Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 17.03.2022
Clasa: a IV-a C
Prof.înv. primar: Gina-Ioana Butiuc

Aria curriculară: Arte


Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea tematică: Pictură și fotografie
Titlul lecției: Tehnica picturii pe suport textil – Imprimeu floral
Tipul lecţiei: Lecție de formare a priceperilor și deprinderilor
Durata: 45 minute
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: - Limba și literatura română
- Muzică
Competențe generale:
2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici adecvate.

Competențe specifice:
Arte vizuale şi abilităţi practice
1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual;
1.2. Evidențierea caracteristicilor diferitelor categorii de elemente de limbaj plastic, în compoziții în mediul înconjurător și în imagini;
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat;
2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic;
Limba şi literatura română
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare previzibile;
1.5 Manifestarea interesului pentru receptarea mesajului oral indiferent de perturbările de canal;
Muzică şi mişcare
1.1. Receptarea unor cântece din folclorul internațional, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferenţe de natură
muzicală şi de mişcare corporală/scenică

Obiective operaționale:

Cognitive:

O1 - să utilizeze toate elementele de limbaj plastic învățate pentru a realiza o compoziție;


O2 - să selecteze culorile potrivit cu mesajul ce se dorește a fi transmis ;
O3 – să analizeze lucrarea model cu atenție;
O4 – să execute exercițiile de încălzire a mușchilor mâinii, corespunzător;
O5 - să realizeze lucrarea individual, respectând idicațiile;
O6 - să evalueze şi să-şi autoevalueze lucrările pe baza criterilor date;
O7 - să păstreze acurateţea lucrării.
Afectiv- atitudinale :

O8 - să manifeste o atitudine pozitivă față de activitatea pe care o desfășoară.


Psihomotorii:

O9 - să mânuiască materialele puse la dispoziție.


Strategii didactice:
1. Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, instructajul, munca independentă, turul galeriei.
2. Resurse materiale: calculator, video-proiector, material Puzzel Digital, acuarele, material textil, pahar, pensule, lucrare model, Youtube .
3. Forme de organizare a activităţii: frontal, individual.
4. Forme de evaluare a activității: observarea sistematică, aprecieri verbale, autoevaluarea, aprecierea colectivă
5. Resurse umane: 30 elevi

BIBLIOGRAFIE:
 M.E.N. -,, Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale și abilităși practice clasele a III-a – a IV-a”, anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei
naţionale nr. 5003 /02.12.2014;
 www.youtube.com
 www.didactic.ro

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele lecţiei C. Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Metode Mijloace Forma Evaluare
S. didactice de
organiza
re
1.Moment Asigurarea unui climat optim necesar Se pregătesc pentru ora. Conversaţia Frontal Observare
organizatoric desfăşurării eficiente a orei, prin Sistematică
pregătirea materialelor şi aranjarea
mobilierului.
2.Captarea AV Propun rezolvarea unui Puzzele Digital Rezolvarea puzzel Conversaţia Puzzel Frontal Observare
atenţiei AP https://www.jigsawplanet.com/?rc=play& Digital sistematică
1.1 pid=1c786e28c05a Răspund la întrebări. PC
LL În ce anotimp suntem? Explicația
R Care sunt simbolurile specifice acestui
1.5 anotimp? Privesc filmuleţul,
Apoi vizionarea unui filmuleţ despre prezentat. PC Aprecieri
pictorul român, Nicolae Tonitza şi picturi PPT verbale
celebre ale acestuia ,, Trandafiri sălbatici, .
3.Discuţii LL Voi reveni la ora de limba și literatura Elevii răspund, Conversația Frontal Observare
introductive R română, unde am discutat săptămâna amintindu-şi. sistematică
1.2 aceasta despre venirea primăverii.
1.5 - Vă amintiți?
4.Anunțarea Pentru ora de arte vizuale și abilități Elevii ascultă cu atenţie Explicația Frontal Observare
subiectului și a practice, vă provoc, să deveniţi şi voi titlul lecţiei şi sistematica
obiectivelor pictori talentaţi. Pe materialul textil pe obiectivele.
care-l vom aplica pe coala de desen vom
picta simboluri florale astfel încât acestea
să alcătuiască un imprimeu.
5.Dirijarea în AV  Prezentarea noului conținut și Elevii observă lucrarea Conversaţia Youtube Observare
executarea AP demonstrația model şi denumesc Lucrare Frontal sistematică
lucrării 1.Prezint elevilor modelul - demonstrația materialele folosite Observaţia model
2.Specific faptul că în realizarea acestei pentru realizarea
1.1 lucrări necesită răbdare, atenție în acestei lucrări. Explicația
conturarea liniilor.
 Materialele necesare pentru
realizarea lucrărilor sunt: Observare
1.2 1.Material textil aplicat pe coala de sistematică
desen
2.Pensule – mărime 2 -4 Instructajul Material
3.Acuarele acrilice – rezistente la apă. textil
LL Acestea trebuie preparate cu puțină Acuarele
R apă astfel încât culoarea să fie fluidă Pahar Individua
1.2 dar nu foarte subțire ca și compoziție. Pensule l
Culoarea oferă posibilități de
modelare.
 Explicarea modului de lucru
Elevii trec la
1.Pictarea modelului – simbolurile florale executarea lucrării.
ce vor alcătui imprimeul materialului Observare
1.Se completează fundalul, utilizând Frontal sistematică
tehnicile și elementele de limbaj plastic Exercițiul
învățate
AV
AP  Exerciţi de încălzire a muşchilor mici Individua
2.1 ai mâinii l Aprecieri
Propun înainte de începerea lucrului să Elevii execută verbale
ne încălzim mușchii mâinilor prin câteva exerciţiile de
exerciții: încălzire
2.2 -Plouă! Încep executarea
-Închidem, deschidem pumnii! lucrării. Youtube Individua
M -Mişcăm degeţelele! l
M -Batem din palme.
1.1 Muzică pe fundal:
muzică amerindiană
6.Analiza şi AV Voi expune lucrările realizate de elevi Elevii vor expune Conversaţia Lucrările Frontal Analiza
verificarea AP într-o expoziție, apoi voi evalua cu lucrările pe un panou elevilor produselor
lucrărilor 1.1 ajutorul elevilor lucrările după de polistiren în faţa Individua activităţii
1.2 următoarele criterii: clasei, după care îşi vor Panou l
 Corectitudinea execuţiei; analiza şi aprecia Turul
 Aspectul îngrijit; lucrarea proprie şi a galeriei
 Gradul de finalizare. colegilor. Evaluare
M Ascultă melodia practică
M
1.1
Vom avea muzică relaxantă.

7.Încheierea Fac aprecieri verbale asupra participării Ascultă aprecierile. Conversația Calificative Individua
Activităţii elevilor la lecţie şi asupra realizării l
lucrării..

S-ar putea să vă placă și