele 1-8;
O4 – să descompună numărul și cifra 8 în cel puțin două moduri folosindu-se de
creioane;
O5 - să ordoneze crescător numerele pentru a realiza puzzle-ul;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observația, jocul didactic;


Mijloace de învăţământ: jetoane cu numere, fulgi de nea, fișe de lucru, puzzle, lipici;
Forme de organizare: frontal dirijat , frontal independent.
Bibliografie:
MEN, Programele şcolare pentru clasa pregătitoare, aprobate prin ordin al ministrului
Nr.3418/19.03.2013;
***Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competenţelor cheie la şcolarii din clasele I-IV“ – 2013
Săvulescu, D., 2006, Metodica predării matematicii în ciclulprimar, Ed. Gh. Alexandru,
Craiova,;
Grigore, A., Toma, 2013, Matematică și explorarea mediului pentru clasa pregătitoare, C Ed.
Ars Libri, Costești-Argeș,;
Momentele Ob. Conţinutul învățării Strategii didactice Evaluare
lecţiei op. Metode și Mijloace Forme
procedee de înv. de org.

C G I

1. Moment Se pregătesc materialele necesare pentru Materiale Dirijat Obs.


organizatoric desfăşurarea lecţiei şi se asigură un climat necesare sistematică a
(1 min.) educațional favorabil. lecției elevilor

2. Pentru reactualizarea cunoștințelor, pe tablă Conversați fulgi de Dirijat Obs.


Reactualizarea desenez o mulțime și folosindu-mă de fulgii a nea sistematică a
cunoștințelor magnetici de pe tablă solicit aleatoriu copiii să magnetici elevilor
asimilate numere elementele din mulțime și să pună numere Capacitate a
anterior numărul corespunzător elementelor. ex. o magnetice de a
(5 min.) mulțime cu 5 fulgi de nea, o mulțime cu 6 fulgi recunoaște
de nea etc. meseriile.

3. Captarea În captarea atenției voi folosi un personaj Conversați Ghicitoare Dirijat Obs.
atenției surpriză: o machetă numărul 8 deghizat în a sistematică a
(2 min) super erou. elevilor

1
4. Anunțarea Conversați Machetă Dirijat Obs.
subiectului și a Eroul nostru de azi este numărul 8 care a venit a cu sistematică a
obiectivelor la noi să vă cunoască si sa ne ofere câteva numărul 8 elevilor
urmărite sarcini: să ordonăm numerele până la 8 în
(2 min.) ordine crescătoare, descrescătoare, sa
reprezentați o mulțime cu 8 elemente, să
stabiliți vecinii numerelor, să descompuneți
numărul 8 iar la final, a lăsat pentru noi o
surpriză pe care o vom afla după rezolvarea
primelor sarcini.

Voi ce credeți, de ce trebuie să știm să


numărăm, să scădem, adunăm ? La ce credeți
că ne ajută?

2
5. Dirijarea O1 Ofer copiilor jetoane care conțin numere de la Conversați Jetoane cu indepen Obs.
învățării O2 1 la 8 însoțite de o fișă de lucru. a numere de dent sistematică a
(15 min) O3 Prima sarcină va fi să așeze în ordine Explicația la 1 la 8 elevilor
O4 crescătoare toate jetoanele pe care le-au primit. Demonstra creioane/
După ce au ordonat crescător numerele, pe fișă ția carioci
la exercițiul 1, elevii vor nota numerele lipsă Exercițiul
din primul șir, folosindu-se de jetoanele deja
așezate pe bancă. După completarea
exercițiului, solicit elevii să așeze cardurile în
ordine descrescătoare apoi vom completa cel
de-al doilea șir de pe fișă.
Cea de-a doua sarcină constă în stabilirea
vecinii numerelor. Iau în mână câte un jeton cu
numere iar ei vor lua în mâna stangă și în mâna
dreapta vecinii numărului indicat de mine. În
paralel copiii vor completa pe fișă la cel de-al
doilea exercițiu vecinii pe care i-au găsit.
La finalul primelor două sarcinii, solicit elevii
să formeze pe banca lor o mulțime cu 8
creioane/carioci apoi cu ajutorul creioanelor îl
vom descompune pe numărul 8. Le arăt
exemplul meu, pun într-o mână 4 creioane apoi
în cealaltă tot atâtea urmând ca mai apoi să
înceapă ei să descompună numărul 8 cu
ajutorul creioanelor/cariocilor și să noteze pe
fisă descompunerea numărului 8.

3
6. Obținerea O5 Ofer elevilor piese de puzzle numerotate de la Conversați piese indepen Probă
performanței 1 la 8 si o foaie albă pe care vor lipi piesele de a puzzle dent practică
(10 min) puzzle. Explicația lipici Obs.
Le observăm, observăm ce imagini sunt pe ele. Observația sistematică a
Adresez întrebări: Joc elevilor
Câte piese de puzzle aveți? didactic Obs. modului
Ce credeți că va fi la final după ce rezolvați de lucru
puzzle-ul?
Oare cum trebuie să așezăm piesele de puzzle?
Pentru a vedea ce se ascunde în piesele de
puzzle, veti avea de așezat piesele de puzzle în
ordine crescătoare a numerelor de pe piese.

6. Asigurarea Verificăm împreună dacă au reușit cu toții să Conversați indepen Aprecieri


feedback-ului asambleze piesele de puzzle în ordine a dent verbale
și a retenției crescătoare. Rog copiii să ridice foaia cu Obs.
(5 min.) piesele de puzzle lipite și astfel observăm cu sistematică a
toții ce puzzle-uri are fiecare(ascunde imagini elevilor
specifice anotimpului în care ne aflăm).
Cum vi s-a părut această activitate? E puțin
mai grea decât celelalte? Cum vi se par
imaginile?

7. Încheierea Fac aprecieri generale și individuale asupra Conversați dirijat Aprecieri


activităţii participării elevilor la lecție, precum și asupra a verbale
(5 min.) comportamentului lor pe parcursul orei. Le
mulțumesc că au fost activi, că au avut un
comportament adecvat în timpul orei etc.

S-ar putea să vă placă și