Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

La disciplina ,,Arte vizuale şi abilităţi


practice’’

Data : 16 noiembrie 2021


Prof. Înv. primar: Neagu Ramona
An şcolar 2020-2021

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,ANATOL GHERMANSCHI”, BRAȘOV


Data : 16 noiembrie 2020
Unitatea de învăţământ : Școala gminazială nr. 27 ,,Anatol
Ghermanschi”
Clasa: a III-a E
Aria curriculară: Arte și Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea de învățare: ,,Jocuri și jucării”
Subiectul: Banda desenată a cărții ,,Enigma faraonului” de Sir Steve
Stevenson
Mijloc de realizare: desen liber, lipirea și presarea mălaiului
Tipul activităţii: formare de priceperi și deprinderi
Efectivul grupei : 14 elevi
Durata: 40 de minute

COMPETENŢE GENERALE

Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de


contexte;
Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și
tehnici adecvate.

COMPETENŢE SPECIFICE

1.3 Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj


vizual;
2.1 Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de
proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate;
2.2 Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite
suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

Pe plan cognitiv :
O1 : să recunoască materialele şi instrumentele folosite în realizarea
lucrării practice (foaia albă, creionul, culorile, lipiciul, mălaiul);
O2 : să lucreze respectând regulile impuse;
O3 : să utilizeze operații simple de lucru cu materialele prezentate
(desenare, colorare, lipire, presare);
O4 : să-şi evalueze lucrarea obiectiv;
O5 : să descopere etapele realizării unor produse simple din diferite
materiale.

Pe plan afectiv :
O6 : să manifeste interes pentru activitate.

Pe plan psihomotric :
O7 : să adopte o poziţie corectă la biroul de lucru pe parcursul lecţiei;
O8 : să utilizeze corect materialele şi instrumentele puse la dispoziţie.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Resurse procedurale : conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia,


demonstraţia, observarea sistematică, munca independentă
2. Resurse materiale : platforma Teams, ,,Enigma faraonului” de Sir
Steve Stevenson, foaie albă, creion, creioane colorate, mălai, lipici, filmuleț
educativ despre Egiptul Antic (https://www.youtube.com/watch?
v=R4rBQ5wqZjc), tabla virtuală, modelul propus (Anexa 1)
3. Forme de organizare : frontală, individuală

MOMENT ORGANIZATORIC

- elevii și profesorul accesează platforma Teams și se pregătesc de


începerea orei;
-pregătirea materialelor de lucru.
Bibliografie:
Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice,
clasele a III-a – a IV-a, București, 2014

Egiptul Antic – Obiceiuri și tradiții: https://www.youtube.com/watch?


v=R4rBQ5wqZjc
Anexa 1
Nr Eşalonarea Ob Activitatea didactică Strategia didactică
. în timp a .
crt situaţiilor de op.
. învăţare Resurse Modali
Activitatea Activitatea Procedurale Mate Tem tăţi
propunătorului elevilor riale po de evaluare
rale
Metode şi Forme
procedee de
organiza
re

1 Moment - Elevii și profesorul Accesează - - - - -


organizatoric accesează platforma platforma Teams.
Teams. Profesorul
pregătește materialele de
lucru.

2 Reactualiza- O7 Voi porni o discuție liberă Elevii sunt atenți Conversația Frontală Platforma Teams 1 min Evaluare
rea legată de cartea lunii și își exprimă formativă
cunoştinţelor ,,Enigma faraonului” de Sir părerea, Conversația ,,Enigma
anterioare Steve Stevenson și vom menționând ce le- euristică faraonului” de
realiza oral un scurt a plăcut sau nu le- Sir Steve
rezumat al cărții, a plăcut la această Stevenson
accentuând momentele carte.
preferate, dar și mai puțin
preferate.

