Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 04.12.2023
Profesor învățământ primar: Vasilcoi Georgiana-Alina
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1-Râșnov
Clasa: Pregătitoare
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică: „Îmi plac plantele”
Titlul lecției: „Numărul și cifra 8”
Tipul lecție: predare-învățare
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: DP, CLR, AVAP
Competențe specifice:
MEM:
1.1.Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10;
1.2.Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult 10 obiecte;
3.1.Descrierea unor fenomene/ procedee/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul
identificării unor regularități;
3.2. Manifestarea curiozităţii pentru fenomene/relaţii/regularităţi/structuri din mediul apropiat,în
scopului identificării unor regularităţi;
5.1.Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat;
CLR:
1.1.Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostite clar și rar;
1.2.Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;
1.4.Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.4.Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare;

AVAP
1.1.Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/
desen animat, care reflectăun context familiar;
DP:
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să identifice în diferite contexte cifra 8;
O2: să identifice mulțimile cu opt elemente;
O3: să compună cifra 8 prin gruparea unor elemente în mulţimi de 4 obiecte;
O4: să precizeze din ce elemente grafice este formată cifra 8;
O5: să realizeze corespondentul cifră – mulţime;
O6: să descrie imaginile , clasificându-le apoi în grupe;
O7:să scrie corect, citeț și estetic cifra 8, verbalizând modul de realizare;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația cu obiecte, învățarea prin descoperire,
problematizarea, jocul;
Mijloace de realizare: ghetuțe, fișe de lucru, tabla, marker, caiet cu foi veline
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
RESURSE UMANE: 25 elevi;
RESURSE TEMPORALE: 35 min. (activitatea propriu-zisă) + 10 min. activități recreative;
Strategia didactică
Nr. Conținut instructiv – educativ Metode de
Secventele lectiei
crt. evaluare
Mijloace
Metode, Forme de
(mat.
procedee, organizare
didactic)
1. Moment Aerisirea sălii, pregătirea materialelor, așezarea elevilor în Conversatia Frontală
organizatoric bănci.

1 minut
2. Captarea atentiei Conversația Frontală Observarea
Se va realiza cu ajutorul unei ghicitori: Explicația individuală sistematică
5 minute „Fuguța, fuguța Prezentarea
Lustruim frumos ghetuța,
Și o punem la intrare,
S-o umple.....” (Moș Nicolae)
-În ce dată vine Moș Nicolae? (5decembrie, seara)
-Ce urmează după 5? (6)
-Dar după 6? (7)
-Apoi? (8)
3. Anunțarea temei Deci, astăzi, învățăm și ne jucăm, vom trasa numărul/cifra Conversația Observarea
și a obiectivelor 8, vom compune/descompune numărul 8 si vom afla dirijată comportament
urmărite vecinii numerelor din căsute. ului elevilor
Veți avea niște fișe foarte drăguțe. Sunt sigură că vă vor
1 minut plăcea!

5. Dirijarea Împart ghetuțele copiilor împărțiți în 5 echipe de câte 5 Conversația Fisa de lucru Individuală Observarea
învățării elevi; Fiecărei echipe îi revin 8 de ghetuțe. Explicația sistematică

Sarcina de lucru 1:
7 minute Vă rog să grupați ghetuțele astfel încât să aveți cât mai
multe mulțimi posibile, descompunând cifra 8. .
Câte mulțimi ați reușit să compuneți?
Câte ghetuțe au rămas în afara mulțimii?
Verific trecând pe la fiecare grup, dau indicații și sugestii Conversația Creioane Individuală Evaluarea
acolo unde sunt neînțelegeri. colorate sitematică
prin
Sarcina de lucru 2: observare
5 minute Împart fișele cu cifra/numărul 8 (anexa 1). Elevii trebuie să
coloreze merele pe care este cifra 8. Demonstraț Fișă Frontală
ia Betișoare Individuală Observarea
Explicația Creioane sistematică
Sarcina de lucru 3: Conversația
Se vor executa exerciții de încălzire a mușchilor mici ai
mâinii.
10 minute Sarcina de lucru 4:
Voi explica la tablă procesul de scriere a cifrei, o vom
facem împreună în aer, pe bancă, apoi sa traseze după
contur (anexa 2)
6. Obținerea Sarcina de lucru 5: Exercițiul Caiet cu foi Individuală Aprecieri
performanței Vor scrie cifra 8 in caietele cu foi veline având libertatea să veline verbale
folosească ce culori doresc. Verific trecând pe la fiecare, dau
8 minute indicații și sugestii acolo unde sunt neînțelegeri.

7. Concluzii, Se evaluează participarea elevilor la oră și se extrag Conversația Recompense Aprecieri


evaluare si concluzii. Verbal verbale
aprecieri Abțibilduri
Elevii care s-au făcut remarcați sunt aplaudați de către Motivation
1 minut colegi. ale

8. Încheierea lectiei Lecția se încheie cu intonarea cântecului numerelor. Calculator si Observare


proiector
2 minute

9. Activitate Modelăm din plastilină cifra 8. Modelarea Plastilină Frontală Observarea


recreativă Jocul Laptop sistematică
didactic boxă
10 minute

S-ar putea să vă placă și