3 Captarea O7 Le voi povesti elevilor Povestirea Frontală Platforma Teams 5 min Observarea
atenţiei partea mea prederată din sistematică
această carte, care m-a
inspirat să creez și o
lucrare. Elevii sunt atenți Conversația Anexa 1
Le voi proiecta modelul și observă
O8 realizat de mine (Anexa 1) modelul. Explicația

4 Anunţarea O7 Voi anunța elevii că astăzi Conversația Frontală Anexa 1 1 min Observare
temei şi a vom transpune printr-un sistematică
obiectivelor desen momentul sau Sunt atenți la
momentele noastre explicații
preferate din această carte. Platforma Teams
Voi accentua faptul că
întâmplarea are loc în
Egipt, în deșert, așa că vom
exprima acest lucru în
desenele noastre cu ajutorul
mălaiului.

5 Intuirea O1 Conversația Frontală 2 min Observarea


modelului Voi lăsa elevii câteva Anexa 1 sistematică
secunde să analizeze liber
modelul, apoi vom analiza Materialele
O8 modelul proiectat și vom Vor fi atenți și Explicația pregătite de elevi
discuta despre fiecare vor răspunde
element prezent: tehnica întrebărilor Platforma Teams
folosită, materialul utilizat,
etc.
6 Intuirea O1 Mă voi asigura că elevii au Elevii răspund. Conversația Frontală Anexa 1 2 min Observarea
materialului înțeles tehnicile de lucru și sistematică
primit O9 cum vom folosi materialele Materialele
pregătite. pregătite de elevi
Conversația
Le voi spune că secretul euristică Platforma Teams
unui rezultat reușit este Privesc și ascultă
lucrul îngriit. cu atenție.

7 Demonstrația O7 Le voi explica elevilor ce Sunt atenția la Demonstrația Frontală Anexa 1 2 min Observarea
și explicația trebuie să facă, pas cu pas, demonstrația și sistematică
tehnicii de cum trebuie să lucreze și îi explicații. Explicația Materialele
lucru voi încuraja. pregătite de elevi

Platforma Teams

8 Încălzirea O8 Le voi propune elevilor Execută Explicația Frontală Anexa 1 2 min Observare
mușchilor câteva exerciții penru a exercițiile sistematică
fini ai încălzi musculatra fina a propuse. Materialele
mâinilor mâinilor: ,,Ploaia”, Elevii mulțumesc Demonstrația pregătite de elevi
,,Tunetul”, ,,Morișca”, și încep să
,,Pianul”, ,,Spargem nuci”. lucreze. Platforma Teams

Le urez spor la lucru.

9 Realizarea O2 Împreună cu elevii vom Elevii lucrează, Lucrul Frontală Anexa 1 30 Observarea
lucrării vorbi și vom ilustra respectând pașii individual min sistematică
momentele preferate din de lucru: Individu Materialele
carte, etapă cu etapă. Explicația ală pregătite de elevi
O3 -desenarea
În timp ce aceștia personajelor și Demonstrația Platforma Teams
realizaează lucrarea, am să folosirea cărții
le urmăresc modul de ,,Enigma Conversația Anexa 1
lucru, încurajându-i pe cei faraonului” pentru
timizi și ajutându-i cu inspirație Frontală Materialele Observarea
O5 pregătite de elevi sistematică
explicații în plus pe cei ce
-colorarea precisă Lucrul Individu
întâmpină difiultăți.
a desenului individual ală Platforma Teams

-aplicarea Explicația

O6 În timp ce elevii lucrează, lipiciului pe


Demonstrația
pe ecran le voi proiecta un suprafața paginii,
scurt filmuleț cu obiceiuri, în zonele în care
tradiții și curiozități despre este deșert
Egiptul Antic:
-presărarea
https://www.youtube.com/ mălaiului peste
watch?v=R4rBQ5wqZjc zonele în care
elevii au aplicat
lipici
-presarea
mălaiului, cu
grijă.

10 Analiza și O4 În ordinea în care termină Prin autoevaluare, Conversația Frontală Platforma Teams 5 min Observarea
evaluare lucrările, fiecare elev își va fiecare elev va sistematică
lucrării prezenta lucrarea în fața spune dacă este Observarea Individu Lucrările
colegilor. mulțumit sau nu sistematică ală finalizate Aprecieri
de modul în care verbale
La final, vom evalua a realizat lucrarea
rezultatele obținute, dar și sa.
activitatea urmărind
obiectivele anunțate la
început.

S-ar putea să vă placă și